Kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken supplement grubu olarak adlandırılabilir. Bunun sebebi içerdikleri pek çok yüksek etkili madde ve bu maddelerin bazı insanda istenmeyen etkiler gösterebilme potansiyeline sahip olmasıdır. Anlayacağınız üzere, pre-workout’lar çok etkili ve işe yarar ürünler olmalarına rağmen, bir o kadar da yan etkisi fazla olma potensiyeli olan bir ürün grubudur.

Antrenman öncesi ürünleri kimler kullanabilir?

Öncelikle şunu belirtmemiz lazım ki, gerek bu ürünlerin üzerinde bulunan uyarı yazıları gerek ise mantığımızı kullanarak, 18 yaşından küçüklerin bu ürünleri kullanmaması önemlidir. Bunun sebebi, gençlerin henüz gelişimlerini tamamlamamış oldukları ve özellikle ergenlik çağındaki insanların hormon dengesinin zaten yetişkin bir bireye göre sıra dışı olmasından ötürü, özellikle bu tür supplementlerin yan etkilerinin görülmesinde daha büyü olasılık ve risk taşımasıdır.

Sağlık açısından herhangi bir sıkıntısı olan ya da herhangi bir sağlık problemi olmasından şüphe eden, hatta ailesinde yaygın olarak bu tür ürünlerin yan etkisine sebep olabilecek rahatsızlığı bulunanların da, bu tür ürünleri tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, spor hayatına yeni başlamış bir sporcunun da bu ürünleri kullanmasını pek tavsiye etmemekteyiz. Bunun ise sebebi, spora yeni başlamış bir kişinin, zaten gelişim gösterebilmek için çok büyük bir potansiyelinin mevcut olmasıdır.

Pre-Workout, yani Antrenman Öncesi ürün grubu, en önemli etkiyi orta ve üst düzey sporcularda göstermektedirler. Bunun sebebi, bu sporcuların kendi fiziksel ve mental limitlerine ulaşmış/yakınlaşmış olmaları ve çoğu zaman bu limitleri aşmakta oldukça zorlanmaları. Bir başka faktör ise bu sporcuların, uzun yıllardır düzenli spor yapıyor olmalarından ötürü, artık idman yapmaya oldukça zor motive olabilmeleridir.

Bu açıdan da bakıldığında pre-workout ürünler aynı zamanda psikolojik bir motivasyon faktörü olarak da, orta ve üst seviye sporcuların işine daha çok yarayabilmektedirler.

Özetle:

Sağlıklı bireyler antrenman öncesi performans artırıcı bu supplementleri kullanabiliriler, fakat fiziksel gelişimlerini tamamlamış olmaları, yani 18 yaşından büyük olmaları sağlık açısından oldukça önemlidir.

Bunun dışında, bu performans artırıcı ürünlerden en fazla üst düzey sporcular fayda görmektedirler.

1 Yorum

  1. Lokman Tufan
    06/01/2015 at 21:04 — Cevapla

    Antrenman öncesi ürünleri kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Sağlık açısından bu çok önemlidir. Henüz bunlardan dolayı herhangi bir şekilde sağlık problemi yaşayan tanıdığım olmadı fakat, uzmanların üzerinde durduğu tedbirlerin başında yer alıyor.
    Spora ilk başladığım zamanlarda kullanmamamı söylemişlerdi ve bende ilerleyen zamanlarda kullanmaya başladım. Aldığım sonuç kesinlikle iyi yöndeydi. Kullanmak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir