İngiltere’de bir grup bilim insanı aşırı yemeye bağlı şişmanlık ve obeziteye (ki şişmanlık ve obezitenin başlıca sebebi zaten aşırı yemeden kaynaklanmaktadır…) çare olabilecek bir gıda takviyesi geliştiriyorlar.

Propionate maddesini artıran yeni bir madde olan inulin-propionate ester adlı bir madde ile desteklenen besinler (ki en uygun uygulama alanının ekmekler ve sıvı meyve püresi olduğu belirtiliyor) tüketildiğinde, propionate adı verilen maddeyi bol miktarda içeriyor ve bu madde  bağırsaklarda salgılanan probiyotik bakteriler vücutta tokluk hissi yaratarak yeme arzusunu durduruyor. Böylelikle kişiler daha az kalori tüketerek kilo vermeye başlıyorlar.

CLA ve L-Carnitine gibi yağ yakıcılardan ve karbonhidrat bloke edicilerden farklı olarak bu maddenin özelliği yağ yakım hızını artırmak değil, iştahı kapatarak yeme miktarını azaltmak.

Özetle “inulin-propionate ester” içerikli ve bol propionate’lı gıdaları ve gıda takviyelerini gelecekte obezite ile mücadelede daha sık sık görebiliriz.

Elbette sağlıklı olmanın başlıca sırrı sağlıklı ve gerekli olduğu kadar beslenmekten geçiyor, sporcular için ise yağ yakıcı gıda takviyeleri kaliteli oldukları sürece yer yer tercih edilebilir.

 

1 Yorum

  1. Melek
    23/12/2014 at 23:41 — Cevapla

    Obezite ile en çok karşılaşın ülkelerden birindeyiz ama hep İngiliz ve Alman bilim adamları buluyor bu çözümleri.
    Bizim bilim adamları ne yapıyor acaba bu sırada?
    Biz de ancak biberiye, elma sirkesi gibi doğal yöntemleri kullanalım.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir