Karın kaslarınızın belirginleşmesinde önünüzdeki en büyük engel, vücudunuzda 5 kilo yağ fazlası bulunmasıysa, bunun ilk 4 kilosundan kurtulmak çocuk oyuncağı, son 1 kilo ise ızdıraptır.

Güzel bir vücuda sahip olmakta işin püf noktasının, spor salonunda yaptıklarınızdan çok, hayat tarzınız olduğu konusunda herkes hem fikir.

Hayat tarzı dediğimiz şeyin büyük bir bölümünü ise, en azından konu vücut geliştirme ve güç sporları olduğunda, beslenme oluşturuyor.

Karın kasları ise, vücutta bulundukları yer açısından oldukça zorlu bir bölgede oldukları için (karın ve bel bölgesi, vücudun doğal olarak en fazla yağ tuttuğu bölgedir), “geliştirilmesi en zor kaslar karın kaslarıdır” şeklinde bir inanışa konu olmuşlardır. Bu aslında çok da doğru bir ibare değildir. Karın kasları geliştirilmesi zor değil, belirginleştirilmesi zor bir kas grubudur.

Six pack ya da özetle, belirgin karın kaslarına giden yol hakkındaki bilinmesi gereken en büyük gerçek şudur ki; bu işin olay bir yolu yok.

Bölgesel zayıflama diye bir şeyin olmamasından ötürü, karın kaslarınızın belirgin hale gelmesi için yapmanız gereken başlıca şey, vücudunuzdaki toplam yağ miktarını, yani yağ oranınızı olabildiğince azaltmak.

İşin bir başka problemli tarafı ise, insan vücudu, yağ oranı azaldıkça, yağ kaybetme hızını da yavaşlatmaktadır. Bu, vücudun kendini koruma reflekslerinden bir tanesidir.

Bu yüzden, karın kası söz konusu olduğunda, kişinin günde yüzlerce mekik çekmesinden ziyade, öncelikli olarak üzerinde yoğunlaşması gereken konu, diyetidir. Diyet konusu, bu makalemizin çapını aşmakta ve tamamen kendi yazı dizisini hak etmektedir.

Ama özet olarak okurlarımıza verebileceğimiz bazı beslenme ipuçları şu şekildedir. Fakat genel anlamda kas yapmak hakkında bilgi almak istiyorsanız kas yapmanın yolları adlı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz!

Karın Kası ve beslenme ipuçları:

  • Kardiyo yapın! Haftada 2-3 kez, kısa seanslarla yapılan kardiyo çalışmalarının kas kaybına sebep olmamasının yanısıra, yağ yakmada olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Bol su için! Bunu açıklamaya bile gerek yok ama özetle vücudunuzdaki pek çok fonksiyonun doğru çalışması, tükettiğiniz su miktarıyla doğrudan orantılıdır.
  • Karbonhidratlar, şekerler ve kötü yağlardan uzak durmaya çalışın.
  • Uyku düzeninize dikkat edin! Her gün düzenli olarak 8-8,5 saat gece uykusu uyuyan insanların, günde ortalama 5 saat uyuyanlara oranla çok daha az vücut yağına sahip oldukları bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.
  • Kahvaltınıza özen gösterin, geceleri ise az yemek tüketin. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, zengin bir kahvaltı yapmaya özen gösterin. Gece geç saatte tüketilen besinler için ise tam tersi söylenebilir. Az ama öz daha iyidir.
  • Protein, yağ yakmada en büyük dostunuz olabilir, özellikle kahvaltıdan önce günün ilk öğünü olarak tüketilen saf bir protein kaynağı (örneğin protein supplementi) gün içerisinde yağ  yakma hızınızı oldukça artırmaktadır. Protein supplementleri hakkındaki yazı dizimizi okuyun!
  • Piyasadaki pek çok yağ yaktırıcının söylediklerine kanmayın. Çoğu firma içerisinde hiçbir etken madde bulumayan “ilaç” veya sözde besin takviyelerini, insanların sağlığıyla oynamak pahasına fahiş fiyatlara satmaktadır. Zayıflatıcı maddelerle ilgili yazı dizimizi okuyun!

Elbette kilo verdirici ve yağ yakıcı supplementler size bu yolculuğunuzda yardımcı olabilirler, aşağıdaki linke tıklayarak bu maddeler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz:

Karın Kası Yaptıran Ürünler Yağ yakıcılar hakkında bilgiler

Her şeyden önce: Doğru beslenme

Bu örnekler çoğaltılabilir ama anlaşılacağı üzere işin kilit noktası, sağlıklı ve dengeli beslenmektir.

Özetle, maalesef karın kası yapmanın kolay bir yolu yoktur ve bu konuda size yardımcı olabilecek supplementler, sınırlıdır.  Unutmayın ki en etkili supplement bile sizin yağ yakmanızda sadece küçük bir rol oynayacaktır ama gün içerisinde diyetinizi bozup yediğiniz aşırı yağlı, bol şekerli veya diğer türlü sağlıksız besin, bu faydanın kat kat fazla zarara ve yağ birikimine sebebiyet verecektir.

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir