Amerikan supplement piyasasında, Walmart, GNC ve bodybuilding.com gibi oldukça güvenilir ve bilinen satıcılar tarafından da satışı yapılan Drive Sports firmasının ürettiği Craze adlı pre-workout supplementinin firma tarafından içeriğinde “Amfetamin benzeri” maddelere rastlandığı sebebiyle durduruldu.

Keza, bodybuilding.com ve diğer büyük satış yerleri de, bu ürünün satışını derhal askıya aldılar!

Olayın ortaya çıkışı, sağlığa olan etkileri sıklıkla tartışılan bu ürünün hakkında Amerikan ve Hollandalı bilim adamlarının yayımladıkları bir bilimsel makale ile oluyor. Bilim adamları, ürünün analizlerinde, uyuşturucu bir madde olan methamphetamine’in bir türevi olan bir maddeye rastladıklarını ve bu maddenin insanlar üzerinde yeterince denenmediği gibi, insan sağlığı üzerindeki riskinin bilinmediğini belirtiyorlar. Üstüne üstlük Craze adlı üründe, bu maddenin içerikte bulunduğuna dair hiçbir bilgi de bulunmamakta!

Bu makalenin yayımlanmasından önce ise, USA Today haber kuruluşunun yaptığı araştırmalar doğrultusunda Walmart ve bodybuilding.com, ürünün satışını durdurmuşlardı.

Söz konusu bilimsel makale yayımlandıktan sonra ise, Driven Sports her ne kadar makaleyi yazan bilim adamlarının bir hata yaptıklarını düşündüklerini söyleseler de, geçtiğimiz Salı günü Craze adlı ürünün satışını ve üretimini durdurduklarını açıkladılar.

Bir başka enteresan husus ise, benzer bir amfetamin türevinin, Gaspari Nutrition Detonate adlı ürününde de bulunduğunun yapılan bir başka test ile açıklanması oldu.

Gaspari Nutrition bu konuda henüz bir yorum yapmamış olsa da, çok yakında bu firmadan da bir yorum bekliyoruz.

Ülkemizde de internette bir takım satıcılar tarafından (tahminimizce gayri-resmi yollardan ülkemize sokulmuş şekilde) bu ürünün satışının yapıldığını ve okurlarımızın Craze ve Detonate gibi ürünleri kullanırken bir daha düşünmeleri konusunda uyarmak isteriz!

Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere hangisupplement.com sayfalarından aktarmaya devam edeceğiz!

 

Haber Kaynakları :

http://www.usatoday.com/story/news/nation/2013/10/14/tests-of-supplements-craze-and-detonate-find-methamphetamine-like-compound/2968041/

http://www.usatoday.com/story/news/nation/2013/08/05/bodybuilding-site-suspends-sales-of-sports-supplement-craze/2618967/

http://www.cbsnews.com/8301-204_162-57607430/study-workout-supplement-may-contain-meth-like-ingredient/

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir