Askere giden tanıdıklarınız arasında eminiz ki gittiği fiziksel durumu ile döndüğü hali arasında fark yaşayan insanlara rastlamışsınızdır. Pek çok insan askerlik yaparken kilo vermekten ve kas kaybetmekten şikayet etmektedir. Bu durum fiziksel olarak zaman zaman çok zorlayıcı şartlara maruz kalınan askerliğin esnasında insanların çoğu zaman sivil hayatta alıştıkları derecede beslenememeleri ve dinlenememeleri ile birleştiğinde karşılaşılan ve elbette hiçbir sporcunun veya özel hayatında fiziğine dikkat eden hiç kimsenin istemeyeceği bir durumdur…

Bu günlerde pek çok arkadaşımızın askerlik heyecanı yaşıyor olmasından ötürü bu konuyu sohbetlerimizde sık sık gündeme getirdik ve sizlerin de ilgisini çekeceğinizi düşündüğümüzden, askerlikte supplement kullanımı ve askerliğe birliğe supplement götürmek ile ilgili yazımıza ek olarak pek çok kişinin merak ettiği bir başka konu olan, kaslı veya sivil hayatında spor yapan bir kişinin silah altına girdikten sonra formunu koruyabilmesi için neler yapması ve hangi besin takviyelerini kullanması gerektiğini ele alacağız.

[one_half]

Askerlikte neden kilo verilir?

Askere giden insanların büyük bölümünün kilo verme sebebi, aşırı yorulmadan ziyade, yetersiz beslenmedir. Hele ki göreviniz sebebiyle yemek saatlerini kaçırıyorsanız veya yemekhaneden çıkan yemekler fazla iştah açıcı değilse, sizin de böyle durumlarla karşılaşmanız olası.

Buna karşı ne yapılabilir diye soracak olursanız, en mantıklısı eğer alternatif ve sağlıklı yemek kaynakları bulamıyorsanız, gözünüzü ve burnunuzu (mecazi anlamda) tıkayarak verilen yemekleri yutmanız olacaktır.

Unutmayın, gidip kantinten top kek yiyerek 6-12 ay arasında sürecek olan askerliğinizi bitiremezsiniz…[/one_half]

[one_half_last]

Uyarı!

Bazı gıda takviyelerinin kişinin fiziksel ve psikolojik durumu iyi olmadığı takdirde kullanıldığında yan etkilerinin arttığı ve hatta sağlıklı kişilerde kullanıldığında ortaya çıkmayan yan etkilerinin çıktığı bilinmektedir.
2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri ordusu bu sebepten ötürü içerisinde çeşitli uyarıcı maddeler içeren bazı supplementlerin askeri birlikler içinde kullanımını ve satışını yasaklaımştır. Bunun sebebi aşırı derecede yorulan bazı askerlerde bu tür uyarıcı maddelerin (ki zaten legalliği ülkemizde bulunmayan maddeler) kalp sorunlarına sebebiyet vermesi.

Özetle, unutmayın ki supplementler gıda takviyesidir ve sağlıklı ve normal gıda tüketiminin üzerine sağlıklı bireylerde EK olarak kullanılmalıdır![/one_half_last]

Askerde kas kaybetmemek, kilo vermemek ve formdan düşmemek için tavsiye edilen gıda takviyeleri

Gerekli uyarıları ve hatırlatmaları yaptıktan sonra gelelim herkesin merak ettiği konuya, askerde formda kalmak istiyorsunuz ve yeterince karnınız doymuyor, yeterince dinlenemiyorsunuz, buyrun size destek olabilecek supplementler ve grupları.

Askerde protein tozu kullanımı

Protein tozu kas kütlenizi korumanızda en büyük yardımcılardan biridir ve eğer silah altında bulunduğunuz dönemde size verilen kumanyalardan (yemeklerden) yeterli derecede kalori alabildiğinizi düşünüyorsanız (kilo kaybınız yok veya çok ciddi durumda değil ise) aldığınız protein miktarını protein tozları ile destekleyip kas kütlenizi korumaya destek verebilirsiniz.

Eğer bu süreçte hangi protein tozu bana uygundur diye merak ediyorsanız protein tozu incelemelerimize göz atabilir veya doğrudan en iyiler listemize bakabilirsiniz

Kilo aldırıcı kullanımı

Kilo aldırıcılar aslında karbonhidrat içerikli protein tozları olduklarından(ki eğer protein tozları ile aralarındaki farkı merak ediyorsanız bu yazıyı kesinlikle okuyun!), yukarıda da bahsettiğimiz gibi askerde günlük tükettiğiniz gıdaların miktarı ve toplam kalorisi yetersiz ise (ciddi şekilde ve istemsiz olarak kilo veriyorsanız, örneğinde ayda 3 kilo veya fazlası) bu tür karbonhidrat içerikli kilo aldırıcılarla takviye yapmayı düşünebilirsiniz. Eğer kilo kaybınız ciddi ve sağlığınızı da etkileyecek türdeyse, revire gidip doktora görünmenizde fayda olabilir.

Yağ yakıcı kullanımı

Kilo vermeye çalışan veya askerde nasılsa bu hedefime ulaşırım diye düşünen insanların sayısı hiç de az değil. Sorun şu ki, askerde zaten bulunduğunuz pozisyon gereği çok fazla fiziksel aktivite yapmıyorsanız (bulunduğunuz yerde fazla eğitim, spor faaliyeti vs. yaptırılmıyorsa örneğin…) kilo vermeniz zor olacaktır, hele ki askeriye kantinindeki abur cubur yiyeceklere dadanırsanız… Bu durumda yağ yakıcı kullanmanız da fazla fayda etmeyecektir.

Özetle askerlik gerçekten de kilo vermek için ideal bir yer olabilir fakat yağ yakıcı kullanmak buna çok büyük etki etmeyecektir. Eğer gerçekten canınız sıkılıyorsa ve illa askerde kilo vermek istiyorum diyorsanız komutanınıza bu durumdan bahsedin ve sizi fiziksel olarak daha zorlayıcı bir göreve vermesini rica edin (fakat bu durumda başınıza gelebileceklerden biz sorumlu değiliz elbette…)

Kreatin ve diğer maddelerin kullanımı

Askerlikte yapılan çoğu fiziksel aktivite aerobik egzersiz klasmanındaki egzersizlerden sayılabileceği için kreatin kullanımı bir vücut geliştirme sporcusunun işine yaradığı kadar size faydalı olmayabilir. Eğer size verilen görevler ağır yükler taşımak gibi şeyler içeriyorsa bu opsiyonu düşünebilirsiniz.

Diğer türde gıda takviyelerinin kullanımına gelince, örneğin pre-workout gibi ürünleri bu şartlarda pek tavsiye edemeyiz ama eğer temin etmekte ve kullanmakta sıkıntınız olmayacaksa BCAA ürünlerini (vücudu dinlendirici ve zindelik verici olmalarından ötürü) tercih edebilirsiniz.

Lütfen en iyi supplementler listemize de göz atarak daha genel bir fikir sahibi olun!

Herkese iyi tezkereler!

2 Yorum

 1. KArga Mehmet
  24/12/2014 at 23:39 — Cevapla

  Ben askerlik yaparken sıkıntı yaratmıştı.
  Demek ki komutanına göre değişen bir şey.
  Herkes nasıl duruyorsa burada sen de öyle duracaksın, bir hastalığın varsa git rapor getir demişti bana.

 2. Selçuk Çolak
  27/12/2014 at 13:44 — Cevapla

  Askerde kas kaybı veya kilo kaybınızın olduğunu fark ettiğiniz anda direk revire çıkmalısınız ve oradaki doktorla görüşmelisiniz. Durumu ona anlattıktan sonra protein tozu veya gıda takviyesi kullanımı için ne yapabileceğinizi sormalısınız. Size elinden geldiğince yardımcı olacaktır zaten. Bu sayede kilo kaybı veya kas kaybınızın önüne geçmiş olacaksınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir