Creatin, dünyanın belki de üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılmış supplementlerinden biri ve olumlu etkileri tartışılmaz. Biz de defalarca Kreatin’in etkileri ve faydaları hakkında yazdık. Kafein ise, dünyada binlerce yıldır tüketilmekte olan ve bilinen doğal performans artırıcılar arasında en etkili ve tüm dünyada en fazla kullanıcısı olan uyarıcı maddedir.
Keza bu konuda da bir yazımız mevcut: Kahve ve spor

Bu yazımızda ise sık sık gündeme gelen bir konuyu işleyeceğiz, kreatin ve kafeinin birbirini ters etkilemesi veya kahve’nin kreatinin etkisini azaltması konusu.

Kafein (ya da Kahve) kreatinin etkisini azaltıyor mu?

Aslında bu sorunun cevabını doğru biçimde vermek gerçekten çok zor. Bunun sebebi bu konuda yapılmış olan bilimsel araştırma sayısı hem sınırlı, hem de her ikisi de doğru veya dolaylı yollardan performans artışı sağlayan bu iki maddenin, birbirini gerçekte ne kadar etkilediğini ölçümlemek zor olması. Fakat elimizde mevcut bulunan verilere bakarsak, şu sonuca varabiliyoruz;

Creatine ile beraber kafein kullanımı, kas yapısının içerisinde bulunan creatine maddesinin miktarını doğrudan etkilememekte fakat aralıklı egzersiz performansında, kreatin ve kafein kullanan deneklerde, sadece creatine kullanan deneklere göre daha düşük performans gösterdikleri (özellikle son setlerde) gözlemlenmiştir.

Bu özellikle ağırlık çalışan insanlarda önemli bir bulgu olabilir çünkü vücut geliştirme, güç sporları ve benzeri ağırlık sporları “aralıklı egzersiz” şekline girmekte.

Kardiyovasküler egzersiz söz konusu olduğunda ise, günlük kreatin kullanımına ek olarak tek seferlik, idman öncesi yapılan kafein kullanımının herhangi bir olumsuz etkisinin bulunmadığı, buna ek olarak yüksek yoğunluklu egzersiz türlerinde (HIIT), sadece kreatin kullanımına göre daha iyi performans sağlamasına olanak verdiği tespit edilmiştir.

Sonuç olarak, bazı durumlarda kafeinin kreatin kullanımı ile beraber tüketilmesi durumunda, az miktarda da olsa, sadece kreatin kullanımına göre daha düşük performans göstermeye sebep olabileceğin, ama bu durumun, kafeinin kullanım miktarı ve zamanlaması ile doğrudan alakalı olduğunu söyleyebiliriz.

Kahve ve kreatin nasıl beraber kullanılmalı?

Yapılması gereken şey, eğer kafein spordan önce bir performans artırıcı olarak kullanılmak isteniyorsa, sadece çok zorlayıcı olacağı tahmin edilen antrenmanlardan önce kullanılmasıdır. Bunun dışında da kafein tüketimini minimumda tutmak, vücutta bu maddeye karşı tolerans gelişmesinin de önüne geçecektir.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir