Dünyanın en tehlikeli zayıflatıcısı “Dinamit”

Son günlerde vücut geliştirme camiasında sarsıcı bir ölüm ve bu ölüm doğrultusunda bir çok grubun birbirlerini suçlaması ile gündeme gelen DNP maddesinin ne olduğu, neden zararlı olduğunu ve ülkemizdeki ve dünyadaki DNP gerçeğini sizlere açıklamak için bu araştırmayı yaptık.

hangisupplement.com olarak bu maddenin ÇOK tehlikeli olduğunu ve ülkemizde, yabancı pek çok ülkede olduğu gibi, bilimsel ve haklı sebeplere dayanarak, satışının yasak olduğunu belirtmek isteriz. Bu maddeyi kullanmayın!

 

DNP – 2,4 Dinitrophenol Nedir?

Öncelikle şunu belirtmemiz lazım ki, DNP bir supplement DEĞİLDİR. DNP bir ilaç bile değildir. DNP, 1938 yılından itibaren ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde kullanımı yasaklanmış, tıbbi bir ilaç olarak bile kullanılması son derece tehlikeli ve sakıncalı olduğu yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda teyit edilmiş, kullanımı son derece riskli bir maddedir.

DNP günümüzde sanayide, bilimsel araştırmalarda, boya ve patlayıcı madde yapımında ve tarım ilacı olarak kullanılan bir kimyasaldır.

Biyolojik olarak DNP, insanlar üzerinde mitokondri ve ATP tüketimi / dönüştürülmesi arasında bir inhibitör görevi görerek insan vücudunda hücresel anlamda faaliyet gösterir. Bu durum vücutta ATP hücreler arası enerji transferini sağlayan ATP sentezinin daha verimsiz gerçekleştirilmesini sağlar ve bunun sonucunda da DNP özellikle kas hücrelerinden daha fazla ATP çekilmesine sebep olur ve bunun bir etkisi olarak da, vücut ısısını da yükseltir. Bütün bu sürecin sonucunda, vücut, her türlü aktivite için tükettiği normal enerjiden daha fazlasını tüketir. Bu durum uyurken, yürürken, spor yaparken ve her türlü fiziksel aktivite için geçerlidir.

Kulağa güzel geliyor değil mi? Tek bir madde kullanarak yağ yakımı ve metabolizma hızını neredeyse %50 artırma şansı, hem tüm vücut geliştirme sporcuları hem de tüm kilo vermeye çalışan insanlar için çekici olabilir.

Fakat gerçek aslında hiç de öyle toz pembe değildir ve DNP kullanımı ile ilgili oldukça büyük, hayati tehlike yaratan riskler mevcuttur. Gelişmiş dünya ülkelerinin bu maddeyi ilaç sınıfında bile, doktor kontrolünde dahi olsa kullanmamalarının bazı sebepleri vardır.

Bu riskler arasında, kendi içinde bulunduğu Phenols grubundaki bütün maddeler gibi kanserojen yapıda bir maddedir. Her ne kadar DNP doğrudan kanser yapıyor diyebileceğimiz kadar bilimsel veri olmasa da, bu insan sağlığı için çok büyük bir tehlike kaynağıdır.

Ama DNP’nin ölümcül olumsuz etkileri sadece bu kadar uzun vadeli diyebileceğimiz etkilerle sınırlı değildir.

 

DNP Ateşinizi çıkartır.

Bu yazıyı okuyanlar arasında çocuk sahibi olanlar ya da kendi çocukluğunu hatırlayanlar varsa bilirler ki, yüksek ateş her ebeveynin korkulu rüyasıdır, çünkü çok büyük ve kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir.

DNP vücut ısınızı yükseltir ve aşırı dozda kullanımda sizi içten içe “pişirme” potansiyeline sahiptir. Hayır, gerçekten de bu konuda abartmıyoruz veya bu insanları bu maddeden uzaklaştırmak için uydurulmuş bir şey değil.

DNP ‘nin etkili olan dozu ile aşırı etki yapan dozu arasındaki sınır (her kimyasal maddede olduğu gibi insandan insana değişir) çok ince bir çizgidir. Bu da şu anlama gelir, internette, sağda solda duyduğunuz dozajları kendi üzerinizde denerken, aşırı doz uygulayıp, hayatınızı, sağlığınızı büyük ölçüde riske atmanız söz konusudur.

Özetle, DNP, uzak durulması gereken, insan sağlığı için çok ama çok tehlikeli bir maddedir.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir