Etkileri, zararları ve tehlikeleri ile “Klen” hakkında her şey

Günümüzde insanlar kilo vermek için diyet ve spor yapmaya ağırlık vermektense, çeşitli maddeler kullanarak yağ yakmaya çalışıyorlar ve bunların belki de en risklileri arasında gösterilen Clenbuterol kullanımı ülkemizde de maalesef şuursuzca artıyor. Çoğunlukla yurt dışından kaçak olarak getirtilen ve el altından satışı yapılan bu madde, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor olabilir.

Clenbuterol nedir?

Clenbuterol ya da kısaca Klen olarak bilinen madde, bir supplement / gıda takviyesi değil, medikal bir ilaçtır! Clen, 4-amino-alpha(t-butyl-amino)methyl-3,5-dichlorobenzyl alcohol ve ticari satış adı olarak Spiropent veya Ventipulmin olarak da bilinen bu İLACI kullanımını kesinlikle tavsiye etmemekteyiz! Bu sayfadaki bilgiler neden kullanmamanız gerektiği konusunda bilgilendirme amaçlıdır!

Ek okuma: Clenbuterole alternatif olarak kullanılabilecek, daha az zararlı maddeler

Aslında geçmişteki kullanımı genellikle çiftlik hayvanlarının yağsız kas kütlesi (ve dolayısıyla daha fazla et) miktarı geliştirebilmeleri ve gerek insanlarda gerek bazı hayvanlarda bir takım solunum yolu rahatsızlıklarında tedavi amaçlı olsa da, günümüz dünyasında Clenbuterol adlı maddenin asıl tanınma sebebi bu değildir. Daha çok, vücut geliştirme sporu ile uğraşanların yağ yakımına yardımcı olması amacıyla kullandıkları bir madde haline gelen Clenbuterol, aslında göründüğü kadar zararsız ve masum değildir.

Her ne kadar DNP açısından kullanımı nispeten daha az tehlikeli olsa da, özellikle vücut geliştirme alanında etkili olacak dozajın gayet yüksek olması sebebiyle, bu kadar yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda ciddi sağlık problemlerine yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca, kısa süreli kullanımda bile oldukça riskli komplikasyonlara sebebiyet verebilmektedir.

Gayet etkili bir beta2 adrenerjik agonist görevi gören Clenbuterol, özellikle supplementler, gıda takviyeleri, uyarıcılar, ilaçlar veya steroidler ile birlikte kullanıldığında kalp aritmisine ve hatta ani ölüm vakalarına sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra halihazırda pek çok spor organizasyonu ve federasyonu tarafından kullanımı yasaklı bir maddedir.

Uyarıcı etkilere sahip bu maddenin Efedrin gibi benzer etki gösteren diğer maddelere göre en büyük avantajı, çok uzun süre etkili olabilmesidir. Efedrin vücuttan 4-5 saat gibi kısa bir süre içinde atılırken, Ülkemizde kısaca Klen olarak da bilinen bu madde, 24 saat veya daha fazla kişinin sisteminde kalabilmektedir.

Klen’in etkileri sadece yağ yakımına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda bu işlevi yerine getirirken kasları da korumaktadır. Ayrıca özellikle aerobik (cardio/kardiyovasküler) egzersizler başta olmak üzere performans artışı da sağlamaktadır.

Clenbuterol – Etkileri ve Yan etkileri

 • Yağ yakımını ciddi ölçüde hızlandırır
 • Yağ yakarken kasları korur ve hatta gelişimini hızlandırır

Yan etkileri:

 • Kas kasılmaları, kramplar.
 • Hipertansiyon, kalp aritmisi, kalp çarpıntısı ve nabızda hızlanma
 • Kusma, Baş ağrıları, aşırı terleme
 • Anksiyete ve korku, paranoya hissiyatı
 • Eller ağırlıklı olmak üzere gözle görülür titremeler
 • Uykusuzluk (insomnia)

Kullanımı

Bütun bu etkileri çoğu zaman Clenbuterol kullanımından dolayı ortaya çıkan yan etkiler ve tehlikelerin özellikle spora yeni başlayan ve kısa sürede gelişim görmek isteyen sporcular tarafından görmezden gelinmesine yol açmaktadır. Fakat şu bir gerçektir ki, Clen ve benzeri maddelerden en fazla yararlanacak kullanıcı grubu, ileri seviye veya tabiri caiz ise elit seviye sporcular/profesyonellerdir. Bunun sebebi iki ana başlıkta kısaca incelenebilir: Üst seviye sporcuların zaten beslenme ve antrenman gibi çok önemli iki faktörü en iyi şekilde kullanıyor olmaları ve bu sporcuların doğal olarak ulaşabilecekleri seviyeye zaten ulaşmış ve daha fazla “gelişebilmek” için gerçekten da bu tür ilaçlara ihtiyaç duyuyor olmaları.

Daha sağlıklı alternatifler ve benzer etki gösteren supplementler

Kilo vermek ve yağ yakmak için kullanılabilecek, daha az yan etkiye ve sağlık riskine sahip ama klen benzeri maddeler arıyorsanız, termojenik yağ yakıcı supplementlerle ilgili olan sayfalarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer bir supplement satıcısı size klenbuterol tavsiye ediyorsa veya size bu ürünü satmaya çalışıyorsa, hem yasaları çiğniyor hem de sağlığınızı hiçe sayıyor demektir. Ayrıca zaten Bulgaristan gibi ülkelerden kaçak olarak getirtilen bu ilaçların hem ne koşullarda üretildikleri belli değildir hem de sahte olmaları ihtimali de vardır.

Sonuç

Özetle, amatör bir sporcu zaten kendisine zarar vermeden Clenbuterol ve benzeri maddeleri gerçekten verimli olarak kullanmayı (çoğu zaman) beceremeyecektir. Ayrıca sadece bir miktar daha güçlü olmak veya güzel gözükmek namına, insan üzerindeki etkileri ve yan etkileri bilimsel anlamda ciddi olarak tartışmalı olan ve çoğu uzman tarafından kısa süreli kullanımı bile riskli gözüken bir maddeyi kullanmanın mantıklı bir yanı da pek yoktur.

2 Yorum

 1. Osman mavi
  25/04/2014 at 10:25 — Cevapla

  Açıklamalı örnekler bilgilendirmeler ve uyarılar çok iyi . Tek bir kişi için degil bütün toplumu bilgilendiren makaleler var Başarılı bir sayfa olmuş tebrikler

 2. arda
  30/11/2017 at 17:55 — Cevapla

  güzel paylaşım

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir