Bir kişinin günlük protein ihtiyacını belirlemek çok da kolay bir iş değildir ve kişinin fiziksel özellikleri ve metabolizma hızı ve aktivite seviyesi ile orantılı olarak değişmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, günlük protein tüketim miktarının, kas gelişimi ve tamiratı ile doğrudan ilgili olduğunu ispat etmiştir ve bu da demektir ki, spor yapan bir kişinin sağlıklı olarak yaşayabilmesi için, herhangi bir insandan bir miktar daha fazla kalori ve protein tüketmesi gerekmektedir.

Her ne kadar bu konuda çok sabit bir ölçek bulunmasa da, bilimsel veriler ışığında kişilerin günlük tüketmeleri gereken protein miktarlarını aşağıdaki hesap makinesini kullanarak kolaylıkla (aşağı yukarı) tahmin edebilmekteyiz.

[CP_CALCULATED_FIELDS id=”8″]

Yeni: İdeal kilonuzu biliyor musunuz? Tek tıkla hesaplayın!

İdeal kilo hesapla

 

Buradaki hesaplamayı kullanarak günlük tüketmeniz gereken protein miktarını belirleyebilirsiniz ve eğer taze gıdalardan aldığınız protein miktarı yetersiz kalıyorsa, protein tozu gibi supplementler aracılığı ile bu miktarı tamamlayabilirsiniz.

 Bu hesaplamada kullanılan formül aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak elde edilmiştir ve ortaya çıkardığı rakamlar bazı sporcular için az gözükebilir. Bunun iki farklı sebebi vardır.

1.) Protein üreticisi firmalar genellikle ürünlerinin daha fazla tüketilmesi amacıyla kişilerin günlük tüketmesi gereken protein miktarını abartırlar. (Bunu reklamlarda diş fırçasına bir ton diş macunu süren kişilerle kıyaslayabilirsiniz, halbuki gerçekte gereken miktar bunun çok daha azıdır.)

2.) Bu hesaplama doğrultusunda ortaya çıkan rakamlar, minimum değerleri YAKLAŞIK olarak yansıtmaktadır. Üst düzey bir sporcunun ihtiyacı çok daha fazla olabilirken, yaşlı veya bir hastalığa sahip birinin ihtiyacı daha az olabilir. Keza vejeteryanlar günde daha az miktarlar tüketerek sağlıklı olarak yaşayabilmektedirler.

Kaynaklar:

Tarnopolsky, MA; Atkinson, SA; MacDougall, JD; et al. Evaluation of protein requirements for trained strength athletes. J Appl Physiol. 1992 Nov;73(5):1986-95.

 

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir