Kilo verdirici ve yağ yaktırıcı supplementler hakkındaki yazı dizimiz CLA (Conjugated linoleic acid) incelememiz ile devam ediyor.

Bu yazımızda, CLA ne işe yarar, CLA nasıl kullanılır, CLA kimler tarafından kullanılmalıdır gibi soruları incelemenin yanı sıra, CLA’nın kilo verdirici etkilerinin ne kadar gerçeği yansıttığını da, bilimsel makalelerin vardığı sonuçlar doğrusunda inceleyeceğiz.

Conjugated Linoleic Acid olarak da bilinen bu madde, son dönemde supplementler dünyasında adından oldukça söz ettiren bir ürün grubu haline gelmiştir. Bunun başlıca sebebi, kilo verdirici etkileri ön plana çıkarılarak insanlara sunulmasıdır.

Sadece yağ yaktırıyor olduğu vaadinin yanı sıra, Conjugated Linoleic Acid‘in aşağıdaki özelliklerinden bahsedilmektedir:

  •           Metabolizmayı hızlandırıyor
  •           Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor
  •           Allerjik reaksiyonlara (besinlerden kaynaklanan) karşı etkili oluyor
  •           Kas gelişimine katkıda bulunuyor
  •           Vb.

Görüldüğü üzere, bu supplement oldukça büyük vaatlerle karşımıza çıkıyor, peki bunlar ne kadar gerçeği yansıtıyor?

CLA gerçekte ne kadar işe yarar?

CLA, yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, PPAR adı verilen bir biyolojik sistemin çalışmasına etki ederek yağ yakımını artırdığı sonucuna varıyorlar.

Fakat, burada dikkat edilmesi gereken husus, Conjugated Linoleic Acid’nın insan üzerinde yapılan deneylerde bu kadar etkili sonuçlar vermediğinin yine bilimsel incelemelerle tespit edildiğidir.

Maalesef CLA ‘nın insan üzerindeki etkilerinin bu kadar az, önemsenmeyecek seviyede ve test sonuçlarının zaman zaman birbirleriyle çelişir vaziyette olması, bu supplementin, satıcılarının vaad ettiği kadar etkili bir kilo verme aracı (ve diğer etkileri de keza aynı şekilde etkisiz) olduğu sonucuna varmamızı sağlıyor.

Eğer hangi kilo verdiriciler işe yarıyor diye soruyorsanız, bu yazımızı kesinlikle okumalısınız

CLA ‘yı kimler kullanabilir?

Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre CLA ‘nın etkileri özellikle yaşlı veya obezite sorunu yaşayan insanlarda bir miktar daha fazla gözlemlemek mümkün. Bu da eğer bu iki gruba dahilseniz, doktorunuza da danışarak CLA kullanmanın, yağ oranınız veya sağlığınız üzerinde olumlu etkiler gösterebileceğini varsayabilirsiniz.

Fakat eğer yukarıdaki iki gruba dahil değilseniz, CLA ‘dan sizin yağ oranınızı düşürmede ve yağ yakmanızda çok etkili bir silah olmasını beklemeyin.

CLA nasıl kullanılır?

Yukarıdaki bilgileri okumuş olmanıza rağmen ve CLA ‘nın çok da etkili (belki de hiç etkili) olmadığını bilmenize rağmen hala kullanmak istiyorsanız, önerilen kullanım dozunu ve şeklini bilmenizde fayda var;

CLA genelde yemeklerle birlikte günde 3000-4000mg arası kullanılmaktadır. Bundan daha yüksek dozlarda kullanımın, herhangi bir ekstra fayda sağlamadığı araştırmaların sonuçlarıyla belirlenmiştir.

Sonuç:

Sonuç olarak, CLA ‘nın yağ yakımı ve diğer vaatlerini yerine getiremeyen bir supplement olduğunu görüyoruz ve okurlarımıza bu supplementi kullanmadan önce iki kere düşünmelerini öğütlüyoruz.

1 Yorum

  1. Avni cebeci
    28/12/2016 at 12:30 — Cevapla

    Eee O saman hangi yağı yakıcı oneriyorsunuz?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir