Creatine / Kreatin söz konusu olunca, aslında diğer pek çok supplementte söz konusu olduğu gibi, en iyiyi bulmak pek kolay değildir. Bunun sebebi “ en iyi kreatin hangisidir? “ sorusuna cevap vermenin zor olmasının yanı sıra, etkili bir creatine i neyin iyi yaptığını bulmanın zor olmasıdır.

Bu sayfaya başlamadan önce Kreatin hakkında küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Piyasada bulunan kreatinlerin çoğunun iddia ettiğinin aksine, üzerinde en çok bilimsel çalışma yapılmış ve etkili olduğu en büyük ölçüde kanıtlanmış olan kreatin türü, creatine monohydrate idir. Diğer bütün kreatine türleri, kendi çaplarında etkili olmalarına rağmen, hiçbir fiyat performans olarak standart creatine monohydrate ‘ın yerini tutmamaktadırlar.

Bu bilgiyi akılda tutarak, işte sizlere bu doğrultuda hazırladığımız Türkiye piyasasında bulunan en iyi kreatin ürünlerini listeliyoruz!

 

En iyi Creatine / Kreatin hangisi?

#1 – Gaspari Nutrition – Qualitine Creatine

Bu ürünün en iyi kreatin listemizde 1. Sırada bulunmasının sebebini çok kısa şekilde şöyle özetleyebiliriz;

Çok iyi fiyat performans oranı! İçerdiği ölçek başına 5 gram creatine monohydrate ile bu ürün, piyasada çoğu üründen daha uygun fiyatlı olduğu için ve Gaspari Nutrition gibi güvenilir bir markadan geldiği için, bu ürünü 1. Sıraya koymaya karar verdik.

Dediğimiz gibi, %99.9 oranında saf creatine monohydrate isteyenler için bu ürün tartışmasız olarak ilk sıralarda yer alması gereken bir kreatin.

qualitine

#2 – Optimum Nutrition – Micronized Creatine Powder

En iyi kreatin listemizde 1. sırada bulunan üründen pek farkı olmayan bu kreatin tozu, yine çok bilinen ve çok güvenilen bir marka olan Optimum Nutrition tarafından biz sporculara ulaştırılıyor. Piyasada bu ürün ve 1. Sırada bulunan ürün gibi pek çok ürün var, saf, ölçek başına 5 gram kreatin veren ve uygun fiyatlı olan. Fakat burada özellikle dikkat çekilmesi gereken konu, hem Optimum Nutrition hem de Gaspari Nutrition firmalarının çok güvenilir 2 firma olması ve kreatin ürünlerinin çok uygun fiyatlı olması.

Bu sebepten ötürü, Optimum Nutrition Creatine birazcık fiyat farkı sebebiyle Gaspari’nin Kreatininden geride kalıp 2. Sıraya düşüyor.

Eğer siz de bu markayı Gaspariye tercih ediyorsanız veya arada (sizin alışveriş yaptığınız yerde) fiyat farkı yoksa, bu ürünü de aynı şekilde tercih edebilirsiniz.

Optimum Creatine

#3 – Dymatize – Creatine Micronized ve Ultimate Nutrition – Creatine Monohydrate

Bu iki ürün, aslında tepedeki iki ürünle kalite olarak hemen hemen aynılar ve fiyat olarak da birbirlerinden çok farkları yok.

Bu ürünlerin, ikisinin ortak olarak En iyi kreatin listemizde 3. Sırayı paylaşmalarının sebebi, hem tepedeki iki ürüne göre daha zor bulunur olmaları hem de tepedeki iki firmanın genel kalitesiyle yarışamıyor olmaları. Yine de bu aralarında pek fark olduğu anlamına gelmiyor.

dymatize-kreatin

ultimate-kreatin

#4 – MusclePharm – Creatine

Bu ürünün en iyi kreatin listemizde 4. Sırada bulunmasının sebebi, içerdiği monohydrate dışındaki diğer kreatin türleri ve fiyatının bir nebze daha fazla olması. Bunun yanısıra bulunulurluğu da diğer, sadece monohydrate içeren kreatin türlerinden daha az.

Fakat yine de piyasada bazı diğer kreatin türleri bulunmasına rağmen bu ürünü neden 4. Sıraya koyduk? Monohydrate dışında bir kreatin türü denemek isteyen kullanıcılarımız için bu ürün yine en iyi fiyat / performans oranını sunuyor.

muscle-pharm-kreatin

#5 – MuscleTech – Cell Tech

Cell Tech aslında pek yeni bir ürün değil ama yenilenmiş bir formüle sahip, ve oldukça iyi bilinen bir firmanın oldukça iyi bulunabilen bir ürünü olmasına rağmen, rağmen neden 5. Sırada?

Sebebi pek çok uzmanın da bize katıldığı bir görüş olan, içeriğinde çok fazla gereksiz ıvır zıvır bulundurması. Ayrıca bir serving (ürünün ambalajına göre kullanım talimatı 2 ölçek) başına 29 gram şeker içermesi de cabası! Evet içeriğinde bol miktarda creatine de var ama bunu almak için vücuda 29 gram şeker sokmak bizce anlamsız.

muscletech-cell-tech-kreatin

5 Yorum

 1. hakan
  17/03/2014 at 11:25 — Cevapla

  merhabalar,
  şunu çok merake diyorum.
  En iyi supplement hangisi sıralamalarınız da weider neden yok?Bize hep weider önerilirdi.Sizde alt sıralarda bile olsa neden yok çok merak ediyorum :)
  teşekkürler.

  • 17/03/2014 at 22:58

   Merhabalar Hakan Bey,

   Weider ürünlerinden de yavaş yavaş incelediğimiz ürünler var. Sitemizde Weider şeklinde arama yaparsanız sonuçlara ulaşabilirsiniz. Şu an çok sayıda olmasa da incelediğimiz ürünler git gide artıyor ve bunlara elbette Weider marka ürünler de dahil olacak!

   İlginiz için teşekkürler!

 2. yigit
  30/03/2014 at 15:01 — Cevapla

  Merhaba,
  Ben kilo almak maksadiyla spora basladim ve protein tozu aldim, bunun yaninda bcaa mi onerirsiniz yoksa creatin mi? Az ve oz 1-2 cumlelik cevabiniz da kafi..

 3. samir nusalov
  13/04/2014 at 16:17 — Cevapla

  universal creatin neden yok siyahida??/

 4. Kadir Oltu
  06/01/2015 at 20:58 — Cevapla

  Sizin sıralamada ikinci sırada yer verdiğiniz Optimum Nutrition – Micronized Creatine Powder ürününü uzun zamandır kullanıyorum ve çok memnunum. Bu ürünü kullanmaya başlamadan önce sıralamanızda üçüncülüğü verdiğiniz Dymatize – Creatine Micronized ve Ultimate Nutrition – Creatine Monohydrate ürününü kullanıyordum. Hem verim hem tat konusunda çok bir fark olmamasına rağmen şimdiki kullandığım üründen ekonomik açıdan daha memnun olduğumu söyleyebilirim.

  1. sırada paylaştığınız ürünü de en kısa zamanda deneyerek yorumumu burada paylaşacağım.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir