Yapacağınız antrenman ne türde olursa olsun doğru şekilde hazırlanmış olarak idmana başlamanız son derece önemlidir ve performansınızı doğrudan etkiler. Bu faktörler arasında uyku ve beslenme çok büyük bir yer tuttuğu gibi, antrenman öncesin kullanacağınız protein tozu hariç diğer gıda takviyelerinin ve antrenman performansınızı artırmak için özel formüle edilmiş gıda takviyelerinin de büyük katkısı olabilir.

Antrenman performansınızı artırarak gücünüzü ve kas miktarınızı yukarılara taşımak istiyorsanız pre-workout kullanımında nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Pre-Workout’lar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; bunlar genellikle içeriğinde kafein, arjinin, taurine, çeşitli amino asitler, beta-alanine ve creatine gibi maddeler içerirler ve hem vücuttaki kan dolaşımını artırarak hem de yukarıda saydığımız maddelerin özelliklerinden dolayı konsantrasyon ve enerji artışı sağlayarak idmanın daha iyi geçmesini sağlarlar.

Pre-Workout supplementler ne zaman kullanılmalı.

Zamanlama, supplement kullanımında en önemli faktörlerden birisidir. Doğru takviyeleri kullandığınızdan eminseniz bir de doğru zamanda kullanıp kullanmadığınızdan emin olmalısınız.

Elbette konu antrenman öncesi besin takviyeleri olduğunda, mevzu biraz kendi kendini cevaplıyor diyebiliriz. Neticede adı üzerinde “antrenman öncesi” olan bir ürünü antrenmandan sonra kullanmayı düşünmezsiniz.

Özetle, pre-workout’ları kullanmanın en iyi zamanı, aç karnına (yani antrenmandan 1-2 saat önce yemek yediğinizi varsayıyoruz) antrenmandan 30 dakika kadar öncedir.

Not: zaman zaman bazı ürünler farklı şekilde kullanılmayı önermektedir, bu durumda önce ürününüzün kendi ambalajı üzerindeki tavsiyelerinden yola çıkmalısınız.

Hangi miktarlarda kullanmalıyım?

Bu durum yine çoğu zaman kullanacağınız ürünün kendisiyle alakalı bir durumdur. Her supplementin formülasyonu birbirine benzeseler de farklıdır. Konu pre-workoutlar olduğunda önemli bir ipucu olarak bir ürünü ilk defa (veya uzun süreden sonra) kullanırken, önerilen dozun yarısıyla başlamanızdır. Böylelikle eğer ürüne herhangi alerjik bir reaksiyon gösterirseniz bunun daha düşük seviyede olması sağlanabilir.

Kısa kısa kullanım önerileri ve tavsiyeleri:

[two_third]

  • Bu ürünleri yemekten 1-2 saat sonra aç karnına tüketmek daha mantıklıdır, hem maddelerin emilimi açısından hem de antrenmana kısa süre kaldığı için midenizi yormamak için.
  • Mümkün mertebe başka takviyeler ile karıştırmayın çünkü pre-workoutlar genellikle kompleks ürünlerdir (çok sayıda farklı madde içerirler).
  • Kullanacağınız ürünün içeriğini iyi okuyun, pre-workoutlar kompleks olduğu için diğer takviyeleri (örn. Kreatin) kullanım miktarlarınızın dengesini bozabilir, yani diğer maddelerin tüketim miktarlarını ayarlamanız gerekebilir.
  • Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Bu önerilere uyarsanız daha verimli bir tüketim yapmış olursunuz.

[/two_third]

[one_third_last]

Eğer hangi pre-workout’u kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz incelemelerimizi ve yorumlarımızı okuyun ya da doğrudan en iyi pre-workoutlar listemize göz atın!

Listeyi incele

[/one_third_last]

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir