Kilo verdiriciler ile ilgili yazı dizimizi, gerçekten işe yarayan ve kullanmanızı tavsiye edebileceğimiz maddeler ve supplementler ile sonlandırıyoruz.

Daha önce, yazı dizimizin ilk bölümünde belirttiğimiz üzere, ephedrine, clenbuterol vb. yasaklı ve bilinçsiz kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek maddeleri bu yazı dizimizde ele almayacağız. Onun yerine yazı dizimizde CLA ve L-Carnitine gibi çokça satılan maddelerin gerçekten kilo verdirme özellikleri olup olmadığını inceledik ve pek de olumlu sonuçlara varamadık.

Şimdi ise bu konuyla ilgili (şimdilik) son yazımızda, gerçekten işe yarayan ve kilo verdiren bazı supplementlere siz okurlarımızı yönlendireceğiz.

Hangi supplementler gerçekten kilo verdirir? Kilo verdiren supplementler nelerdir?

Kafein (Caffeine), tüm dünyanın en çok kullandığı yasal uyarıcı maddeler arasında gelmektedir.

Tercih yaparken zorlanmayın diye sizler için inceledik...
Mevzu kilo vermek olunca en iyi ürünleri kullanmadığınız sürece etkisini göremezsiniz! Sizler için en iyi kilo verdirici/yağ yakıcıları inceledik – okuyun!

İnsan vücudu üzerinde pek çok etkisi bulunduğu bilinen kafein, aynı zaman iyi bir yağ yaktırıcıdır. Çok sık kullanılan bu maddenin yine de sporcular tarafından dikkatli kullanılmasında fayda vardır çünkü hem vücutta toleransa sebep olur ve bu da etkinliğini büyük ölçüde azaltır, hem de kalp rahatsızlıkları bulunanlarda veya panik atak – anksiyete hastalarında bu tür nöbetlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yine de kafein en iyi bilinen yağ yaktırıcılardan bir tanesidir.

Yeşil Çay Kateşin ‘leri (Green Tea Cathechins): Yeşil çay içeriğinde bulunan ve yine bir çok faydası olan bileşenlerdir. Herkesin bildiği üzere Yeşil Çay oldukça faydalı bir bitkidir ve kanser önleme gibi bir çok faydası olduğu bilimsel olarak ispat edilmiştir. Bunun yanında iyi bir yağ yakıcı olduğu bilinen Yeşil Çay, pek çok bilimsel araştırmaya göre bu alanda da faydalı olmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, yoğun olarak kahve veya caffein tüketen insanlarda yeşil çay’ın yağ yakıcı etkinliğinin azalması gözlemlendiğidir. Yani düzenli olarak kahve içen bir insansanız  (günde 1-2 fincan gibi), yeşil çay sizin için fazla etkili olmayabilir.

Whey Protein ve genel olarak proteinler : Kas yaparken sporculara oldukça faydalı olan bu supplement, aynı zamanda yağ yakımında da sağlam bir rol oynuyor.

 

Özetle, yağ yakıcı olarak vaatler veren pek çok maddenin çok da etkili olmadığını bu yazı dizimizde gördük. Yağ yakımı ve sağlıklı, düşük yağ oranlı bir vücuda sahip olmanın yolu, düzenli ve doğru beslenmeden geçiyor. Unutmayın ki hiçbir supplement sizi istediğiniz vücuda sahip olmanızı sağlayamaz, eğer doğru beslenmiyor ve dinlenmiyorsanız.

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir