L-Arginine, Türkçesi ile Arjinin, bir amino asittir ve çeşitli durumlarda esansiyel amino asit grubuna dahil olmaktadır. Bazı hastalıklarda oluşabilen arjinin eksikliği yüzünden bazen doktorlar da bu amino asidi tedavi yöntemli olarak kullanmaktadırlar.

Bizi ilgilendiren ise, bu maddenin sporculardaki, bir besin takviyesi yani supplement olarak kullanımı.

Özellike pre-workout ürünlerinin içeriğinde ya da kendi başına bir performans artırıcı olarak kullanılan bu madde, vücuttaki kan dolaşımını artırdığı gibi, nitrik oksit seviyelerinin de yukarıya taşınmasında yardımcı olarak, performans artışı sağlamaktadır.

Her ne kadar bu konuda bir takım çelişkili bilimsel araştırmalar olsa da, yine de genel anlamda Arjinin maddesinin yukarıda sayılan faydalarının gerçekten olduğu deneylerle ispatlanmıştır.

Arjininin bir başka özelliği ise, uyarıcı bir madde olmaması ve kullanıcılarda bu tür maddelerin tüketiminden kaynaklanabilecek bir takım yan etkileri göstermemesidir.

Arjinin nasıl kullanılır?

Ülkemiz supplement piyasasında L-Arginine, tek başına satılan bir ürün olarak pek bulunmamaktadır. Bu sebeple genellikle pre-workout ürünlerin içerisinde bulunabilen bu supplement, aslında tek başına kullanıldığında genellikle antrenman öncesinde 3-6 gram arasında dozlarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Saf olarak bir kaç markada karşımıza çıkan ürünlerden tavsiyemiz Xpro Nutrition markasının Arjinini olacaktır.

Arjinin doğal kaynakları nelerdir? Arjinin (Arginine) doğal olarak hangi besinlerde bulunur?

xpro arginine

Eğer arjinin amino  asidini doğal yollardan tüketmek istiyorsanız, arjinin içeren besinlerin bir kısmını sizler için listeledik.

 • Deniz ürünleri ( Ton balığı, yengeç, karides, somon gibi)
 • Et (sığır, hindi ve tavuk gibi)
 • Yumurta
 • Soya proteini

Her ne kadar yukarıdakilere ek olarak pek çok farklı doğal arjinin kaynağı bulunsa da, en kolay bulunan ve herkesin kolayca erişebileceği yiyecekler arasında en fazla arjinin bulunduranlar bunlardır.

Özet: Arjinin tüketimi, gerek supplement gerek doğal yollardan olsun, sporcularda çeşitli faydaları olabilmektedir, bunların arasında en önemlileri ise nitrik oksit ve buna bağlı olarak enerji ve güç artışı olarak özetlenebilir.

7 Yorum

 1. 12/05/2016 at 11:48 — Cevapla

  Sonunda düzgün anlatan bir yer buldum. Paylaşım için teşekkürler sitenizi bundan sonra takibe alıyorum :)

 2. 26/05/2016 at 23:54 — Cevapla

  Değerli paylaşımınız için çok teşekkürler oldukça işime yaradı

 3. Mert
  06/11/2017 at 10:14 — Cevapla

  Arjinin kapsül ve toz olarak tek başına satılan bi ürün spordan önce sabah kalkınca yada yatmadan öncede kullanılabilir…

  • Tarık güneş
   04/03/2018 at 10:25

   Tavsiye ettiğiniz bir marka var mı hocam

  • 09/03/2018 at 15:51

   Xpro ürünlerini öneririz.

 4. 02/06/2018 at 23:04 — Cevapla

  WEİDER X PLODE ARJİNİN WEİDER PPREMIUM WHEY WEİDER CREA GENİC .. SCİ MX HARDCORE BCAA ANİMAL CUTS DEFİNASYON İÇİN SİZCE NASIL BİR KOMBİNE

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir