Kas geliştirmek için hangi supplementler birlikte kullanılmalı?

Kas geliştirmenin fiziksel gereksinimlerini yerine getirebilmek için sadece sağlıklı beslenme ve dinlenme yetmeyebilir. Protein tozu ve kreatin gibi gıda takviyelerinin kullanımı size kas geliştirme konusunda yardımcı olacaktır.

Elbette bu kombinasyonu tarifini okumadan önce hatırlatmamız gereken en önemli noktalar, supplementleri birbirleri ile kombine ederek kas geliştirmeye çalışmaktan ziyade, öncelikli olarak doğru beslenme ve doğru antrenman ve belki de onlardan da önemlisi, düzgün dinlenme koşullarının sağlandığından emin olunması gerekmektedir. Kas gelişiminde en büyük rol oynayan faktörler en nihayetinde bunlardır.

Temel seviye kas geliştirme gıda takviyesi (supplement) kombinasyonu

Gerekli supplementler: Protein Tozu ve Kreatin

Kullanım şekli:

Kreatin günde 1 ya da 2 defa, toplam miktarı 5-8 gramı geçmemek üzere kullanılabilir. Yükleme yapmak isteniyorsa (ki şart değildir), altı gün boyunca vücut ağırlığının kilogram cinsinden miktarının 0.3’ü kadar, daha sonra günde normal şekilde (5-8 gram) kullanılabilir. Kas yapmada önemli etkisi olan bu sporcu ek gıdasını kesinlikle es geçmemelisiniz!

Protein tozu ise ihtiyaca bağlı olarak, sabah uyanır uyanmaz, antrenmandan önce ve sonra ve yatmadan önce (özellikle kazein içeren supplementler) kullanılabilir.

Bu iki supplementin doğrudan birbirlerine karıştırılması konusundaki yazımızı da okuyabilirsiniz ama genel olarak protein tozu ve kreatini birlikte aynı anda kullanmak şart değildir diyebiliriz.

Kullanım zamanlaması olarak ise, her ne kadar kreatinin kullanım zamanlaması gerçek anlamda bir fark yaratmıyor olsa da, antrenman öncesinde ve sonrasında yapılacak olan kullanımın en etkili sonuçları verdiği bilimsel araştırmalar doğrultusunda desteklenmektedir.

Protein ve kreatinden oluşan bu kombinasyon, bir yandan proteinin kas geliştirme özellikleri ve kreatinin enerji/güç artış ve sağlama özelliği sayesinde ve aynı zamanda proteinin gerek antrenman gerek ise antrenmandan sonra dinlenme esnasında kasların tamiratının sağlanmasına faydalı olmaktadır.

Eğer hangi protein tozu ve kreatini kullanmanız gerektiği konusunda emin değilseniz, aşağıdaki en iyiler listelerimizi incelemenizde fayda olabilir

İşte piyasadaki en iyi protein tozu ürünleri!
Kas geliştirmek için en etkili protein tozlarını seçtik
İşte en iyi kreatin supplementleri
İlk defa kreatin kullanacaksanız bu listeyi incelemeden başlamayın!

 

Orta seviye kas geliştirme kombinasyonu

Gerekli supplementler (Temel seviyeye ek olarak): Performans artırıcılar

Protein tozu ve kreatine (temel kombinasyona) ek olarak, antrenman öncesi performans artıcılar, antrenman esnasında daha güçlü ve dirençli kaslara sahip olmak için kullanılabilirler.

Dikkat edilmesi gereken husus, bu tür supplementlerin içerisinde çoğu zaman kreatin bulunduğudur. Bu yüzden temel aşamada alınan kreatin miktarının bu ürünlerdeki ile miktar ile hesaba katılıp, toplamda 5-8 gramı geçmeyecek oranlarda tüketilmesine dikkat edilmesi gerekliliğidir.

Not: (Tüm proteinlar ama özellikle) Kreatin kullanımı sırasında bol su tüketmeye dikkat edilmelidir.

Not: Supplementler besin desteğidir. Öncelikli olarak sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

5 Yorum

 1. Seda
  28/11/2014 at 15:46 — Cevapla

  Merhabalar.
  Sitenizi beğenerek takip ediyorum.
  Merak ettiğim şey, bu ürünü kadınlar da kullanabilir mi?
  Elbette aşırı derece kas yapmak istemiyorum ama vücudumun bir miktar daha kaslı olmasını istiyorum.

 2. Can KORU
  02/01/2015 at 18:57 — Cevapla

  Supplementlerin içerisinde de kreatin bulunduğunu belirterek güzel bir noktaya değinmişsiniz. Günlük ihtiyacımız olan kreatinden fazlasını almamız bize yarar sağlamak yerine zarara neden olacaktır.
  Bu kadar bilgilendirici paylaşımlarda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

 3. Kemal Uzun
  10/01/2015 at 23:45 — Cevapla

  Çok uzun süredir spor yapmıyorum. Yaptığım dönemde herhangi bir kas geliştirmeye yardımcı olacak supplement yada kreatin kullanmadım. Çok çaba harcadım fakat bir türlü istediğim seviyede kas geliştiremedim ne yazık ki. Bunu kullanmadığım kas geliştirmeye yardımcı supplementlere bağlıyorum. Şimdi ki aklım olsa o zamanda kullanırdım. Şimdi yeniden kas geliştirme sporuna başlayacağım ve ilk yapacağım iş gerekli supplementleri özenle seçerek almak. Sitenizin diğer sayfalarında supplementleri tek tek detaylı bir şekilde incelemişsiniz. Aradığım tüm gerekli bilgileri sitenizde buluyorum. Böyle güzel paylaşımlar yaptığınız ve spor yapan kişileri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 4. HAKAN ŞAHİN
  29/03/2015 at 02:36 — Cevapla

  Merhabalar…
  Geçen sene 6 ay , sonrasında 3 ay ara ve sonrasında şu an itibariyle tekrar 6 aydır spor yapmaktayım…
  Gold standart whey + Glutamine Powder + Gaspari Aminomax 8000 , supplementlerini nasıl kombin edip kullanmalıyım acaba ?
  Şimdiden teşekkürler…

 5. 24/04/2017 at 22:10 — Cevapla

  Merhaba. 2-3 yıldır vücut geliştirme ile uğraşıyorum. Fakat tam düzenli olarak 4-5 aydır antrenman yapıyorum. Şuan whey protein, carbopure, bcaa, kreatin ve lutamin den oluşan bir kombinasyın oluşturdum. Dahiliye doktoru ile görüştüm ve 5 yıl veya daha uun süre abartılı kullanımlarda sıkıntılarla karşılaşıldığını söyledi. Sizce nasıl bir kombinasyon?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir