Kellik pek çok erkeğin yaşadığı bir fiziksel durum ve özellikle erkek tipi kellik denilen ve daha çok hormon yapısıyla ilgili olarak meydana gelen bu saç dökülmesi ile ilgili her gün pek çok soru alıyoruz. Creatine ve saçlar üzerindeki dökücü etkisi ile ilgili aldığımız sorular da buna dahil. Bu sebepten ötürü de elimizden geldiğince açık şekilde bu soruya yanıt vermeye çalıştık.

“Creatine kullanıyorum vesaçlarım dökülmeye başladı, bir alakası olabilir mi?”

Her ne kadar bu soru pek çok farklı gıda takviyesi maddesi için sorulsa da, creatine için sorulduğunda farklı bir anlam kazanıyor. Creatine maddesinin erkekler üzerindeki saç dökücü etkisinin üzerine gitmeden önce, erkek tipi kelliğin oldukça net bir şekilde genetiğiniz ile ilgisi olduğunu belirtmekte fayda var. Yani ailesinde erkek tipi kellik görülmeyen ve kendisinde de saç çizgisinde henüz gerileme başlamamış bir kişinin kreatin kullanmaktan çekinmeye ihtiyacı yok.

Gel gelelim kreatinin saç dökücü etkisine. Aslında bu durum her ne kadar bilimsel olarak tam anlamıyla netliğe kavuşmamış olsa da, halihazırda saçları dökülmeye başlamış erkeklerde ve/veya genetik sebeplerle saçlarını dökülmeye karşı daha hassas ve yatkın olan erkeklerde kreatinin bu etkiyi bir miktar artırabileceği düşünülmektedir. Keza pek çok insanın da creatine kullanırken benzer bir etkiyle karşılaşmış olmaları bu savı destekler niteliktedir.

Kreatinin saç dökmesinin arkasında (eğer ki böyle bir etkisi varsa gerçekten de) yatan en büyük ve en mantıklı sebep, Dihidrotestosteron (DHT) adı verilen hormonun erkek tipi saç dökülmesi ile olan bağlantısı ve bu hormonun kreatin kullananlarda (yapılan 1 araştırmaya göre) yükselmesiyle açıklanıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken şey sadece bir adet ve henüz sonuçlarının tekrarı yapılmamış bir bilimsel araştırmanın böyle bir sonuca varmış olması ve genelde bilim ve tıp camiasında tek ve sonuçları tekrar edilememiş bir araştırmanın çok da “kanıt” niteliğinde olmayacağıdır.

Yine de eğer siz saç dökülmesi yaşıyor ve bu durumun ilerlemesinden korkuyorsanız veya ailenizde erkek tipi kellik yoğun miktarda varsa ve siz saç dökülmesi riskinizi minimize etmek istiyorsanız kreatin kullanıp kullanmamayı tekrar değerlendirmelisiniz.

Önemli bir hatırlatma daha yapmak gerekmektedir, kreatin kullananların zaman zaman dile getirdiği ve yaşadıklarını iddia ettikleri saç dökülmelerinin belki de kreatin ile değil doğrudan yapılan fiziksel aktivitelerle veya diğer kullanılan gıda takviyeleri veya tüketilen gıdalarla da alakası olabilir.

Özetle, elde kreatinin saç dökülmesine sebebiyet verebileceğini (önceden saç dökülmesine yatkınlığı olan erkeklerde) belirten tek bir bilimsel araştırma vardır ve bu sonuç çok da net bir sonuç değildir.

8 Yorum

 1. Murat
  29/11/2014 at 17:07 — Cevapla

  Böyle bir etkisi var ise; gerçekten çok kötü. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi olunca, saçların yanları açılıyor. Hiç hoş bir görüntü olmuyor. Vücudumuzu şekillendirelim derken, saçlardan da olmamak gerekli tabi ki.

 2. Esra Kanık
  27/12/2014 at 00:18 — Cevapla

  Ben böyle bir durum ile karşılaşmadım hiç.
  Cinsiyet ile alakası var mıdır bilmiyorum ama bazı araştırmaların da ürün satışını azaltmak için yapıldığını es geçmemek gerekli diye düşünüyorum.
  Rakip firma ve ürün satışı yapan kişilerin uydurması olabilir.

 3. Kenan Altın
  27/12/2014 at 13:28 — Cevapla

  Ne kadar bilimsel olarak kesin bir yargıya varılmamış olsa da kreatin kullanmamaya devam edeceğim. Dökmediği kanıtlanana kadar uzak durmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

 4. Hakan Kenan Rut
  12/01/2015 at 23:25 — Cevapla

  Uzun süredir kreatin kullanıyorum ve saç dökülmesi gibi bir şeyle karşılaşmadım. Gün içerisinde almam gereken kadar alıyorum. Dozunu fazlaya kaçırırsanız orasını bilemem ama yeteri kadarını aldığınızda bir yan etki yapacağını düşünmüyorum. Bende ilk başlarken böyle şeylerle beni korkutuyorlardı. Kullanırsan şöyle olur böyle olur diyerek ama hiç bir dedikleri ile karşılaşmadım söylediğim gibi. Sizin ailenizde olan genetik bir kellik olabilir bunu kreatine yüklemek çok yanlış olacaktır. Kulaktan duyulma kesin bir bilimsel açıklamaması yapılmamış bilgilere lütfen itibar etmeyin. Bu yazıyı paylaşan arkadaşta oldukça güzel açıklamış zaten konuyu. Teşekkür ederim.

 5. Ramazan demir
  17/01/2015 at 17:39 — Cevapla

  Kreatin ve protein bir kullanılırmı

  • berk
   13/03/2016 at 12:49

   kullanılır kardeşim ben kullanıyorum ve 4 ay gibi kısa bir sürede gözle görülür sonuçlar elde ettim. Tavsiye ederim birlikte kullanımında bir yan etkisi gözlemlemedim şimdiye kadar.

 6. mehmet yildiz
  06/04/2017 at 12:57 — Cevapla

  keratin dedigin madde.. saci guclendirir.. ki saclar zaten keratin olmassa dokulur. bana kalirsa bunlar keratin yerine.. baska bisi satin almislar..

  • Furkan
   18/08/2017 at 08:31

   Keratinle kreatini karıştırıyorsunuz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir