Son dönemde Türkiye piyasasına girmiş olan pek çok yeni protein supplementi ürünü var ve bunların bir kısmı, daha önce ülkemizde bulunmayan Beef Protein olarak da adlandırılan, özünde çoğu zaman sığır etinden elde edilme proteinlerden oluşan supplementler. MuscleMeds Carnivore ve AMIX Monster Beef bu ürünlerden en bilinenleri.

Bu konuda bize de çok sayıda soru geliyor sizlerden, “et proteini içeren supplementler iyi midir?”, “içinde domuz eti var mıdır?” ve benzerleri de bunlara dahil.

Protein tozlarında beef protein

Biz de bu yazıda elimizden geldiğince bu sorulara cevap arayıp, et proteini ve bunlardan oluşan protein tozlarının avantajları ve dezavantajları ne onları ele alacağız.
Beef protein ya da genel tabirle (sığır) et proteinin en büyük problemi, şu an üzerinde, doğrudan Whey protein veya Casein gibi vücut geliştirme ve spor dallarında daha çok ve uzun yıllardır kullanılan supplementlere kıyasla yeterince bilimsel araştırma olmaması.

Elbette et ve etin içerisindeki maddeler ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkisi hakkında pek çok bilimsel çalışma var, fakat aşağıda daha detaylı olarak değineceğimiz sebeplerden ötürü bunları et proteini içeren protein tozlarına uyarlamak çok da mümkün değil. Bu yüzden de şu an supplement olarak kullanımı için yorum yaparken, etkileri hakkında çok net ve bilimsel bir şey söylemek mümkün değil.

Et proteinindeki problem

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu noktada et proteini ve et protein tozu arasında iyi bir ayrım yapmak gerekiyor çünkü doğal olarak yetiğimiz ette sadece protein değil, pek çok başka besin maddesi mevcut. Yağlar, kreatin, beta-alanine bunlardan sadece bir kaçı. Eğer bir et proteini tozuna bunlar doğrudan eklemiş değilse, 1 e 1 et yiyormuş kadar fayda sağlamayacağı açık.

Buna ek olarak et proteini içeren ürünlerin görece olarak Whey protein içeren ürünlere karşı fiyat avantajı da sağlamaması, bu ürünleri kullanmadan veya sizlere önermeden önce iki kere düşünmemize sebebiyet veriyor.

Domuz eti içerir mi?

Ürünün özellikle üzerinde belirtilmiyorsa, sanmıyoruz. Özellikle domuz ürünleri içeren ürünlerin ülkemize ithalatı konusunda daha farklı kurallar söz konusu olduğunu tahmin ediyoruz. Eğer bu tür ürünlerde domuz eti veya domuz ürünleri mevcut bulunsaydı, bu konuda satıcıların da bilgi vermek gibi bir yasal zorunlulukları olabilirdi. Bu konuda detaylı bilgi elimize geçtiği zaman yine bu sayfadan siz okurlarımıza duyuracağız.

 

Sonuç:

Evet, beef protein veya et proteini olarak adlandırılan ve genellikle sığır etinden imal edilen protein tozlarının whey ve benzerlerine göre farklı amino asit profiline sahip oldukları doğru ve bu da zaman zaman avantaj olarak görülebilir. Fakat

bu ürünlerin henüz etkileri üzerinde çok net bilimsel çalışmalar bulunmaması dolayısıyla ve fiyat / performans anlamında da diğer protein tozlarına göre çok avantajlı olmamalarından ötürü, şimdilik sadece değişiklik arayan veya diğer supplement türleri ile arası pek iyi olmayan kullanıcılarımıza tavsiye ediyoruz.

Çiftlik hayvanlarına da supplement veriliyor, ama insanların tüketimine uygun olan türlerden değil tabi ki...
Çiftlik hayvanlarına da supplement veriliyor, ama insanların tüketimine uygun olan türlerden değil tabi ki…

Hala hiçbir şey gerçekten iyi bir bifteğin yerini tutamıyor...
Hala hiçbir şey gerçekten iyi bir bifteğin yerini tutamıyor…

Elimize bu konuda daha fazla bilgi geçince tekrar siz okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir