Özellikle yüksek yağ oranlarına sahip veya iyi bir definasyon dönemi için genel olarak kullanılan L carnitineler her ne kadar zayıflama takviyeleri gibi gözükselerde vücut içerisinde daha farklı görevlerede sahiplerdir ama genel amacı yağ asitlerini parçalayarak onları enerji üreten mitokondriye taşımaktır. Peki ya L carnitine nedir, ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiğini birde bu yazımızda detaylı olarak ele alalım.

L Carnitine Nedir?

L carnitine aslında vücutumuzda  bulunan amino  asitlerden sentezlenen bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. L carnitine genel olarak vücutta karaciğer ve böbreklerde üretilir. Onunda yanında kaslarda ve kalpte bile depolanabilir. Ama yaşlandıkça vücuttaki bu üretim yavaşlar ve l carnitine miktarında azalma görülür. Bu durumlarda l carnitine dışardan alınabilerek ihtiyaç giderilir.

L Carnitine Ne İşe Yarar?

Yazımızın ilk kısmında belirtiğimiz gibi l carnitine yağ asitlerinin hücreye  taşınmasını sağlayan bir maddedir. Yani kan yardımı ile yağ asitlerini alarak hücreden mitakondiriye taşır. Mitakondiri hücrelerdeki enerji santralleridir ve mitakondiri aldığı bu yağları yakarak enerjiye dönüştürür ve bizimde yağ yakımımızı kolaylaştırılır.

L Carnitine Nasıl Kullanılır?

Aslında l carnitine ne için kullandığınıza bağlıdır eğer ki  carnitin seviyeniz düşük olduğu için kullanacaksanız bu bir hekim tavsiyesi ile olabilir onun yanında her hangi bir rahatsızlığınız yok sadece yağ yakımı için kullanmak istiyorsanız L carnitineler genel olarak antrenmanlardan 30-45 dk önce sıvı veya tablet şeklinde alınarak kullanılabilir. Sıvı şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz bunun sebebi kana daha çabuk karışmasından dolayıdır.

Hangi Besinlerde Ne Kadar Carnitine Var?

Et: 100 gram / 100 mg carnitine

Süt: 1 Bardak/ 10 mg carnitine

Balık: 100 gram/ 8 mg carnitine

Tavuk: 100gram/ 5 mg carnitine

Günde ortalama olarak genelde 2 gram carntine alınması önerilmektedir. Bunun yanında yukarıdaki besinlerdende anlaşılcağı gibi ette yüksek oranda carnitin bulunmaktadır ama bu doğal etteki değerdir. Yani bunlara fast foodtaki etleri dahil edemeyiz.

Supplement Önerimiz

xpro-l carnitine shot 6000 mg 12 adet be sport liquid l-carnitine 300 gr 20 ampul optimum l-carnitine shot 60 ml 12 adet

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir