Creatine, dünyada en çok kullanılan ve üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılmış ve hala yapılmakta olan, ve işe yaradığı bilimsel olarak ispatlanmış en önemli supplementlerden birisidir.

Maalesef ki ülkemizde Creatine, ya da Türkçesiyle Kreatin , halen “şişiriyor” “şişme yapıyor” “su topluyor” gibi kulaktan dolma bilgilerle çok da fazla tercih edilmeyen bir besin desteği. Sizler için Creatine maddesini ve sporcular üzerinde nasıl etki yaptığını, nasıl kullanılması gerektiğini daha önceki yazılarımızda ele almıştık. Şimdi de sıra çok önemli bir başka konuya geldi!

 

Creatine Şişirir mi?

 

Kısa cevap: Hayır
Uzun cevap: Durduk yere şişirmemesi lazım.

Evet, yukarıda gördüğünüz gibi, creatine maddesi aslında kendi başına şişme yapması çok da olasılık dahilinde olmayan bir madde, fakat burada incelenmesi gereken bir başka husus var ki, doğru yorum yapabilmemiz için oldukça önemli.

Şişme / şişirmek / kaş şişirmek nedir? Bu tabirler, aslında halk arasında kas gelişiminin gözle görülür haline verilen adlardan ibarettir diyebiliriz. Ülkemizde, kas hacmi ve definisyonu artmış her insan “şişirmiş kasları geziyor” şeklinde ibarelere maruz kalır. İşin bilimsel tarafına girmek gerekirse, kas hacminin gelişmesi, kasların güçlenmesi ve buna bağlı olarak büyümeleri, kas hipertrofisi dediğimiz bir süreçtir. Bunun da başlı başına iki yolu vardır, miyofibriyal kas gelişimi ve sarkoplazmik kas gelişimi.

Çok kabaca tarif etmek gerekirse, miyofibriyal kas gelişimi, kas içerisinde yeni kas liflerinin oluşması ile gerçekleşir. Sarkoplazmik kas gelişimi ise, kas içerisindeki plazma miktarının artmasıyla olur. İşin enteresan tarafı ise bu iki sürecin de aslında birbirleri ile doğrudan bağlantılı ve “biri varken diğeri olmaz” şeklinde olmayacağıdır.

Şimdi dönelim konumuza, Creatine şişme yapar mı, kasları şişirir mi?

Creatine, bilimsel olarak kas hacminde artışa sebebiyet verdiği ispat edilmiştir fakat bunun kişiden kişiye, kullanım tarzından kullanıma ve kullanım esnasında beslenme / dinlenme ve antrenman yöntemleri ile doğrudan değişkenlik gösterdiği ortadadır.

Creatine antrenman performansınızı artırır ve bunu yaparken de kas yapmanıza yardımcı olur. Bu esnada kaslarınızı “şişirmek” isteyip istemediğiniz daha çok sizin kişisel tercihiniz, vücut yapınız ve antrenman şekliniz ile ilgilidir.

Creatine de, diğer supplementlerde olduğu gibi, durduk yere kolunuzdaki bacağınızdaki kasların gözle görülür şekilde, birden bire irileşmesine (siz bunu isteyin ya da istemeyin), şişmesine sebebiyet vermez ama eğer amacınız BULK bir görüntüye sahip olmaksa, bu konuda faydası olabilir.

Bunun dışında, Creatine kullanıp da, oldukça ince bir görüntüye sahip olmak da mümkündür, dediğimiz gibi bu kişisel uygulamalar ve kişinin kendi vücut tipi ile de doğrudan alakalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki, günlük sodyum, yani tuz tüketimi vücutta su tutulması ve “şişme” ile daha yakından alakalıdır, fakat enteresan biçimde sodyum tüketiminin creatine maddesinin vücutta kullanılması ile de yakından ilgilisi vardır. Bu konuda bir başka yazıda daha fazla bilgiyi sizlere sunacağız.  O zamana kadar, bizi takip etmeye devam edin!

Özetle, Kreatin oldukça yanlış anlaşılan bir supplement ve bu konuda yanlış bilinenleri bir bir sıraladığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

3 Yorum

 1. Mahir Kısa
  04/01/2015 at 19:57 — Cevapla

  Asıl şişmenin vücutta bulunan sodyum ile alakalı olduğunu çoğu insan gibi ben de bilmiyordum. Kulaktan duyma bazı şeylere ister istemez inanıyoruz elbette. Kreatinin de şişirdiğini o şekilde öğrenmiştim ve hata ederek araştırmadan inanmıştım. Bu yazınızı okuyanlara yanlış bilinenler yazınızı da okumalarını tavsiye ederim. Bilmediğim bir çok şeyi sayenizde öğrenmiş oldum.

 2. muhammet
  01/08/2015 at 10:12 — Cevapla

  creatin ve protein tozu kullandım 3-4 ay kadar sıkı bi antreman da yaptım. 68 kilodan 78 kiloya çıktım. Sonra 1 ay 15 gün tarlada işleri başladı ve yoğun bi şekilde tarlada çalıştım. Sonuç 1 ay 15 günde 13 kilo kadar kilo kaybı ve 65 kiloya düşüş. şimdi sadece protein tozu kullanıyorum. ve çok yavaş kilo alıyorum. Benim gördüğüm creatin vücuda su toplatıyor. Zararı varmı bilmiyorum ama güzel şişiriyor.

  • fatih
   21/06/2018 at 10:34

   muhammet hangi kreatin markasını kullandın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir