L-Arginine, Türkçesi ile Arjinin, bir amino assitir ve çeşitli durumlarda esansiyel amino asit grubuna dahil olmaktadır. Bazı hastalıkların mevcut bulunduğu durumlarda oluşabilen arjinin eksikliği yüzünden bazen doktorlar da bu amino asidi tedavi yöntemli olarak kullanmaktadırlar.

Bizi ilgilendiren ise, bu maddenin sporculardaki, bir besin takviyesi yani supplement olarak kullanımı.

Özellike pre-workout ürünlerin içeriğinde ya da kendi başına bir performans artırıcı olarak kullanılan bu madde, iddialara göre vücuttaki kan dolaşımını artırdığı gibi, nitrik oksit seviyelerinin de yukarıya taşınmasında yardımcı olarak, performans artışı sağlamakta.

Her ne kadar bu konuda bir takım çelişkili bilimsel araştırmalar olsa da, yine de genel anlamda Arjinin maddesinin yukarıda sayılan faydalarının gerçekten olduğu deneylerle ispatlanmıştır.

Arjininin bir başka özelliği ise, uyarıcı bir madde olmaması ve kullanıcılarda bu tür maddelerin tüketiminden kaynaklanabilecek bir takım yan etkileri göstermemesidir.

Arjinin nasıl kullanılır?

Ülkemiz supplement piyasasında L-Arginine, tek başına satılan bir ürün olarak pek bulunmamaktadır. Bu sebeple genellikle pre-workout ürünlerin içerisinde bulunabilen bu supplement, aslında tek başına kullanıldığında genellikle antrenman öncesinde 3-6 gram arasında dozlarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Fakat dediğimiz gibi, ülkemizde bu ürünü saf halde bulmak pek mümkün olmadığından, Arginine içeren supplementlerin formülasyonuna bağlıdır tüketim miktarı.

 

Arjinin doğal kaynakları nelerdir? Arginine doğal olarak hangi besinlerde bulunur?

Eğer arjinin amino  asidini doğal yollardan tüketmek istiyorsanız, arjinine içeren besinlerin bir kısmını sizler için listeledik.

  • Deniz ürünleri ( Ton balığı, yengeç, karides, somon gibi)
  • Et (sığır, hindi ve tavuk gibi)
  • Yumurta
  • Soya proteini

Her ne kadar yukarıdakilere ek olarak pek çok farklı doğal arjinin kaynağı bulunsa da, en kolay bulunan ve herkesin kolayca erişebileceği yiyecekler arasında en fazla arjinin bulunduranlar bunlardır.

Arjinin ‘in yan etkileri var mıdır? Varsa yan etkileri nelerdir?

Etkisi olan her şeyin yan etkisi olduğu gibi, arjinin kullanımı ile ilintili olarak ortaya bilecek bazı yan etkiler elbette vardır. Eğer sağlık durumunuzdan şüphe ediyorsanız bu ve herhangi bir supplement kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Arjinin tüketiminde en sık görülen yan etki, kısa süreli ishal ve/veya mide rahatsızlıkları (bulantı /yanma) gibi durumlardır. Özellikle ishalin oluşma sebebinin nitrik oksit ortaya çıkarken bağırsaklarda elektrolit seviyesinin artmasından kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Genellikle aşırı dozda arjinin kullanımına (tek seferde 9 gram ve fazlası) bu durum ortaya çıkabilmektedir.

Tok karnına yapılan arjinin tüketiminde bu durumun daha az ortaya çıktı bilinmektedir.

 

Özet: Arjinine tüketimi, gerek supplement gerek doğal yollardan olsun, sporcularda çeşitli faydaları olabilmektedir, bunların arasında en önemlileri ise nitrik oksit ve buna bağlı olarak enerji ve güç artışı olarak özetlenebilir.

2 Yorum

  1. 12/05/2016 at 11:48 — Cevapla

    Sonunda düzgün anlatan bir yer buldum. Paylaşım için teşekkürler sitenizi bundan sonra takibe alıyorum :)

  2. 26/05/2016 at 23:54 — Cevapla

    Değerli paylaşımınız için çok teşekkürler oldukça işime yaradı

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir