Kas geliştirme için hangi besin desteklerinin kullanılması gerektiği çoğu insanın merak ettiği bir konu olsa da, aslında mevzu, sanıldığı kadar karmaşık değil.

Kas geliştirmeye giden yolda, spor yapmak dışında pek de seçeneğimizin olmadığı bir gerçek ama bu zorlu süreçte bizlere yardımcı olabilecek ve arzuladığımız kaslara ulaşmamızı sağlayabilecek bazı besin destekleri, yani supplementler bulunmaktadır. Supplementler nedir diye soruyorsanız lütfen tıklayın!

Sizler için, kas geliştirmede en faydalı olan supplementleri, ki bunlara protein tozu , kreatin ve türevleri, amino asitler gibi alt türler de dahil, bir çok sayfamızda derinlikli olarak inceledik. Şimdi bu sayfada ise sizlere önem sıralarına göre hangi supplementleri kullanmanız gerektiğini kısaca özetleyeceğiz.

Fakat buna başlamadan önce kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var; kaslarınızı geliştirebilmek için öncelikli olarak üç tane ana başlığa dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunlar;

 • Dengeli, sağlıklı ve miktar (kalori) olarak  yeterli ve vücut tipinize uygun bir beslenme
 • Günde 7-8 saatlik, iyi bir gece uykusu
 • Ve elbette sağlam bir antrenman programı

Olarak özetlenebilirler.

Supplementler, yani sporcu gıda takviyeleri size bu konuda, zaman zaman eksik kalan beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamanızda yardımcı olacaktır.

Kas geliştirme için en iyi supplementler

 

1) Protein Tozu

Her sporcunun beslenmesinde yeterli miktarda bulunması gereken, fakat doğal yollardan bu miktarlarda temin edilmesinde zaman zaman güçlük çekilen bir besin grubu vardır ki, biz bunlara kısaca kasların yapıtaşı olan proteinler diyoruz, eksikliği protein tozu sayesinde kolaylıkla giderilebilmektedir.

Protein tozu, günlük protein ihtiyacınızı doğru belirlediğiniz takdirde, bu ihtiyacın karşılanmasında size çok büyük yardımcı olan bir supplement ana grubudur.

Bu grubun içerisinde pek çok protein türü bulunmaktadır ve biz bunları daha önceki yazılarımızda detaylı olarak incelemiştik. Bu yüzden bu yazıları da okumanızı tavsiye ederiz: Whey Protein, Kazein, Yumurta Proteini

xpro whey complex protein tozu 2280 gr weider premium whey protein tozu 2300 gr ultimate prostar whey protein tozu 2390 gr optimum gold standard whey protein tozu 2273 gr

2) Kreatin / Creatine

Kas geliştirmede size en hızlı ve en gözle görülür faydası olacak olan ürün grubu, kreatin monohidrat ve diğer kreatin türevleridir.

Kreatinler hakkında sizler için çok detaylı yazılar hazırladık. Umarız bunları okuyup kreatin hakkında yeterli bilgiye ulaştıktan sonra, bu maddenin sizler için kullanılmaya değer bir supplement grubu olup olmadığına kendiniz karar verirsiniz.

Creatine / Kreatin hakkında her şey!

xpro creatine monohydrate 500 gr weider pure creatine 600 gr optimum creatine powder 317 gr ultimate creatine monohydrate 300 gr

3) Amino  Asitler

Genellikle amino asitler, daha gelişmiş ve besin ihtiyaçlarına daha iyi hakim daha tecrübeli sporcular tarafından kullanılırlar fakat spora yeni başlayan kullanıcılar da, proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin olumlu etkilerinden ve kas yapmadaki faydalarından yarar görebilmektedirler.

Amino Asitler genellikle proteinler ile karıştırılmaktadır ama biz size bu konuda daha detaylı bilgi verebilmek için okumanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz “Amino Asitler Hakkında Her Şey” yazı dizimizi hazırladık.

xpro bcaa 8100 powder 429 gr ultimate bcaa powder 12000 457 gr weider premium bcaa powder 500 gr optimum bcaa 5000 powder 345 gr

4) Vitaminler ve mineraller

Vitaminler ve minerallerde de insan vücudu için oldukça yararlı besin yapı taşlarıdır ve kas geliştirme konusunda zaman zaman büyük rol sahibidirler. Aslında vitaminlerin önemi, vücutta eksik oldukları zaman daha iyi anlaşılmaktadır ve bu yüzden de vitamin supplementleri, gerektiği takdirde sporcuların cephaneliğinde bulunması şart birer besin desteğidirler.

xpro fish oil 90 kapsul XPRO GLUCOSAMİNE + MSM + CHONDROİTİN 1800 MG - 90 KAPSÜL xpro tribulus 90 kaspul hardline vitamin mineral 120 tablet

5) Pre-Workout

Bu aslında kendi içinde oldukça karmaşık bir ürün grubudur ama asıl amacını, idman öncesinde yüksek enerji ve konsantrasyon sağlayan ürünler ve supplementler olarak özetleyebiliriz.

xpro noxpro pre-workout 300 gr grenade 50 calibre pre workout 50 servis olimp pump express pre-workout 660 gr musclepharm assault sport 360 gr

Siz okurlarımıza bu konuda detaylı bilgiler vermeye çok kısa süre içerisinde detaylı yazılar ve incelemeler hazırlayarak başlayacağız.

5 Yorum

 1. Ahmet
  08/08/2015 at 16:56 — Cevapla

  Merhaba ben omuzlarımı genişletmek ve kas yapmak istiyorum spor yapıyorum bunun yanında bana yardımcı olacak ürününüz hangisi yardımcı olabilirmisiniz

 2. mustafa
  24/05/2016 at 21:54 — Cevapla

  iyi çalışmalar ben 2 yıldır sporla uğraşıyorum şimdiye kadar toz kullanmadım vücudum kendi kiloma göre çok iyi ama artık ileri gidemiyorum kendi hocamla görüştüm artık ek besinler alman gerek bundan sonraki aşamalarda dedi kendi çalıştığı toz firması pek iyi gelmedi bana amino asit önerdi lakin benim metebolizmam çok hızlı olduğu için geceleri uyku arasında bile kalkıp yemem yediğim halde vücudum kilo almıyor görüştüğüm doktor sen konuşurken bile eritiyorsun dedi bir rahatsızlığım çıkmadı şükür benim sizden isteğim hem kilo hemde kaslarımı ileri aşamalara getire bilecek yani şişire bilecek birtoz önermenizi istiyorum şimdiden teşekkür ederim bu arada içile bilecek bir tadı olursa sevinirim en son gelen toz çöpe gitti içemedim hiç kimse içemediberbat köpüklü ve acımsı bir tadı vardı ….

 3. Mehmet ALİ
  05/10/2016 at 00:36 — Cevapla

  Merhabalar
  Öncelikle En Baştan Yani Sıfırdan tüm vücut için kas geliştirmek istiyorum ve buna programlı bir antreman ile başladım ve aldıgım duyumlarla ile ilgili kas geliştirmek için ekstradan daha çabuk sonuç alabilmem ve gözle görülür bir durumun oluşabilmesi için takviyelere yani protein ve vitaminlere ihtiyacım var ama herhangi bir bilgi sahibi değilim bana bu durum için bir cevap yazabilir misiniz?
  SaygılarımLa.

 4. Eşref
  23/07/2018 at 23:34 — Cevapla

  Merhaba ben çokta düzenli bir antreman yapamıyorum yazın ve kas kaybına neden oluyor kilom az olduğu için vücut hacim almıyor bende suplament önerilerinizi almak istiyorum hem kas gelişimi için hemde kilo için ama toz kullanınca midem acayip bulanıyor bu durumda bana yardımcı olurmusunuz acaba :/ iyi günler diliyorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir