Kişilerin günlük besin ve dolayısıyla protein ihtiyacı , boy – kilo- yaş, aktivite seviyesi, metabolizma hızları ve benzeri birkaç faktörün bir araya gelmesi ile oldukça kişisel bir değerdir. Aynı şekilde günlük protein ihtiyacı ve alınması gereken protein miktarı da, yukarıda saydığımız bu faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir.

Her ne kadar, diyet ile ilgili çok detaylı bilgiler bu makalemizin kapsamını aşmaktaysa da, genel olarak bazı bilgiler vermekte fayda var. Proteinler, sadece kas kütlesini artırmak için gerekli olan bir kaynak değil aynı zamanda vücutta tamirat, hormonsal denge, saç ve tırnak gelişimi, kandaki oksijen oranı ve benzeri bir çok biyolojik işlemde görev almaktadırlar.

Bu sebepten ötürü, beslenmemizde, özellikle spor yapan insanların beslenmesinde, proteinler oldukça önemli yer tutmaktadırlar.

[CP_CALCULATED_FIELDS id=”8″]

Günlük protein ihtiyacımı nasıl belirlerim?

İnternette yapabileceğiniz çok kısa bir araştırmayla, bir çok farklı “günlük protein ihtiyacı” hesabı bulabilirsiniz. Fakat burada aldanılmaması gereken bir konu var:

Her türlü supplementte olduğu gibi, proteinler söz konusu olunca da, üretici firmalar insanlara daha fazla miktarlarda satış yapabilmek için, bu sözde günlük ihtiyaç miktarlarını manipüle etmektedirler. Bu da demektir ki, internette görebileceğiniz, günde 300 gram’lara kadar çıkan protein tüketimi önerileri, size uygun olmayabilir, Bu tür önerileri dikkatle değerlendirmekte fayda vardır.

Özetle, orada burada okuduğunuz miktarlar yerine, kendi fiziksel ve yaşamsal şartlarınızı göz önünde bulundurduğunuzda ortaya çıkan sonuca göre, herkes kendi günlük protein miktarını kendisi belirlemelidir.

Fakat en önemli konu ise vücudun, protein gibi temel besin maddelerine olan ihtiyacının büyük çoğunluğunun, supplementler’den ziyade, doğal besinler tarafından karşılanması, geriye kalan ve karşılanamayan miktarın, adı üstünde “takviye besinler” diye adlandırdığımız, supplementler ile tamamlanmasıdır.

 

Yazı dizisinin devamını oku:

Bölüm 1

Bölüm 3

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir