PROTEİN TOZU NEDİR?

Doğal besinlerden elde edilen yoğunlaştırılmış yüksek seviyede protein ögeleri içeren özel kullanım amaçlı besin takviyesidir. Protein tozu da tıpkı besinlerden aldığımız protein gibi kas, kemik, deri, saç ve tırnak kısacası tüm vücut dokularının yapısını oluşturur, onarımını ve sağlığının devamını sağlar. Protein Tozu ve Supplementler öncelikle Spor yapan bireyler, kas ve doku hasarı/kaybına uğramış bireyler, kilo almakta zorlananlar ve yaşlı insanların kullanımına uygundur. Var olan kas kitlesini artırmak, var olan kasları korumak, sakatlanmalara karşı korunmak ve iyileşmek için protein tozları kullanılır.

PROTEİN TOZU KULLANIMI

Bireysel özellikler, beslenme ve yapılan spora bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak su ya da süte karıştırılarak içilir. Protein tozu nun bir çok çeşidi olduğundan kullanım şekilleri ve dozları da değişiklik göstermektedir. Bu değerler her ürünün üzerinde kullanım tavsiyesi olarak yer almaktadır. Bize göre en ideal kullanım antrenman sonrası ilk yarım saat içinde alınan protein tozudur. Sırasıyla antrenman sonrası , Antrenman öncesi , Sabah kalkınca ve kasein proteini için ise yatmadan önce kullanım en uygun olanıdır.

Protein ihtiyacı kişinin günlük aktivitelerine ve sportif aktivitelerine bağlı olarak değişebilir. Ortalama günlük portein ihtiyacı kişinin her bir kilosu için 1gr olarak hesaplanabilir. Spor yapan bireylerde ise bu ihtiyaç 1.5-2 gr olarak hesaplanmalıdır. Yani 80 kg ağırlığa sahi bir kişiniz ortalama 80 gr protein ihtiyacı olacaktır. Spor yapan bir bireyde ise protein ihtiyacı 120gr ile 160 gr gibi hesaplanabilir.

Protein Tozu alırken üretim yerine, protein miktarına, 1 gr proteinin maliyetine, karışım kalitesine, aromanın lezzetine dikkat etmenizi öneririz.

Unutulmamalıdır ki protein tozu çok kaliteli bir protein kaynağıdır. Ancak tüm protein ihtiyacınızı da tek başına karşılamamaktadır. Beslenme alışkanlıkları, spor, supplement kullanımı (Besin Takviyeleri) birbirini tamamlayan bir bütünün parçalarıdır. Supplementler tek başına etkili ürünler değildir. Spor ve beslenme de en az, protein içeren besinler kadar önemlidir.

BAŞLICA PROTEİN ÇEŞİTLERİ

  • Whey Protein Tozu (Peynir altı suyu proteini)
  • Kazein (Casein – Süt proteini)
  • Kompleks Protein (Karışım protein)
  • İzole Protein

Whey Proteini (Peynir Altı Suyu Proteini)

Süt ürünlerinden elde edilen bir çeşit protein takviyesidir.

Protein yapısında hızlı ve yavaş emilim gösteren kısımlar vardır. Whey proteininin en büyük özelliği hızlı emilen protein tozu olmasıdır. Yarım saat içerisinde emilimi tamamlanarak kasları beslemektedir.

Daha hızlı etki etmesi için su ile kullanımını öneririz.

Antrenman öncesi ve hemen sonrasında kullanımı uygundur. Whey proteinler yıkılan kasları besler ve kas hacminin artmasını sağlar. Antrenmandan 15-30 dakika önce ve antrenmandan sonraki ilk yarım saat içinde su/süt ile karıştırılarak kullanılabilir.

Xpro Whey Complex Protein Tozu 2280 Gr

Ürün bir protein tozu olduğundan dolayı ilk olarak protein miktarına bakacak olursak ölçeğinde bulunan 24 gramlık whey protein sayesinde özellikle antrenman sonrası kaslarınızı onarmasını ve gelişmesini sağlayacaktır. Bunun yanında ürünün en mükemmel diyebileceğimiz birkaç içeriğide bir servisinde toplam 6.7 gr BCAA ve 5.2 gr Glutamin bulunması kaslarınıza ekstra hacim kazandıracaktır. Çoğu ekstra olarak alacağınız bcaa ve glutamin ürünlerinden bile fazla bir içeriğe sahip olan Xpro Whey Complex Protein Tozu içerik ve performans bakımından ülkemizde ilk 3’e girebilecek bir ürün olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

xpro whey complex protein tozu 2280 gr

Weider Premium Whey Protein Tozu 2.3 Kg

Bir ölçeğinde 33 gram olan bu üründe kullanım başına;

120 kalori (10 kalori yağdan)

24 gram protein
7,5 gram Bcaa
2 gram l-glutamin
2 gram karbonhidrat
1,7 gram şeker
1 gram yağ bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere oldukça saf bir içeriğe sahip olan Weider Premium Whey, birkaç farklı sebepten ötürü dikkatimizi çekmeyi başarıyor.

Birincisi, ürünü tanıtan çoğu internet sitesinde, ürünün içerik listesi altında küçük harflerle belirtildiği şekilde, içerik listesindeki maddeler 300ml süt ile tüketim için verilmiştir. Bu durum, ürünün içeriğini gerçek dışı şekilde şişirmektedir. Biz böyle yapmayıp ürünün içeriğinin ham şeklini sizlere sunduk, diğer rakipleriyle kıyaslayabilmeniz için.

İkincisi, bu şekilde yaptığımız değerlendirmede, ortaya çıkan sonuç şu şekilde oluyor. Evet, Weider Premium Whey oldukça saf içerikli bir protein tozu ve neredeyse hiç filler madde içermiyor. Bir başka avantajı ise, içeriğinde aspartam içermemesi.

24 gram protein, 30 gram ölçek için yeterli bir değerdir. Bir diğer göze çarpan değer ise serviste 24 gram protein içerisindeki 7,5 gram bcaa değeridir. Bu değer günde iki servis protein kullanılan sporcular için gerekli bcaa ihtiyacını karşılayacak değerlerdendir. Zaten ürünün içerisinde çok da değerlendirme yapılabilecek başka bir katkı malzemesi bulunmuyor, geriye kalan değerler ise oldukça ortalama ve anormal bir durum oluşturmuyor.

İçerdiği whey protein miktarı izolat ve konsentrattan oluştuğunu görüyoruz. Amino asit profili açısından da iyi fakat sıradışı bir şey sunmuyor.

Sadece içerik açısından değerlendirdiğimizde, gayet saf ve yalın bir whey protein tozu olarak değerlendirebiliriz bu ürünü.

weider premium whey protein tozu 2300 gr

Ultimate Prostar Whey Protein Tozu 2390 Gr

İçerik bakımından ilk olarak servis miktarına bakacak olursak bu ürün tamı tamına 80 servisten oluşmaktadır buda çoğu protein tozundan daha fazla kullanım demek bir diğer yandan içerisinde 25 gr protein ile diğer protein tozlarına hemen hemen aynı sayılabilir. Bir protein tozu içerisinde belkide bizim için kilit nokta amino asit gruplarının değerleridir. Bu üründe o gruplara bakacak olursak üründe 6 gram civarı BCAA bulunmaktadır bu ürünün bizim için en mükemmel artısı olduğunu söyleyebilirim ve son olarak ürünün yağ ve şeker miktarı yok denecek kadar az buda ürünün bir başka artısı.

Ultimate Prostar Dikkat Çeken Özellikleri: 

– İzole ve Konsantre Whey protein içeriği

– %83 Protein oranı

– Yok denecek kadar az yağ oranı

– 6 gram civarı BCAA amino asitleri içeriyor

– 1 kutuda 80 servis

ultimate prostar whey protein tozu 2390 gr

Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 Gr

Bir ölçeği 30 gram olan bu üründe, kullanım başına;

24 gram protein
120 kalori
1 gram yağ
30 mg kolesterol
3 gram karbonhidrat ve
130 mg sodyum bulunmaktadır.

Protein tozu türü olarak sadece whey protein ihtiva eden bu ürün, vücutta hızlı emilen türde bir protein tozudur ve görüldüğü üzere fazla ıvır zıvır ile şişirilmemiş, oldukça saf bir üründür. Bu da demektir ki verdiğiniz ücretin karşılığında oldukça yüksek performanslı bir ürün satın alırsınız.

24 gram protein, bir ölçek protein tozu için oldukça iyi bir rakamdır, özellikle ölçeğin kendisinin 30gram olduğunu hesaba katarsak. 120 kalori, bu tür içerisinde hemen hemen hiç karbonhidrat barındırmayan böyle bir ürün için normal bir rakamdır. Ürünün içerisinde bulunan 1 gram yağ ve 3 gram karbonhidrat, tamamen yok sayılabilecek miktardadır ve bu yüzden sorun yaratmamaktadır. Tek problem yaratabilecek 130 mg sodyum yani tuz miktarı, vücudundaki tuz alımını çok detaylı takip etmek isteyen sporcular için az da olsa problem teşkil edebilir fakat, genellikle tüm protein tozu ürünlerinde benzer miktarda sodyum bulunduğu hesaba katılırsa, bu da kaçınılmaz bir miktardır ve göz ardı edilebilir.

Ürünün whey protein profili incelendiğinde; whey protein izolat, whey protein konsentrat ve whey protein hydrolizat bulunduğu görülebilir, bu da oldukça kaliteli bir whey protein profili oluşturmaktadır (her ne kadar hangisinden ne kadar var onu bilmesek de…)

Ürünün içerisinde ayrıca 5 gram BCAA ve 4 gram glutamine ve glutamic acid bulunmaktadır.

Özet: Genele bakıldığımızda içeridiği whey protein profili ve neredeyse hiç gereksiz madde barındırmamasıyla fiyat performansı oldukça yüksek bir protein tozu görüntüsü vermektedir.

optimum gold standard whey protein tozu 2273 gr

My Protein Impact Whey Protein Tozu 2500 Gr

MyProtein Impact Whey Protein 2,5 kilogram ağırlığa sahiptir. Bir kutuda toplam 100 servis ile uzun bir kullanım süresi tüketticilere sunmaktadır. İçeriğinde ise 19 gram whey protein bulundurmaktadır. Özellikle spor esnasında yıpranan kasların protein ihtiyacını en hızlı şekilde karşılamak için önemli bir miktar tabi whey olması da cabası. Ayrıca bir servisinde 102 kalori ve 1,9 yağ ve karbonhidrat bulundurmaktadır. Buda düşük yağ ve şeker değerleri ile diğer protein tozlarından bir adım önde olmasını sağlamaktadır.

myprotein impact whey protein 2500 gr

Kazein Proteini (Süt Proteini)

Süt ürünlerinden elde edilen bir çeşit protein takviyesidir. Protein yapısında hızlı ve yavaş emilim gösteren kısımlar vardır. kazein proteininin özelliği yavaş emilerek kana karışıp kasları beslemesidir. 4-6 saat civarında emilim sağlayan kazein proteinler genellikle gece yatmadan önce kullanılır ve gece vücut tarafından salgılanan büyüme hormonunun etkisi ile kas gelişiminin tetiklemesi amaçlanır. Etki süresini uzatmak için süt ile içilmelidir.

Dinlenme saatlerinde, öğün sonlarında, ramazan ayı sahur sonrasında, gece yatmadan önce kullanmak uygundur. Yıkılan kasları besler ve kas hacminin artmasını sağlar.

Optimum Casein Gold Standard 1800 Gr Protein Tozu

Optimum Nutrition Gold Standard Casein, toz formda kazein ürünüdür. Kazein proteini çok yavaş emilime sahip olduğu için uzun süreli protein ihtiyacını karşılamaya sağlar. Ürün 1 ölçek(33 gr) da 24 gr protein bulundurur.Yatmadan önce 1 ölçek (33g) ürünü 300ml su ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

optimum casein gold standard 1800 gr protein tozu

Hardline Casein Matrix 1800 Gr

Hardline Casein Matrix, süt ürünü olan kazein proteininden geliştirilmiş bir kazein ürünüdür. Serbest formdaki AAKG, BCAA ve Glutamin ile zengişleştirilmiştir. Ürünün 1,5 Ölçek (33 Gram) te 25G PROTEİN, 5G GLUTAMİN, 5G BCAA, 1000MG AAKG vardır. 1.5 ölçek (33 g) ürünü bir bardak (300 ml) su ile karıştırılarak yatmadan önce ve öğün aralarında olmak üzere günde 2-3 porsiyon alınır.

hardline casein matrix 1800 gr

Muscletech Essential Series Platinum Casein 1700 Gr

Muscletech Platinum Casein,yavaş bir emilime sahip olan kazein proteinini içerir. Yatmadan önce ve uzun süre protein ihtiyacının karşılanamayacağı zamanlar da kullanılabilir. Ürünün 31 Gram (1 Kaşık) da 24 gram protein bulunmaktadır. 1 kaşık (31g) ürünü 500ml soğuk su ile karıştırarak akşam saatlerinde veya ana yemek aralarında tüketebilirsiniz.

muscletech essantial series platinum casein 1700 gr

Kompleks Protein Tozu

İçeriğinde çeşitli proteinler bulunan protein türleridir. Wheykazein proteinlerialbüminsoya proteini ve çeşitli amino asitler örnek olarak gösterilebilir.

Her protein türü belirli zaman aralıklarıyla sindirilir ve emilirler. Böylece uzun bir süreye yayılan protein desteği sağlanmış olur. Yaklaşık 3-6 saat boyunca protein desteği verir ve kas yıkımını önlemeye yardımcı olurlar. Kas gelişimine yardımcı olduğu gibi hacim ve dayanıklılık arttırma açısından da destek sağlamaktadır.

Bunların yanında tokluk hissi verirDiyetoruç gibi özel durumlarda destek sağlar. Gün boyu, ya da gece boyu kaslarınızı beslemek istediğinizde de kullanımı idealdir. Özellikle katabolizmayı önlemek ve var olan kas durumunu korumak için ideal bir seçenektir.

Weider Protein 80 Plus 2000 Gr

Weider Protein 80 Plus, toz formda bir protein ürünüdür. Kazein, İzole süt proteini, peynir altı suyu proteini ve yumurta beyazı içerir. Ürün 2 Yemek Kaşığı (30 Gram) te 25 gr protein 6,6 gram bcaa bulundurur. 67 servislik bir üründür. 30g ürünü (2 yemek kaşığı) 300ml su ile karıştırın. Tavsiye edilen günlük kullanma miktarını aşmayınız.

weider protein 80 plus 2000 gr

Bsn Syntha-6 Edge Protein Tozu 1780 Gr

BSN SYNTHA-6 EDGE, yüksek protein içeren sporcu gıdasıdır. Ürün 1 porsiyon (37 Gram) da 24 gram protein içerir. 48 servislik bir üründür. 1 porsiyon (37g) ürünü 300ml su ile karıştırarak antrenmandan 1 saat önce ve hemen sonra olmak üzere günde iki defa kullanabilirsiniz.

bsn syntha edge protein tozu 1780 gr

Bsn Syntha-6 Edge Tek Kullanımlık 37 Gr (24 Adet)

BSN SYNTHA-6 EDGE, yüksek protein içeren sporcu gıdasıdır.  24 adet paketten oluşmaktadır. 1 paket 37 gramdan oluşmaktadır. Her paketteki ürün içeriğinde 24 gram protein bulunmaktadır. 1 porsiyon (37g) ürünü 300ml su ile karıştırarak antrenmandan 1 saat önce ve hemen sonra olmak üzere günde iki defa kullanabilirsiniz.

bsn syntha-6 edge tek kullanımlık 37 gr 24 adet

İzole Proteinler

Protein grupları içerisinde proteinlerin en saf halidir.

İzole Protein Çeşitleri

Hidrolize
İzole
CFM

İzole proteinler yağ, şeker ve karbonhidrat oranları sıfır veya sıfıra yakın olan ürünlerdir. Bu durum bu ürünlerin kana karışımını hızlandırarak kas gelişiminin hızlanmasında olanak sağlayacaktır.

Genellikle izole proteinler daha saf protein tüketmek isteyen ve karbonhidrat-şeker-yağ oranına dikkat ederek bir diyet içinde olan sporcular tarafından tercih edilir.

Dymatize ıso 100 Hydrolyzed Whey Protein Tozu 2200 Gr

Dymatize Iso 100 izole bir protein tozudur. İzole olması normalden çok daha hızlı bir emilime sahip olması avantajını getirmektedir. Ürün 1 Ölçek (30g) te 25G PROTEİN, 5,6G BCAA, 2,7G LÖSİN bulunmaktadır. 73 servislik bir üründür. 1 ölçek (30g) ürünü, 500ml su veya yağsız süt ile karıştırarak günde 1 kez antrenman sonrasında, yemek aralarında kullanabilirsiniz.

dymatize iso 100 hydrolyzed whey protein tozu 2200 gr

Weider CFM Whey Protein 908 Gr

Weider CFM Whey, CFM teknolojisi ile üretilmiş olan ve %100 izole protein içeriğine sahip olan yüksek proteinli sporcu gıdasıdır. 1 Ölçek (30g) te 26 gram protein bulunmaktadır. 30 servislik bir üründür. 1 porsiyon (30g) ürünü 300ml su ile karıştırarak antrenmandan hemen sonra kullanabilirsiniz.

weider cfm whey protein 908 gr

Optimum Platinum Hydrowhey 1.5 Kg Protein Tozu

Optimum Nutrition firmasının Platinum serisi Hydro Whey isimli protein tozudur. 1 ölçeğinde 30 gram protein bulunur. Aynı zamanda içeriğinde 15.5 Gram Esansiyel Amino Asit, 8.8G BCAA barındırır. Ürün 1 Ölçek (39Gram) 30G PROTEİN, 15.5G ESANSİYEL AMİNO ASİT, 8.8G BCAA bulunmaktadır. 1 porsiyon (39g) ürünü 400ml su veya yarım yağlı sütle karıştırarak içiniz. Tavsiye edilen porsiyon miktarını aşmayın.

optimum platinum hydrowhey 1590 gr protein tozu

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir