Doğal yollardan (hiçbir supplement kullanmadan) testosteron artışı sağlanabilir mi?

Testosteron seviyeleri azaldığında bunları artırmak için doğal yollardan neler yapılabilir? Hiçbir madde kullanmadan testosteron seviyesini artırmanın yolları var mıdır?

Testosteron, yani diğer adıyla erkeklik hormonu, gerek kas gelişimi gerek zindelik ve cinsel dürtüler söz konusu olduğunda, insan vücudunda (ve tahmin edebileceğiniz üzere özellikle erkeklerde) oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

Gelgelelim gerek yaş gerekse başka sebeplerden ötürü, kişilerdeki testosteron üretimi azalabilmektedir. Çoğu insanın bu durumu değiştirmek için ilaç / steroid veya ilaç olmayan gıda takviyeleri kullanmak yerine doğal yollardan testosteron artışı sağlanıp sağlanamayacağını merak etmektedirler.

Bilinen testosteron artırma yöntemlerin en başında gelenler şu şekildedir:

1) Spor yapmak (özellikle vücut geliştirme)

Evet, vücut geliştirme ve özellikle ağırlık çalışmaları, vücuttaki doğal hormon seviyesini düzenleyici büyük bir rol oynamaktadır.

Düzenli uyku da hormon dengeniz için oldukça önemli!
Düzenli uyku da hormon dengeniz için oldukça önemli!

Eğer şu an spor yapmıyorsanız, derhal başlamalısınız. Gerek erkek gerek ise kadınlar için, sağlıktaki en önemli faktörler biri aktivite seviyesi ve spordur.

2) Kilo vermek (ya da ideal kilonuz neyse ona ulaşmak)

Sağlığı etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi, kişinin vücut ağırlığı ve yağ oranıdır. Gerek aşırı fazla yağ oranı gerek ise aşırı az yağ oranı (özellikle kadınlarda) hormon dengesini olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle erkekler için aşırı yağlardan kurtulmak, testosteron oranının ideal seviyeye ulaşması için elzemdir.

3) Sağlıklı beslenmek

Dengeli beslenme sizi sağlıklı bir insan yapar, ne kadar mantıklı değil mi?
Dengeli beslenme sizi sağlıklı bir insan yapar, ne kadar mantıklı değil mi?

Sağlıklı beslenme ve özellikle sağlıklı yağların optimal düzeyde tüketilmesi de en az yukarıdaki etkenler kadar önemlidir. Bunun yanı sıra, kilonuzun ideal seviyeye ulaşması için de en önemli faktörlerden biri sağlıklı beslenmedir.

Yukarıdakileri özetlemek gerekirse, sağlıklı bir hayat sürmek testosteron seviyenizi ideal düzeyde tutmak için oldukça önemlidir. Bu sizi şaşırtmıyor olsa gerek, ne de olsa 2 artı 2 = 4 demek gibi bir şey bu.

 

 

 

Peki daha şaşırtıcı ve marjinal yöntemleri sıralamamızı ister misiniz? Buyrun:

Testosteron artışı sağlamanın alternatif yolları var mıdır?

Bu sorunun cevabı ise kısaca şu şekilde özetlenebilir: Evet, ama çoğu zaman çok az miktarda testosteron artışı doğal yollardan sağlanabilmektedir.

Üzerinde bilimsel çalışma yapılmış birkaç yöntem, her ne kadar şaşırtıcı da olsalar, bir miktar testosteron artışı sağlamaktadırlar.

2010 yılın yapılan bir bilimsel araştırma, ovülasyon dönemindeki kadınların doğal kokularının, çevrede bulunan erkeklerdeki testosteron oranını bir miktar artırdığını belirlemiştir.

Elbette problem şudur ki, çevrenizde her antrenman esnasında ovülasyon döneminde bir kadın bulundurmanızın hem mümkün, hem pratik hem de gerçekçi bir yaklaşım olmadığıdır.

"Ağlama hayatım testosteronumu düşürüyorsun!" Ağlayan kadınlar da erkeklerin hormon seviyesini etkiliyor, biz değil bilim adamları diyor!
“Ağlama hayatım testosteronumu düşürüyorsun!”
Ağlayan kadınlar da erkeklerin hormon seviyesini etkiliyor, biz değil bilim adamları diyor!

Bir başka bilimsel araştırma sonucuna göre, cinsel uyarılma da erkeklerde doğrudan testosteron artışına sebebiyet olmaktadır. Bu fenomeni incelerken bilim insanlarının kullandıkları bir deney ise, erkeklere erotik film izletip daha sonra vücutlarındaki testosteron seviyesini ve mevcut güç seviyelerinde bir artış olup olmadığını ölçmek olmuştur. Sahiden de bu deneysen kısa süre sonra yapılan ölçümlerde, erkeklerde kısa süreli güç artışı tespit edilmiştir.

Elbette antrenman sırasında veya kısa süre öncesinde bu durumu nasıl elde edersiniz, orası tartışmalı bir konu. Bu sebepten ötürü de bu yöntem çok da gerçekçi gözükmemekte.

Bir başka dikkat çeken araştırmaya göre, erkeğin çevresinde ağlayan kadınların bulunması kısa süreli testosteron düşüşüne sebebiyet verebilmektedir!

Bilinen bir başka doğal testosteron artışı etkeni, güneşe maruz kalmanın etkisiyle insan vücudunda sentezlenen D vitamini ve bu vitaminin vücuttaki hormon seviyesini dengelemesi ile ortaya çıkmaktadır fakat bu konuyu, daha detaylı olarak D-Vitamini incelememizde ele alacağız.

Son olarak değinmeye değer bir başka doğal yol, kırmızı rengin erkeklerde testosteron artışını tetikleyebileceği yönündeki araştırmalardır. Antrenman günlerinde kırmızı mı giyinirsiniz yoksa bunun için aklınıza daha pratik bir yöntem geliyor mu bilmiyoruz ama, yukarıdaki diğer yöntemlerin tamamı gibi, bu da testosteron artışı sağlamak için çok gerçekçi gözükmemekte.

Bütün bu faktörler incelendiğine varabildiğimiz sonuç, testosteron seviyesini yükseltmek açısından oldukça zayıf kaldıkları ve muhtemelen kişide kas miktarı veya güç seviyesinde gerçekçi bir artışla sonuçlanmayacak etkileri olduğu.

Özetle, eğer testosteron seviyenizi doğal yollardan artırmak istiyorsanız alternatif olarak yapabilecekleriniz şunlarla sınırlı:

  • Gece uykusunu ihmal etmemek (Erken yatıp erken kalkmak)
  • Sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak
  • Güneşe sağlıklı oranda maruz kalmak

Bunların dışında ise ancak dışarıdan bazı maddeler kullanarak gerçekçi bir artış sağlamak mümkün olduğu anlaşılmaktadır.

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir