Eğer gıda takviyesi ürünlerin hepsi gerçekten vadettikleri kadar etkili olsalardı, hepimizin inanılmaz fit birer vücuda sahip olması gerçekten çok kolay olurdu. Supplement üreticisi firmaların ürünleri hakkında zaman zaman tutamayacakları kadar büyük etkileri olduğuna dair iddialarda bulunmalarına alıştık fakat, bazen öyle saçmalıklar kulağımıza geliyor ki, inanmakta güçlük çekiyoruz. Özellikle son dönemde radyoda reklamları dönen ve gıda takviyesi dememizin bile gerçek sporcu supplementlerine haksızlık olacağı bazı ürünlerin reklamı, “geceden gündüze uykuda zayıflayacaksınız!” şeklinde olduğu için ve bunlar düpedüz yalan ve sahtekarlık unsuru taşıyan reklamlar olduğu için, biz de siz sevgili okurlarımızı bu konuda bir kez daha uyarma ve gerçekten işe yarayan gıda takviyeleri hangisi bir kez daha hatırlatma ihtiyacı hissettik.

Gerçekten işe yarayan etkili supplementler hangileri?

Protein tozu, karbonhidratlı kilo aldırıcı ürünler, kreatin ve amino asitler (özellikle saf BCAA ürünleri) gerçekten etkisi ispatlanmış ve gerek kas gelişiminde gerek vücut direncinin artırılmasında etkili olan gıda takviyeleridir.

Tabi ki bütün bu yukarıda bahsettiğimiz ürün gruplarının hepsi her markada aynı kalitede ve her markanın her ürünü eşit derecede etkili diyemeyiz. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri hem kaliteli ve güvenilir markaların ürünlerini kullanmaya dikkat etmek hem de bilinçli alışveriş yapmaktır.

Peki işe yaramayan gıda takviyeleri?

Bunların aksine yağ yakıcılar, testosteron artırıcılar ve cinsel gücü artırıcı ürünler, gerek bilimsel olarak gerekse kullanıcı yorumları göz önünde bulundurulduğunda, faydası en marjinal dozda olan supplementlerdir diyebiliriz.

Yine de bu alanda da bir hatırlatma yapmamız doğru olur. İşe yarayan yağ yakıcılar elbette vardır ve her yağ yakıcı/kilo verdirici ürün kesinlikle işe yaramaz dersek yanlış yapmış oluruz. Tabi önem taşıyan nokta, supplement niteliğindeki yağ yakıcı ürünlerin sağlıklı beslenme ve düzgün bir spor programıyla desteklenmedikleri sürece, yağ yakım oranınızda en fazla %1-2 fark yaratabileceği gerçeğidir.

Hiç bir supplement bu şekilde işe yaramaz!
Hiç bir supplement bu şekilde işe yaramaz!

Özellikle yağ yakıcılar sahtekar firmalar tarafından en çok istismar edilen ürün grubudur. Bunun sebebi, çoğu spor bile yapmayan ve hatta yapmayı da kesinlikle arzu etmeyen, özellikle kadınlar başta olmak üzere her yaştan ve cinsiyetten pek çok insanın kilo verme hayalinin olmasıdır. İnsanlara hiçbir fiziksel aktivitede bulunmadan ve hatta hiçbir şekilde diyetlerini değiştirmeden mucizevi şekilde zayıflamanın mümkün olduğunu belirten bu ne idüğü belirsiz, sözde “firmalar” vatandaşın hem cebinden parasını çalmakta hem de sağlığını tehlikeye atmaktadırlar.

Daha önce de çeşitli yazılarımızda belirttiğimiz üzere, kilo vermenin tek gerçek yolu diyet yapmaktan geçmektedir ve en iyi kilo verdirici bile bu şartlar altında %5-10 arasında etki etmektedir.

Yine buna yakın bir durum da testosteron veya cinsel güç artırıcı gıda takviyelerinde görülmektedir. Akla hayale gelmeyecek şekillerde ve adeta bir tiyatro oyununu andıran şekilde tasarlanmış radyo reklamları ile Gergedan ve benzeri bitkilerden (ki Gergedan boynuzu adını taşıyan bir bitki var mı o da belli değil…) yapıldığı iddia edilen bu tür, supplement demeye dilimizin bile varmayacağı bazı “ürünler”, insan sağlığını tehlikeye atıyor.

Çoğu zaman “bakanlık onaylı” kisvesi altında satışı yapılan bu ürünler, tüketicinin cebinden parasını çekmekle kalmayıp, sağlığını da büyük tehlikeye sokuyorlar ve en iyi ihtimalle, hiçbir işe yaramıyorlar.

Özetle, siz siz olun, güvenilirliği ispat edilmiş firmaların, işe yaradığından emin olduğumuz ürünlerini tercih etmekten vazgeçmeyin!

 

 

 

 

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir