Yan etkiler çoğu kişiyi protein tozu kullanımından geri tutan faktörler arasında en büyüğüdür. Spor yapan çoğu kişi gıda takviyelerini zaman zaman bir öcü gibi görmekte ve yan etkilerinden çekindikleri için kullanmamaktadırlar.

Bu yazımızda sizler için yan etkisi en az olan protein tozunu bulmanızda yardımcı olacağız.

Bir protein tozunun az yan etki göstermesi neye bağlıdır?

Öncelikli olarak şunu belirtmek lazım ki, çoğu gıda takviyesi eğer içeriğindeki maddelere aşırı bir hassasiyetiniz yoksa alerji yapması veya yan etki göstermesi açısından oldukça zararsız ve tehlikesiz olarak nitelendirilebilir.

Yine de çoğu üründe bulunan soya veya tatlandırıcı maddeler, bazı kullanıcılarda zaman zaman alerjen etki gösterebilmektedirler. Bunun yanı sıra, halihazırda süt ve süt ürünlerine karşı duyarlı olan kişiler, protein tozu kullanımında bir takım alerjik reaksiyonlar veya yan etkilerle karşı karşıya gelebilirler.

Bu açıdan bakıldığında, bir supplementin içeriğindeki madde sayısı ne kadar az ve az çeşitli ise, yan etki göstermesi ihtimali o kadar azdır.

En az yan etki gösteren protein tozu nasıl seçilir?

Günlük tüketim için bir gıda takviyesi satın aldığınızda, dikkat etmeniz gereken faktörlerden en büyüğü, ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz ve bu doğrultuda doğru ürünler tercih etmenizdir.

Eğer sadece günlük protein tüketim miktarınızı artırmak istiyorsanız, sadece tek tip protein içeren ürünlerden yola çıkarak alışveriş yapabilirsiniz. Bu sayede, ürünün içeriğindeki ıvır zıvır maddelerin sizde yan etkiler veya alerjiler oluşturmasının büyük ölçüde önüne geçmiş olursunuz.

Piyasadaki en az yan etkiye sahip protein tozu ürünü genellikle en az farklı madde içerendir desek yanlış olmaz.

Bu doğrultuda, saf protein tozu ürünlerini incelemenizde fayda vardır.

Unutmayın ki her kişinin bünyesi farklıdır ve bir kişide yan etki göstermeyen bir supplement, bir başka kişide gösterebilir. Emin olmadığınız sürece çok düşük dozlardan başlayarak bünyenizi test etmenizi ya da her şeyden önemlisi bir sağlık uzmanına danışmanızı tavsiye edebiliriz.

Az allerji yapan / yan etki gösteren supplementlere örnek vermek gerekirse, VPX Syngex, Optimum Nutrition 100% Gold Standard gibi saf içeriğe sahip ürünleri gösterebiliriz.

 

Kaynaklar / Referanslar / Ek okumalar:

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir