Vücut geliştirmenin olmazsa olmazlarından birisi olan “Kardiyo” sadece güzel bir görüntü için değil, kalp ve damar sağlığı için de oldukça önemli unsurlardan birisidir. Kardiyonun yağ yakımı için en doğru zamanı hangisidir?

Kardiyonun zamanlaması olduça önemlidir. Genellikle kişiden kişiye değişen kardiyo zamanlamasında genelde insanlar akşam koşusunu tercih etmekte, sporcu geçmişi olan kişilerde ise sabah koşusu ön plana çıkmaktadır.

kardiyo-2

    • Bodybulding.com’un anketine göre, boş mide ile kardiyo yapmak, çoğu bodybuilder için tercih edilen bir hareket.

Screen Shot 2015-06-27 at 01.52.29

  • Sabah yapılan kardiyo egzersizleri (özellikle boş mide ile) yağ yakımını kolaylaştıracaktır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi; eğer ki kardiyodan önce midenizde besin olursa, vücut bu noktaya (mideye) daha fazla kan pompalayacaktır. Yağ yakmanın temel kurallarından birisi kaslarda daha fazla oksijen bulunmasıdır. Kaslarda ne kadar fazla oksijen, o kadar çok yağ yakımı demek. Ancak mide, sindirim sırasında kan basıncını buraya göndeceği için sindirim sırasında yağ yakımınız oldukça azalacaktır.

empty_stomach_cardio_a

  • Kardiyo yapmadan önce kan şekerinizi yükseltmemeye özen gösterin. Kan şekerinizin yükselmesi demek, antremanınızın daha zor geçmesi ve yağ yakımınızın azalması anlamına gelmektedir.

Herkesin alışkanlıkları farklı olabilir ancak, şu konuda hem fikir olabiliriz; Dolu bir mide ile ve akşam yorgunluğuyla yapılacak bir kardiyo yerine, sabah zinde bir şekilde boş bir mideyle yapılan kardiyo daha sağlıklı olacaktır. Vücut geliştiricilerin bu noktada dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de kas kaybı yaşamamak!

Boş mideye besinsiz kalındığı için yağ ile birlikte kas yıkımı da gerçekleşeceği için BCAA, Aminoasit gibi supplementler mutlaka kullanılmalıdır. Tabii ki tamamiyle bir yıkım söz konusu olmayacaktır, ancak kardiyo sırasındaki kas kaybını önlemek için oldukça başarılı besin takviyeleridir. Kan şekerini yükseltici ve doluluk hissi yaratmayan özelliklere sahip olduklarından kardiyo öncesi aç karna kullanılabilinir.

Sonuç olarak; güzel bir uykunun ardından güne zinde ve enerjik başlamak için, sabah kardiyosunu yaptıktan sonra, duşunuza girip, güne ve temiz zinde bir şekilde başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir