Kilo verdiren gıda takviyeleri bir arada kullanıldıklarında daha etkili olabilirler. Elbette vücuda zarar vermeyecek şekilde zayıflayabilmek için sağlıklı gıdalar ile doğal beslenmenin ve yeterli miktarda egzersizin ön planda tutulması gerekmektedir fakat yine de bu listemizdeki gıda takviyeleri birlikte kullanıldıklarında size kilo vermek konusunda yardımcı olabilirler.

Yağ yakıcılar kendi başlarına ele alındıklarında yeterince tartışmalı bir supplement grubudur. Biz bu konuyu daha önce de bunlar hakkında yazdığımız detaylı bilgi verici yazılarda defalarca ele almıştık.

Ek okuma: Yağ yakıcılar hakkında bilgiler

Önemli olan yağ yakıcılardan mucize beklememeniz ve sağlığınıza olumsuz etki edecek miktarlarda veya maddeleri kullanmamanızdır.

Kilo vermenizde yardımcı olabilecek gıda takviyeleri dört ana grupta incelenebilirler: [toggles behavior=”toggle”]
[toggle title=”İncelemek için tıklayın!”]

[one_half]1) Yağ yakıcılar – Metabolizma hızlandırıcılar

Bu gruptaki maddeler, kilo vermek denilince akla ilk gelenler olmaktadır. Genel amaçları kişinin yağ yakım hızını artırmak veya metabolizmasını hızlandırmaktır. Ne kadar işe yaradıkları konusunda bilim camiasında da şiddetli tartışmalar olsa da, kişilerin kilo vermek için ilk başvurdukları gıda takviyeleri bunlar olmaktadırlar.

 

3) İştah kesiciler – Karbonhidrat / Kalori bloke ediciler

Kullanımı bir başka tartışmalı madde grubudur. Ne kadar işe yaradıkları kadar sağlık üzerindeki etkileri de tartışma konusudur. Çoğu zaman kişinin bunları kullanmasındansa doğrudan yediği – tükettiği kalori miktarını sayıp buna göre önlem alması çok daha mantıklıdır.

[/one_half]

[one_half_last]2) Uyarıcılar – Egzersiz öncesi enerji vericiler

Çoğu zaman doğrudan yağ yakmaya veya kilo vermeye etkileri olmasa da, antrenman öncesi supplementler gerek enerji seviyenizi yukarı çekerek gerekse konsantrasyonunuzu ve odaklanmanızı artırarak sizi antrenmana motive etmeyi ve antrenman esnasında daha az yorgun hissetmenizi sağlamayı amaçlamaktadırlar. Bu sebepten ötürü dolaylı olarak yağ yakıcı etkileri vardır.

4) Diğer

Bu gruptaki supplementler doğrudan yağ yakma – kilo verme amacına hitap etmeseler de, dolaylı etkileri yüzünden bu hedef doğrultusunda da faydaları olabilecek ürün gruplarıdır. Bunların için protein tozundan tutun da amino asitlere kadar pek çok farklı supplement girebilmektedir.[/one_half_last]

[/toggle][/toggles]

 

Yağ yakıcı supplement kürü

Giriş seviyesi – Yeni başlayanlar için:

Bu seviye, bir miktar fiziksel aktivite yaparken bu süreci yağ yakıcılarla desteklemek isteyenlerin içinde bulunduğu gruptur. Tavsiye kombinasyon olarak şu maddeleri önerebiliriz:

Kafein + Yeşil çay

Bu kombinasyon hem doğal hem de içeriğinde fazla madde içermeyen ve nispeten güvenli bir kombinasyondur.

Kullanım önerisi: Spordan yarım saat önce büyük bir fincan filtre kahve, şekersiz. Gün içerisinde 2 büyük bardak yeşil çay.

Not: Tüketim miktarları kişinin kilosu, yaşı, fiziksel durumu ve benzeri faktörler ile büyük değişiklikler gösterebilmektedir.

Orta seviye:

Daha ciddi şekilde spor yapan ve vücudunu daha iyi tanıyan sporcuların kullanabileceği bir kombinasyondur.

Kahve ve Yeşil Çay ikilisine ek olarak + CLA / L-Carnitine ve opsiyonel olarak antrenman öncesi pre-workout ürünler tercih edilebilir.

Opsiyonel olarak protein tozunun yağ yakıcı etkisinden de yararlanabilirsiniz.

İleri seviye – performans sporcular için:

Bu sayfayı okuyorsanız muhtemelen bu gruba dahil değilsiniz demektir çünkü bu grupta bulunan sporcuların / şahısların çok büyük oranda bağlı oldukları spor kuruluşlarının ya da sponsorlarının yönlendirdiği uzman diyetisyenler ve koçlar eşiğinde diyetleri yazılmaktadır.

Yine de profesyonel sporcuların yağ yakımında kullandıkları bazı maddeleri burada göstermekte fayda olabilir, referans sağlaması açısından

Efedrin + Fuxoxanthin + Yohimbine ve yukarıdakilerin tamamının çeşitli kombinasyonları

Bu yazıdan anlaşıldığı üzere, kilo vermek için supplement kombinasyonları yapmak veya çeşitli gıda takviyelerini bir arada kullanmak size bir yere kadar fayda sağlayacaktır. Kilo vermek için her şeyden önemlisi supplement kürü yapmaktansa kişinin diyetiyle bu hedefe ulaşmaya öncelik vermesidir. Gıda takviyelerini bir arada kullanmak sadece destek bir çözüm olacaktır.

Kaynaklar:

Yabancı kaynaklar (İngilizce):

3 Yorum

 1. Ebru
  27/11/2014 at 09:38 — Cevapla

  Henüz ilk kez başlayacağım. Bunun için sanırım ilk seviye ile başlamalıyım. Belli bir süre sonra farklı seviyelere geçmeli miyim? Bu süre ne kadar olmalı. Çok umutluyum bu üründen. Çok güzel yorumlar okudum. Umarım sonucu beklediğim gibi olur.

 2. Tuğçe Kınalı
  06/01/2015 at 20:54 — Cevapla

  Başlangıç için giriş seviyesi oldukça ideal. Bir süre uyguladım ve istediğim sonuçları aldım. Başlayacak olan arkadaşlar kesinlikle giriş seviyesini atlamasınlar. Orta seviyeden istedikleri verimi almaları için önemli bir nokta bu.
  Yeşil çay ve kafein kombinasyonunun bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştim fakat denedikten sonra değişikliği gördüğüm zaman anladım.

 3. Aysel Duran
  10/01/2015 at 23:33 — Cevapla

  Şu an 124 kiloyum ve bu durumda çok rahatsızım. Boyum 1.72 olduğu için 80 kilonun benim için ideal olacağı kanısındayım. En kısa sürede ne kadar çok kilo veririm diye araştırma yaparken sizin sitenize rastladım. Kilo verdirici supplementleri daha önce denememiştim. Açıkcası denemeye çekiniyordum diyebilirim. Burada verdiğiniz tavsiyelere uyarak, başlangıç seviyesinde olan supplementleri kullanmaya başlayacağım. Umarım en çabuk zamanda hedeflediğim kilolara inerim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir