Supplementler arasında kadınlar ve erkekler için farklı çeşitleri olan ürünlere rastlamak çok kolay değildir çünkü genelde erkekler için uygun olan bir gıda takviyesi, kadınlar tarafından da sorunsuz şekilde kullanılabilmektedir. Çocuklar için ise supplement kullanımı apayrı bir konudur fakat gıda takviyeleri arasında çocukların kullanımına da uygun olan ender ürün sınıflarından biri multivitaminlerdir.

Neden bu gruplar için de farklı içeriğe sahip multivitaminler vardır ve bu supplementlerin arasındaki farklar nelerdir?

Neden bir kadının kullanımı için üretilmiş bir vitamin ürünü bir erkek için uygun değildir.

Bu sorunun cevabı aslında çok basit, çünkü vitaminler diğer ana gıda gruplarına (karbonhidratlar, proteinler ve yağlar) karşılık gelen maddelerin aksine, kadın ve erkeklerin bünyelerinde farklı miktarda ve oranlarda ihtiyaç duyulan maddelerdir. Buna çok basit bir örnek vermek gerekirse, bir kadının her ay özel günlerinde bir miktar kan kaybettiği göz önünde bulundurulursa, neden kadınlar için üretilmiş bir vitaminin erkekler için gereğinden fazla Demir içerdiği anlaşılabilir.

Keza çocuklar ve yaşlılar için de benzeri örnekler çoğaltılabilir. Hızla gelişim gösteren bir çocuğun vücudunda eksik olabilecek vitaminlerle, artık vücudu kendini çok yavaş yenileyen bir yaşlının vücudunun ihtiyaç duyduğu maddelerin farklılık göstereceği şüphesizdir.

Elbette özellikle kadın ve erkeklerin vitamin ihtiyaçları arasındaki farklar kimi zaman firmaların sizleri inandırmak istediği kadar fazla değildir. Bu durum çoğunlukla firmaların satışlarını artırmak ve daha geniş kitlelere daha farklı şekillerde ulaşmayı amaçlamalarından kaynaklanan bir pazarlama stratejisidir.

Kadın ve erkeğin, genç ve yaşlılının vücut ihtiyaçları farklıdır ve vitaminler söz konusu olduğunda bu farklar önemlidir

Yine de özet geçmek gerekirse, kadın ve erkek vücudunun çeşitli sebeplerden ötürü, ihtiyaç duyduğu vitaminler ve bunların oranları farklılık gösterebilmektedir. Buna genç ve yaşlıların ihtiyaçlarında görülen farklar da benzerlik göstermektedir. Bu sebepten ötürü çoğu diğer gıda takviyesinin aksine, vitaminler söz konusu olduğunda farklı cinsiyetler ve yaş grupları için farklı ürünlerin ve formülasyonların olması kaçınılmazdır.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir