Glutamin maddesi özellikle kas geliştirme konusunda yardımcı olduğu konusunda tanıtılan ve bu sebepten ötürü ülkemiz piyasasında da sıkça bulunan bir gıda takviyesidir.

Bu yazımızda biz de bu maddeyi detaylı olarak ele alıp neye yarar, nasıl kullanılır ve kullanılması gerçekten gerekli midir gibi sorulara cevap arayacağız.

Glutamin nedir?

Glutamin (ya da yabancı adıyla Glutamine) özellikle whey ve kazein proteinlerinde yoğun miktarda bulunan bir amino asittir ve doğada da yumurta ve süt gibi doğal protein kaynaklarında bulunmaktadır.

Glutamin neye yarar?

Aslında glutamin maddesinin kas geliştirmede büyük etkisi olduğu konusunda özellikle gıda takviyesi üreticileri tarafından yoğun reklamlar yapılsa da, sağlıklı bireylerin üzerinde böyle bir somut etkisinin olduğu bilimsel çalışmalar ve araştırmalar doğrultusunda teyit edilmemiştir. Fakat kas kaybı veya yaralanması ile sonuçlanan bazı hastalıklarda ve yaralanmalarda, bu konuda Glutamine ‘in etkili olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle AIDS ve benzeri hastalıklarda hastalar yoğun olarak kas dokusu kaybetmektedirler ve Glutamin kullanımı bunu yavaşlatabilir / durdurulabilir. (Bu konuda doktorunuzdan bilgi alın eğer bu amaçla kullanacaksanız…). Ayrıca kas yırtıkları vb. yaralanmalar sonucunda da kas dokusunun daha hızlı iyileşmesinde etkilidir. Bunun dışında çok net olmasa da, kullanıcılar şeker ihtiyacını azalttığı konusunda yorum yapmaktadırlar.

Kimler kullanabilir

Herhangi bir rahatsızlığı olmayanlar normal dozlarda kullanabilirler. Spor yapmaya konusunda gerçek anlamda kullanmaya değecek bir faydası olmasa da, spor yapanlar glutamin eksikliği olduğunu hissederlerse kullanabilirler.

Ayrıca vegan veya vejeteryan olanlar veya günlük protein ihtiyacını tüketemeyenler de kullanabiliriler.

Kimler kullanamaz / kullanmamalı

Hamileler, herhangi bir hastalığı olanlar, çocuklar ve yaşlılar kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Etkileri ve Yan etkileri

En bilinen etkileri ve yan etkileri; İnsülin miktarında artış, Kreatinin (Kreatin ile karıştırmayın) miktarında artış, Cronh hastalığının belirtilerinde azalma olduğu da söylenmektedir ama net kanıt yoktur.

Bunun dışında deride kızarıklık ve nadiren de olsa karın ağrısı, baş dönmesi gibi bazı yan etkileri olabilir. Ayrıca tuvalete sıkma ihtiyacında artış da görülebilmektedir.

Genel anlamda kullanımı güvenilir ve sorunsuz bir supplement olarak bilinmektedir.

Nasıl ve ne kadar kullanılmalı?

Genel kullanımı 5 gramdan az ve 14 gramdan fazla olmamak üzere ve vücut ağırlığına göre kilogram başına 0.75g sınırları arasında olmak şartıyla olmalıdır. Tükettiğiniz supplementin de üzerinde yazan tüketim önerilerini kullanabilirsiniz.

Benzer maddeler

Bu maddeye benzer maddeler olarak şunlar gösterilebilir:

L-Arginine
BCAA ‘lar

 Son söz ve özet

Eğer sağlıklı ve yeterli beslenen sağlık bir bireyseniz, bu maddeyi ekstra olarak kullanmanız sizin spor performansınız veya kas miktarınız üzerinde doğrudan büyük bir etki etmeyecektir. Aksi takdirde kullanım için doktorunuza danışınız.

1 Yorum

  1. soner
    22/05/2014 at 14:01 — Cevapla

    ben kullanmanızı öneririm eğer spor yapıyosanız çok faydası var. mesela ben bacak sırt gibi uzun kasları çalıştığım günün akşamı 5 gr kullanıp yattığım zaman sabah zinde uyanıyorum. hiçbir ağrı hissetmiyorum anti katabolik etksinden olsa gerek.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir