Eklem ağrılarına ve kireçlenmeye iyi geldiği söylenen Glukozamin maddesini sizler için inceledik!

Nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Glukozamin nedir?

Türkçe adıyla Glukozamin, ya da Glucosamine aslında kabuklu deniz hayvanlarından elde edilen bir amino-şeker maddesidir ve son zamanlarda oldukça gündemdedir. Gündemde olmasının sebebi ise, Glukozamin maddesinin eklem ve kalça ağrılarına iyi geldiği yöndeki bilgilerdir. Bunların ne kadar doğru olduğunu ve bu Glukozamin Sülfat maddesinin ne tür eklem ağrılarına iyi geldiği konusunda oldukça büyük ilgi olduğu için, biz de bu yazıyı hazırlama ihtiyacı duyduk.

Aslında yapılan bilimsel araştırmaların gösterdiği sonuçlara göre, Glukozamin supplementi takviye etmeniz için gerekli olabilecek en büyük sebeplerden bir tanesi, Osteoarthritis yani Türkçesiyle Osteoartrit hastalığından şikayetçiyseniz olabilir. Çünkü yapılan bilimsel araştırmaları şöyle bir özetlemek gerekirse, Glucosamine maddesinin en çok bu rahatsızlığa sahip insanların ağrılarının giderilmesinde, hastalığın seyrinin yavaşlatılmasında ve hastanın hareket kabiliyetinin artırılmasında faydalı sonuçlar gösterdiğini belirtilmektedir.

Osteoartrit; halk arasında Eklem Kireçlenmesi ya da kısaca Kireçlenme olarak da bilinen ve eklemlerdeki kıkırdak dokunun incelmesi ve aşınması ile kendini gösteren, yaygın bir eklem hastalığıdır ve genelde yaşlılıkla birlikte ortaya çıkar ve kadınları daha sık etkiler.

Bunun yanı sıra, Kashin-Beck hastalığı (endemik osteoartrozis) olanlarda yapılan bir araştırma, yine bu hastalarda da bazı olumlu etkiler gösterebileceğini belirtmektedir.

Bu kriterler göz önüne alındığında kendiniz için bu maddeyi kullanmak gerekli mi karar verebilirsiniz ama bu madde hakkında detaya girmeden önce küçük bir hatırlatma:

Supplementler tek başlarına bir hastalığın tedavisi için yeterli “ilaç” niteliği taşımamaktadırlar ve eğer bir rahatsızlığınız varsa veya bundan şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz çok önemlidir!

 

Glukozamin nasıl kullanılmalıdır?

Çoğu kaynağa göre Glukozamin kullanımının günde 500mg’lik dozlarda toplam 1500-2000mg ‘lik dozajlarda olabileceği belirtilmektedir.

Bunun dışında, balık yağı ile birlikte olan kullanımın, eklem ve kemik sağlığı üzerinde (hem balık yağının kendi olumlu etkilerinden kaynaklı) pozitif etkisi olduğu düşünülmektedir.

Sonuç:
Yapılan bilimsel araştırmalar, Glukozamin maddesinin özellikle Osteoartrit hastalığından şikayetçi kişilerde, hastalığın yavaşlatılması ve şikayetlerin azaltılması konusunda bir miktar fayda gösterdiğini belirlemiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli faktör şudur:

Glucosamine sulfate maddesi, tek başına yukarıda sayılan etkiyi çok küçük bir miktarda göstermektedir. Her ne kadar gösterdiği etki kişiden kişiye değişse de, bunun hastalık tedavisinde tek başına etkili olamayacağı ortadadır.

Bunun dışında, sağlıklı bireylerde bu söz konusu bu maddenin kayda değer bir etkisi görülmemektedir.

Bu kriterler göz önüne alındığında kendiniz için bu maddeyi kullanmak gerekli mi karar verebilirsiniz ama bu yazıyı noktalamadan önce küçük bir hatırlatma:

Supplementler tek başlarına bir hastalığın tedavisi için yeterli “ilaç” niteliği taşımamaktadırlar ve eğer bir rahatsızlığınız varsa veya bundan şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz çok önemlidir!

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir