Nedir? – Nasıl kullanılır? – Faydaları ve Zararları nelerdir?

Krill yağı son günlerde özellikle televizyon reklamlarında özellikle bazı firmalar tarafından “Bi bak bakalım neymiş?” şeklinde viral olarak pazarlanmaya çalışan bir gıda takviyesidir. Aslında ülkemizde ve dünyada birkaç yıldır balık yağına rakip olarak lanse edilen ve benzer şekilde supplement piyasasında tutundurulan, bilimsel olarak pek çok faydası olduğu iddia edilen ve aslında balık yağının içerisinde bulunan iki farklı yağı (EPA ve DHA) içeren bir tür yağdır. Krill yağı balık yağına benzerlik taşımasına ve içeriğinde aslında aynı türde iki yağı bulundurmasına rağmen, balık yağından farklıdır.

Bu sayfada Krill yağının faydaları, zararları ve kimler tarafından nasıl kullanılabileceğine dair bilgiler bulabilirsiniz.

Krill nedir? Krill yağı nedir?

Krill, dünyanın tüm okyanuslarında ve kıyı şeritlerinde yaşayan karides benzeri bir tür deniz canlısıdır. 19’uncu yüzyılın başlarından beri Japonya başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde gıda maddesi olarak tüketilmek için avlanmaktadır. Avlanmak miktarı her ne kadar 1983 yılında 500bin ton ile rekor düzeye çıktıysa da, günümüzde tüm dünyada yıllık ortalama 100bin ton Krill avlanmaktadır.

Günümüzde Çin’in önderlik ettiği çabalarla özellikle medikal ve gıda ürünleri pazarındaki tüketiminde tekrar bir artış beklenmektedir.

Krill yağı ise, bu canlının vücudunda bulunan, halk diliyle balık yağı olarak bilinen EPA ve DHA yağlarını fosfolipid formunda içerir ve balık yağının gösterdiği etkileri daha düşük dozlarda da gösterebilmektedir.

Özünde balık yağı ile eşdeğer nitelikte ve özelliklere sahip olduğu söylenebilir.

Krill yağı kimler tarafından tüketilebilir?

Özünde oldukça sevimsiz bir canlı olan Krill, insan sağlığına faydalı niteliklere sahip yağlar içeriyor. Resim Kaynağı: Wikipedia
Özünde oldukça sevimsiz bir canlı olan Krill, insan sağlığına faydalı niteliklere sahip yağlar içeriyor. Resim Kaynağı: Wikipedia

Balık yağı tüketiminde olduğu gibi, Euphausiacea superba olarak da bilinen krill yağı da sağlıklı bireylerde ve doktor tavsiyesi üzerine olduğu takdirde, romatizma, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler tarafından kullanılabilir.

Sporcularda krill yağı kullanımı özellikle eklem ve kemik sağlığında faydalı olabileceğine dair veriler, bazı bilimsel çalışmalar ışığında da görülmektedir.

Krill yağının etkileri

Faydaları nelerdir?

Krill yağının faydaları, bilimsel araştırmalar ışığında ve maddenin balık yağına olan benzerliği göz önünde bulundurulduğunda, balık yağınınkine benzer niteliktedir.

Beyin fonksiyonları ve öğrenme kabiliyeti üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu ve PMS kaynaklı şikayetlerin azaltılmasında etkili olmasının yanı sıra, karaciğer yağlanmasının önlenmesinde/ azaltılmasında, kolesterol ve kan şekerinin düzenlenmesinde, eklem ve kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu, her ne kadar balık yağı kadar kapsamlı ve çok sayıda deney ile olmasa da, bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir.

Kalp sağlığı üzerindeki etkileri ise daha çok önleyici niteliktedir ve mevcut rahatsızlıkların rehabilitasyonunda fazla etkili görülmemektedir.

 Yan etkileri – zararları nelerdir?

Krill yağının yan etkileri sağlıklı bireyler tarafından uygun dozlarda kullanıldığında çok fazla değildir. Özellikle 3 ay ve benzeri kısa dönem kullanımlarda kalıcı herhangi bir yan etki veya zarara rastlanmamış olsa da, yine de şunu belirtmekte fayda vardır ki, krill yağı üzerinde faydaları ve potansiyel zararlarını tespit edebilmek amacıyla yeterli ölçüde bilimsel araştırma henüz yapılmamıştır. Bu açıdan bakıldığında, balık yağı daha güvenli bir alternatif gibi görülmektedir.

Krill yağının potansiyel bazı yan etkileri şunlardır:

 • Tüketimden sonra mide yanması, ağız kokusu, ağıza tat gelmesi.
 • Balık ve deniz ürünlerine allerjisi olan insanlarda potansiyel alerji tehlikesi
 • Kan pıhtılaşmasında yavaşlama (kanama veya ameliyat sonrasında kanamanın durma süresini uzatabilir.)

Dikkat! Tehlikeli olabilecek kullanım durumları:

 • Hamileler tarafından kullanılması, bu grup üzerinde yeterli bilimsel araştırma olmadığı için tavsiye edilmemektedir.
 • Ameliyat olacak hastalar tüketim konusunda kesinlikle doktorlarına danışmalıdırlar.
 • İlaç değildir, hastaların veya herhangi bir rahatsızlığı olanların kullanım doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Herhangi bir rahatsızlığın tedavisinde tek başına kullanılmamalıdır.

 

Nasıl kullanılmalıdır?

Krill yağının kullanımı ve tavsiye edilen dozu şu şekilde özetlenebilir.

Sağlıklı bireyler üzerinde Krill yağı tüketimi (toplam yağ miktarı olarak) günde 1-3 gram arasında olmalıdır. Balık yağı ile birlikte yapılacak kullanımda (ki tavsiye edilen kullanım şeklidir) en iyi şekilde faydalanabilmek için kullanımın 2:3 oranında olması tavsiye edilmektedir (örneğin 500 gram balık yağı [EPA+DHA] için 330 mg krill yağı şeklinde).

Sonuç

Krill yağının faydalarının olduğu şüphe götürmez bir gerçek olsa da, henüz üzerinde yeterli derecede bilimsel araştırma yapılmamış olduğunu da gözden kaçırmamak gerekmektedir. Aynı etkilere sahip balık yağının hem faydaları daha iyi araştırılmış hem de zararları konusunda daha iyi fikir sahibi olunduğu için, öncelik bu maddeye verilebilir. Yine de krill yağı kullanmak isteyenler için yukarıdaki önerilerin göz önünde bulundurulması fayda sağlayacaktır.

Krill yağı en iyi şekilde balık yağı ile birlikte kombine edildiğinde etki göstermektedir. Yine de tüketeceğiniz ürünün, içeriğinde hali hazırda farklı maddeler içerebileceği göz önünde bulundurulursa, kişilerin ürün ambalajlarını okuyup hangi maddeyi hangi miktarda tükettiklerini takip etmeleri kendi sorumlulukları kapsamındadır..

 

 

2 Yorum

 1. Mahmut Can
  24/10/2014 at 11:47 — Cevapla

  İyi bir krill yağı tavsiyesi olan var mı?

 2. Hasan Metinoğlu
  29/12/2014 at 10:16 — Cevapla

  Çevremde düzenli olarak balık yağı kullanan arkadaşlarım var. Bunların bir çoğu krill yağını merak ettiğini, yakın zamanda onu kullanmaya başlayacaklarını söylediler. Benimde ne olduğu hakkında bilgim yoktu. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim çok yararlı oldu. Bende bugünden itibaren krill yağını kullanmaya başlayacağım.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir