357. Kısa dönemlerin askerliğe başlamalarına sayılı gün kalmış olmasından ötürü sıklıkla karşılaştığımız bir soru askerlikte supplement kullanımının mümkün olup olmadığı.

Her ne kadar sadece kısa dönemleri ilgilendiren bir husus olmasa da bu konu kendi içinde net cevap verilmesi zor olan pek çok soruyu içeriyor ve elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız, ama her şeyden önce ülkemizin ve bulunduğumuz coğrafyanın oldukça kritik dönemlerden geçtiği şu günlerde askerlik görevini yapacak tüm arkadaşlarımıza hayırlı tezkereler diliyoruz.

Bu sayfaları okuyan pek çok kişinin aslında buraya gelmiş olmasındaki en büyük soru şu; “askerlik süresince kas kaybetmemek veya formu korumak için neler yapılabilir?”. Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız önce konu hakkındaki yazımızı okumalısınız Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var, askerlik hizmeti aynı kışlada aynı dönemde askerlik yapan iki farklı erbaş için bile çok farklı olabilmektedir ve çoğu zaman neyi yapıp neyi yapamayacağınız içinde bulunduğunuz ve yerin şartlarına göre büyük farklılıklar göstermektedir.

Bazı yerlerde cep telefonu kullanımı bile serbeste yakın derecede olurken diğer yerlerde bu hayal bile edilemeyecek bir durumdur.

Gel gelelim askerde supplement kullanımının mümkün olup olmadığına…

Bu durum aslında çeşitli sebeplerden ötürü sıkıntılıdır ve her ne kadar askerlik süresince çoğu insan normal şekilde beslenemese de, askeriyeye (ya da diğer tabirle görev yapacağınız kışlaya) besin takviyesi sokmak biraz sıkıntılı bir iştir ve maalesef pek çok insan için bu süreçte kas kaybı yaşamak kaçınılmazdır. Eğer kas yapmak için neler yapabilirsiniz merak ediyorsanız bu konudaki yazılarımızı da kesinlikle okumalısınız!

Askeri birliğe supplement sokmak

Bu durum askerde supplement kullanımının en büyük sorunlarından bir tanesidir. Çoğu supplementin ya toz ya da hap şeklinde olduğu ve konuya hakim olmayan insanlar tarafından gerek şekilleri gerekse ambalajları sebebiyle ilaç zannedilmektedirler. Askere dışarıdan ilaç ve hatta yiyecek bile sokmanın yasak olduğu gerçeğiyle birleştiğinde bu durum nizamiye kapısından içeri kutu kutu amino asit hapı veya kilolarca protein tozu/kilo aldırıcı sokmanızı neredeyse olanaksız ve cezalandırılabilir hale getirmektedir… En azından görev yapacağınız ortamı tanıyana kadar.

Genellikle birliğinize ilk defa teslim olurken şöyle bir durumla karşılaşırsınız: Kapıda çantanız aranır ve bulunan ilaç ve benzeri şeylere (kremler, supplementler, bakım ürünleri vs.) el konulur. Bunlar daha sonra revirden komutan ve revir doktoru gözetiminde dağıtılmak / teslim alınmak üzere elinizden alınır. Çoğu yerde artık mide ilaçları, antidepresanlar vb. zorunlu ilaçlara izin verilmektedir ama ancak ve ancak komutanınıza sağlık durumunuzu açıkladıktan ve ona bu maddeleri kullanmaya ihtiyacınız olduğunu ispat veya ikna ettikten sonra. Gıda takviyeleri için bunları nasıl açıklayacağınızı düşünün…

“Komutanım ben sporla uğraşıyorum ve günlük protein tüketimim yetersiz kalırsa kas kaybına uğrarım” gibi açıklamalar çoğu zaman komutanlara inandırıcı gelmeyecektir hatta zaman zaman sert tepkilerle bile karşılaşmanıza sebep olabilir.

Düşük bir ihtimalle ise komutanınız size izin verebilir ama bu gerçekten de çok nadiren karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca yükte hafif ama pahada ağır olan bu değerli supplementlerinizin elinizden gitmesi bir daha geri gelmeyecekleri anlamına da gelebilmektedir.

Özetle: Askere yeni giderken ve ortamı tanımadan önce yanınızda sağlığınız için şart olduğunu ispat edemeyeceğiniz ne ilaç ne de gıda takviyesi götürmemelisiniz.

Peki askerde hiç mi gıda takviyesi kullanma şansımız yok?

Aslında bu durum tam olarak öyle değil çünkü askerde hemen hemen her şeyin bir yolu vardır, fakat bu durum herkes için geçerli olamayacağı gibi her türlü ortamda da geçerli değildir.

Yapılabilecek en mantıklı şeylerden birisi acemilik dönemimizde ortamı tanımanız ve komutanların neye ne kadar izin verdiği veya göz yumduğunu gözlemlemeniz gerekmektedir. İçeriye kaçak yollardan soktuğunuz gıda takviyelerini çoğu zaman saklayacak yer bile bulamayacaksınız çünkü genellikle kullanımınıza tahsis edilen asker dolapları kilitli olamayacağı gibi rutin aramalara veya denetlemelere tabi tutulabilir ve ne komutanların gözünde ne üdüğü belirsiz olan bir avuç hapı ve tozu açıklamakta gerçekten çok zorlanabilirsiniz.
Tabi her zaman durum bu şekilde umutsuz değildir, örneğin bazı durumlarda kendi kullanımınıza ait ve çoğu zaman kurcalanmayacağından emin olduğunuz dolaplarınız veya kilitli başka eşya barındırma yerleriniz olabilir. Eğer içinde bulunduğunuz atmosfer sizi supplementlerinizin ortaya çıkması durumunda çok zora sokmayacaksa ve içeri sokabildiğiniz takdirde istediğiniz gıda takviyesini kullanabilirsiniz.

Askere protein tozu ve diğer gıda takviyeleri nasıl sokulur?

Burada anlatacağımız öğütler askerlik kurallarına aykırılık teşkil edebilmektedir ve bizim tarafımızdan kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kişiler kendi yaptıkları hareketlerden sorumludurlar ve biz sadece örnek teşkil etmesi açısından insanların içeri nasıl supplement soktuklarını kısaca özetlemek istiyoruz.

a) Çarşı dönüşünde
Çarşıya çıkma izniniz olursa, dönüşte yanınızda olan bir çantaya pek çok eşya koyabilirsiniz ve nizamiye kapısında aramadan bunları geçirebileceğinizi inanıyorsanız bu şekilde şansınızı deneyebilirsiniz fakat yakalanmanız durumunda komutandan biraz azar işitmekten tutun da hakkınızda tutanak tutulup askeri mahkemeye sevk edilmeye kadar (ve bu süreçte disiplin koğuşu –yani askeri gözaltına atılma riskiniz de var) geniş bir spektrumda başınıza gelebilecek pek çok şey vardır.

b) Ziyaretçiler aracılığıyla
Dışarıdan ziyaretçilerin sizi görmesine izin veriliyorsa, gelirken onlardan rica edebilirsiniz fakat bu durumda da yine ziyaretçilerin içeri girerken veya sizin onların yanınızdan ayrılırken bir üst araması söz konusu olabilir ve yukarıdaki durumlar yine aynen geçerlidir.

c) Diğer yöntemlerle
Çoğu askeri birlikte en az birkaç personel sürekli dış görev almaktadır ve bulundukları şehire gidip gelmektedir. Bunlardan biriyle aranızı iyi tutarsanız pek çok şeye erişiminiz olabilir fakat yine bu da askeriye kuralları ve kanunları dışında kalabilecek bir tutumdur. Özetle yine başınız derde girebilir.

Özetle, ne yapalım?

Göreceğiniz üzere askere supplement götürmek çok da kolay ve herkesin başarabileceği bir şey değildir. Her ne kadar gıda takviyeleri yasadışı maddeler olmasalar da, bunları hayatında protein tozu nedir bilmeyen üstlerinize izah etmeniz oldukça zor ve sıkıntılı olabilir.
Bu sebepten ötürü de bu süreçte mantığınızı kullanmanızda ve askerlik sürecinde yaşanabilecek her türlü zorlukta olduğu gibi çevrenizi ve içinde bulunduğunuz şartları iyi gözlemleyip buna göre hareket etmenizde büyük fayda vardır.

Uzun lafın kısası, dışarıdan içeri supplement sokmaktansa askerlik yaparak geçireceğiniz 6 ya da 12 aylık süreyi mümkün mertebe içinde bulunduğunuz birliğin koşullarıyla (kantin veya her gün size verilecek olan kumanya aracılığıyla) iyi beslenmeye çalışarak geçirmeniz çok daha az riskli olabilir.

Dışarıdan içeriye eşya getirtmek pek az askerin imkanı dahilinde olacaktır ve bu durumu askere gitmeden önce sizlere tekrar hatırlatmak istedik.

Askerlik görevini yapacak olan tüm herkese tekrardan hayırlı tezkereler…

1 Yorum

  1. Hakan Kaya
    27/12/2014 at 13:40 — Cevapla

    Askerliğim boyunca protein tozu olsun gıda takviyeleri kullandım. Birliğe ilk gittiğimde gıda takviyelerini içeride nasıl kullanabilirim diye keşif yaptım. İzin dönüşünde doktordan aldığım belge ile yanımda götürdüm. Diğer ilaçlar gibi komutanların kontrolü altında tutuluyordu. Günde sadece belirli saatlerde ve üstlerimizin nezaretinde kullanabiliyordum. Askerlik yapılacak her yerde bu kadar rahat kullanamayabilirsiniz. Ben o yönden şanslıydım diyebilirim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir