Puanlama

73
Orta seviyeye ek olarak antrenman günlerinde 1 ölçek daha eklenti yapılabilir. Bu eklenen 1 ölçek antrenman sırasındaki kullanıma dahil edilerek BCAA etkisi maksimuma çıkartılabilir.
Lezzet: 68%
Performans: 73%
Fiyat: 80%

CytoSport dünyada Monster Milk serisi ürünleriyle özellikle Amerika’da oldukça tanınsa da, ülkemizde yeni yeni adını duyurmaya başlıyor ve Monster Amino radarımıza yakalanmış bir aminoasit ürünü.

CytoSport çoğu diğer supplement markası gibi ABD asıllı bir firma ve özellikle protein ürünleriyle 15 yıla yakın süredir adından söz ettiriyor.

Monster serisi ise, kendi içinde pek çok sofistike ürünü barındıran ve daha kompleks ürünleri tercih eden sporculara hitap eden bir alt marka denilebilir.

İşte bu seriden Monster Amino ürününün incelemesi!

1) İçerik ve Performans

Monster Amino’da çoğu diğer amino asit gıda takviyesi ve sporcu ürününde bulunan miktarlarda pek çok madde bulunmaktadır.

Bir servisi 12.5 gram olan (1 ölçek) bu üründe, servis başına

35 Kalori
1 gram karbonhidrat
8 gram protein
5 mg B6 Vitamini
80mg Sodyum
70mg Potasyum

Ve toplamda 9 mg amino asit ve türevlerini içeren özel karşım bulunmaktadır. Bunların içine BCAA’lar olan 3.5 gram Leucine, 500mg Isoleucine ve bir o kadar Valine dahildir.

Diğer maddeler: 102mg L-Alanine, 28mg Arginine, 249 mg Aspartic Acid, 46mg L-Cysteine, 396 L-Glutamin, 32mg L-Glycine, 32mg L-Histidine, 39mg L-Methionine, 60mg L-Phenylalanine, 123 L-Proline, 95mg L-Serine, 147 L-Threonine, 42mg Tryptophan, 56mg L-Tyrosine, 616mg L-Valine.

Ayrıca 1 gram Citrulline Malate da bulunduğunu notlarımıza eklememiz lazım. Üründe bulunan maddelerin detaylı listesi için tıklayın.

Bu içerik listesinden çıkartabileceğimiz yorum şu şekilde; amino asit profili olarak gayet dolgun ve başarılı bir ürün olduğu gerçeği, özellikle içeriğinde hatırı sayılır miktarda BCAA içeriyor olması, bu ürünün sadece basit bir amino asit ürünü olarak değil, yerine göre antrenman esnasında da kullanılabilecek bir intra-workout BCAA ürünü yerine geçebileceğini düşündürtüyor.

2) Kullanım Kolaylığı ve Lezzet

Piyasadaki çoğu aminoasit gıda takviyesinin tablet veya hazır likit formda olmasının yanı sıra, Monster Amino gibi bazı ürünler toz şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Buna Scivation Xtend de dahil (gerçi o doğrudan bir BCAA ürünü ve aynı klasmanda değiller ama olsun).

Kullanım kolaylığı açısından her ne kadar tablet kullanmak daha kolay gibi olsa da, bu durum aslında kişiden kişiye değişebilecek bir tercih meselesi. Bazı insanlar spora giderken yanlarında tablet taşımayı daha kolay bulsalar da, özellikle antrenman esnasında tüketilmesi gereken durumlarda ya da hap yutmayı sevmeyen tüketiciler için Monster Amino gibi toz şeklindeki ürünler daha tercih edilesi olabiliyor.

Lezzet açısından bakıldığında şu an Türkiye’de sadece “Ekşi Üzüm” (Sour Grape) çeşidi bulunmakta ve biz bu çeşidin tadını pek de beğendiğimizi söyleyemeyiz. Tabi yine çoğu zaman çok da çekici kokmayan tablet amino asit ürünlerini yutmaktan daha iyi olduğunu belirtmeye gerek yok!

3) Fiyat / Performans oranı

Aslında çok ucuz bir supplement değil Monster Amino, fakat aynı zamanda yarı yarıya bir BCAA ürünü olarak da kullanılabileceğini göz önünde bulundurursak ve piyasada çok fazla toz şeklinde saf amino asit ürünü olmadığını da hesaba katarak, fiyatının performansına oranla çok da fena olmadığını belirtebiliriz.

 

Sonuç olarak: CytoSport Monster Amino, gerek antrenman öncesi gerek esnasında, gerek ise tercih ederseniz antrenman sonrası veya off günlerde kullanabileceğiniz oldukça geniş spektrumlu ve çok yönlü bir ürün. İçeriğinin oldukça dengeli olması ve piyasadaki çoğu amino asit supplementinden farklı olarak toz şeklinde olması da, yerine göre bir avantaj olarak düşünülebilir.

Kimlere tavsiye edebiliriz: Kas yapmak isteyenler, antrenman sonrası veya esnasında vücuduna zindelik kazandırmak isteyenler (kısaca, bir recovery ürünü arayanlar) ve protein tozu ve kreatin gibi supplementlerinin yanına iyi kalitede bir amino asit ürünü eklemek isteyenler.

Kime tavsiye etmeyiz: Supplemente ayıracak bütçesi dar olan okurlarımız için şart bir supplement değil, neticede buna sıra gelene kadar performansınızı ve gelişiminizi çok da artırabilecek başka supplementlere yönelmek daha doğru olabilir.

 

Kullanım talimatları ve öneriler:

CytoSport Monster Amino için sizlere getirebileceğimiz kullanım önerileri şu şekildedir:

Genel: Su ile karıştırarak, iyice çalkalayıp içiniz.

Başlangıç seviye için kullanım önerileri

Spora yeni başladıysanız esas kullanmanız gereken supplementler her ne kadar amino asitler olmasa da, yine de bu ürünü tek başına kullanmak istiyorsanız, günde 1 ölçek kullanılabilir. Antrenman günlerinde antrenman esnasında kullanırsanız daha faydalı olabilir.

Orta seviye sporcular için kullanım önerileri

Biri antrenman sırasında olmak üzere günde toplam 2 ölçek olarak kullanılabilir. Beraber kullanabileceğiniz ürünler: Protein tozu – Kreatin vs.

İleri seviye sporcular için:

Orta seviyeye ek olarak antrenman günlerinde 1 ölçek daha eklenti yapılabilir. Bu eklenen 1 ölçek antrenman sırasındaki kullanıma dahil edilerek BCAA etkisi maksimuma çıkartılabilir.

cyto-monster-amino

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir