Bu yazımızda ele alacağımız konu meyve suyu ve kreatinin beraber kullanılması gerekip gerekmediği konusu.

Bu konu, sıklıkla gündeme geliyor ve pek çok okurumuz ya da supplement kullanan pek çok insan, creatine kullanırken, illa ki beraberinde meyve suyu (özellikle de portakal suyu) içme ihtiyacı hissediyorlar.

Bunun gerekçesi olarak da, kreatin maddesinin vücutta daha iyi “emilmesi” için olduğu söyleniyor. Peki bu ne kadar doğru? Sizler için araştırdık.

Daha önceki kreatin yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, kreatin kullanımı, vücudunuzda doğrudan ve hızlı bir etki gösteren bir olay değildir. Kreatin, vücuttaki kas hücrelerinde toplanır ve burada belirli bir miktara ulaşması, zaman bağlıdır ve sürekli kullanım gerektirir.

Kreatinin, vücuttaki insülin seviyesi ve emilimi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu araştırmacılar kabul etmektedirler. Bu da demektir ki, eğer kreatini tüketimi sırasında meyve suyu veya benzeri şekerli gıdalarla insülin seviyenizi yükseltirseniz, bu vücudunuzda kreatinin daha iyi absorbe edilmesiyle sonuçlanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, hakkında çok fazla farklı görüş olan kreatin ve portakal suyu konusudur. Bu konuda asitli olan portakal suyunun, kreatinin vücuda etki etmesinde olumsuz etki edebileceği konusunda çeşitli görüşler vardır fakat genel olarak baktığımızda bu konuda büyük bir fikir ayrılığı söz konusudur.

Protein tozu ve karbonhidrat içeren karışımlarla kullanıldığında da kreatinin emilmesinde olumlu etkiler olduğu belirtilmektedir.

Peki nasıl kullanılmalı kreatin?

Bize kalırsa, meyve suyu (portakal konusunda emin olmamakla birlikte, üzüm suyu dünyada çok tercih edilmekte) ile birlikte kullanabilirsiniz fakat bunun en büyük etkisi lezzet açısından olacaktır. Bunun yanı sıra protein tozunuza karıştırmak da uygun olabilecek bir seçenek(eğer dibinde biraz kalıp ziyan olmasını göze alıyorsanız). Eğer bunların hiç birini yapamıyorsanız, veya tüketimi böyle tercih etmiyorsanız, kreatin supplementiniz ile birlikte karbonhidrat içeren bir şeyler atıştırmayı deneyebilirsiniz kan şekerinizi yükseltmek için.

Bütün bunlar bir kenara, kreatini sadece suyla tüketmenin de bu konuda çok büyük bir dezavantajı olduğunu düşünmemekteyiz.

En nihayetinde kreatin kullanımında, gün içinde bol su tüketmek ve düzenli kullanım, bu supplementin etkili olması için çok daha önemli faktörler olarak gözükmektir.

 

1 Yorum

  1. adil babuscu
    12/05/2014 at 15:10 — Cevapla

    Açıklamalarınız güzel de keşke herhangi bir bilimsel kaynak gösterilerek yapılsa daha güvenli olacağı kanısındayım. Teşekkürler

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir