Çoğu zaman saç bakım ürünlerinin içeriğinden tanıdığımız keratin maddesi, sizlerden gelen yoğun aramalar yüzünden madde araştırmalarımıza eklemek zorunda kaldığımız bir tür proteindir.

Keratin nedir ve ne işe yarar?

Keratin nedir sorusunun cevabı aslında basittir. Bir tür protein olan keratin insan vücudunda derinin dış tabakasının yapımında, saçlarda ve tırnaklarda kullanılır. Fakat keratin sadece insan vücudunda bulunan bir tür protein değildir. Geyik ve benzeri boynuzlu memelilerden tutun da kertenkelelerin tırnaklarına kadar hemen hemen pek çok omurgalı canlının vücudunda bir nebze rolü vardır.

Saç bakımında keratin ve etkileri

Günümüzde pek çok kozmetik ürünün içeriğinde bulunan keratin, özellikle saç bakım ürünlerinde ve kuaförlerin keratin bakımı / keratin tedavisi veya uygulaması adını verdikleri ürünlerde kullanılırlar.

Saç üzerinde keratinin en büyük etkisi, dağınık veya kırık uçlu saçlara daha düz, kalın ve sağlıklı göstermesidir. Özellikle keratinin topical uygulamada (yani saç veya deri üzerine doğrudan uygulandığında) oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Ayrıca saçların daha yumuşak bir dokuya ve sağlıklı görünüme sahip olması gibi olumlu etkileri vardır.

Hangi saç tiplerine faydalı gelmektedir?

Keratin kullanımı hemen hemen tüm saç türlerinde olumlu etkileri olsa da özellikle kırılmaya yatkın ve ince saç türlerinde daha etkili olduğu gözlemlenmektedir.

Zararları var mıdır?

Şampuan ve saç kremi gibi kozmetik ürünlerdeki keratin miktarının, bu maddeye karşı herhangi bir hassasiyetiniz yoksa, bilinen bir zararı yoktur fakat yoğun kullanım sonrasında saçlarda canlılığın azalması, saç dökülmesi gibi sorunlara ender de olsa sebebiyet verebilmektedir.

Keratin bakımı terapisi gibi daha çok kozmetik salonları veya kuaförlerin uyguladığı yoğun kürlerde ise kişinin zarar görme ihtimali biraz daha yüksektir. Böyle terapilerin veya uygulamaların olumlu etkilerinin yerini olumsuz etkilere bıraktığı iddia edilmektedir fakat bu konuda yapılmış bilinen bir araştırma ve somut sonuçlar malesef mevcut değildir.

Keratin bakımı uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bir başka husus, bu tür kuaföre özgü ürünlerde genellikle formaldehyde maddesi, çok da sağlıklı olmadığı bilinen bir maddedir ama uzmanların belirttiğine göre oluşturduğu riskin büyük miktarı bu etken maddeye teması çok daha yoğun olan kuaförler üzerindedir.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir