BCAA ne zaman kullanılır sorusunun cevabı aslında sanıldığı kadar zor değildir, her ne kadar bu konuda birbiriyle çelişen bilgiler internette mevcut bulunsa da.

BCAA ‘lar hakkında siz okurlarımıza daha önceki yazılarımızda oldukça detaylı şekilde bilgiler vermiştik.

Şimdi ise BCAA ‘ların kas gelişiminde ve kas tamiratında maksimum derece etkili olabilmesi için, ne zaman ve ne miktarda kullanılması gerektiğini inceleyeceğiz.

BCAA ne için kullanılır?

BCAA ‘lar vücutta yorgunluk hissinin atılmasında, ki bu özellikle antrenman esnasında oldukça önemlidir, yağ yakım hızının artırılmasında, aerobik egzersiz kapasitesinin artırılmasında, reaksiyon zamanının azaltılmasında ve tabi ki kasların tamiratında iş görmektedirler.

BCAA ‘lar, Valine, Leucine ve Isoleucine ‘den oluşmaktadır ve vücutta yukarıda saydığımız etkilerin oluşmasında en büyük tesiri olanlar, Leucine ve Isoleucine’dir.

BCAA ne zaman kullanılır?

BCAA lar, antrenman öncesi, antrenman esnasında (intra-workout) ve antrenman sonrasında kullanılabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken, esas etkili olan Leucine ve Isoleucine maddelerinin aşağı yukarı 10’ar gram şeklinde 1:1 oranında tüketilmesi gerektiğidir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, BCAA ‘ların bu üç ihtimalden üçünde de kullanılmasının şart olmadığıdır. Gerekli kullanım miktarını, hangi durumlarda kullanacağınızı kendi ihtiyaçlarınıza göre belirlemelisiniz.

 Antrenman öncesinde BCAA ne zaman kullanılır?

Eğer BCAA kullanımını, antrenmandan önce, antrenman boyunca olumlu etkisi olsun diye kullanmak istiyorsanız, antrenmandan hemen önce, aç karnına kullanmalısınız. Bu kullanım en az tavsiye edilen kullanım şeklidir.

Antrenman sırasında BCAA ne zaman kullanılır?

Antrenman sırasında kullanılan BCAA supplementleri, antrenmanın sonunu başarılı şekilde getirebilmeniz için, özellikle çok ağır antrenmanlarda oldukça etkilidirler. Antrenman esnasında, antrenmanın zorlaştığı bölümlerden özellikle 5-10 dakika önce kullanılan 15-20gram BCAA oldukça etkili olmaktadır.

Antrenman sonrasında BCAA ne zaman kullanılır?

Antrenman sonrasında veya off günlerde de tercihen BCAA tüketilebilir. Fakat bu durumlarda daha çok bu eksikliğin doğal beslenmeyle giderilmesinde fayda vardır.

Özetle, BCAA ‘ların ne zaman kullanılması gerektiği aslında oldukça esnek bir tartışma konusudur fakat bizim tavsiye edebileceğimiz özellikle antrenman esnasında kullanımdır çünkü bu şekilde en büyük ve en hissedilir fayda sağlanmaktadır. Vücudunuzun geri kalan amino asit ve BCAA ihtiyacını ise protein tozundan ve tabi ki doğal besinlerle gidermelisiniz.

BCAA NASIL KULLANILIR? AMİNO ASİT PROTEİN FARKI NEDİR? yazımız için tıklayınız

2 Yorum

  1. 12/05/2016 at 21:25 — Cevapla

    Güzel bir bilgi olmuş oldukça işime yaradı paylaşım için teşekkürler

  2. can
    15/03/2017 at 20:34 — Cevapla

    peki başlangıç seviyesi için gerekli midir? gereklilikten kasıt alsam etkisini görür müyüm? nasıl etki eder?
    şimdiden teşekkürler.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir