İsimleri herkes tarafından oldukça benimsenmiş olsa da ihmal edilen bazı supplementler vardır. Şüphesiz ki bunlardan biri de Magnezyum. İnsan vücudunda çok sayıda etkisi ve büyük önemi olan bu maddenin neden zaman zaman dışarıdan temin edilmesi gerektiğini ve eksikliği durumunda ne gibi rahatsızlıklar baş gösterebileceğini değerlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda faydaları ve kimler tarafından nasıl kullanılması gerektiği üzerinde de duracağız.

Magnezyum nedir?

Esansiyel bir mineral olan Magnezyum, insan vücudunda en çok bulunan elektrolitlerden bir tanesidir. İnsan bünyesi üzerindeki etkisi nörolojik etkiler ve kas yapısı üzerinde sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bu maddenin kalp ve damar sağlığı ve insülin direnci ile doğrudan etkili olduğu bilinmektedir.

Uyku düzeni, depresyon, migrenler ve stres gibi çeşitli nörolojik durumlarda da etkisi olduğu da bilinen Magnezyum, uzun lafın kısası insan vücudu için olmazsa olmazdır diyebiliriz.

Eksikliği durumunda ne gibi rahatsızlar görülür?

Magnezyum eksikliği durumunda kişide baş gösterebilecek rahatsızlıklar çok farklı nitelikte ve şekillerde olabilir.

Özellikle yetersiz miktarda magnezyum içeren gıdalar tüketilmesinden kaynaklanan bu durum, iştahsızlık, mide bulantıları, yorgunluk ve zayıflık hissi, kalpte ritim bozukluğu, kas spazmları gibi şekillerde varlık gösterebilmektedirler.

Eğer bu tür rahatsızlıklarınız varsa önce bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz, nitekim bu tür rahatsızlıklar başka hastalıkların da belirtisi olabilir.

Magnezyum yetersizliği genelde kritik veya herhangi bir şikayete sebep olmayacak düzeylerde olsa da, Vitamin D ile birlikte en sık görülen mineral eksikliklerinden bir tanesidir.

Özellikle mide rahatsızlıkları olan, yetersiz beslenen ve/veya çok miktarda alkol kullanan insanlarda veya diyabet hastalarında bu eksiklik daha sık görülmektedir.

Magnezyum ne kadar ve nasıl kullanılmalıdır?

Eğer siz de magnezyum eksikliği yaşadığınızı düşünüyorsanız bu eksikliği gidermek için Magnezyum gıda takviyeleri kullanabilirsiniz. Elbette bunun yerine belki daha sağlıklı bir alternatif olan her gün bir maden suyu içme taktiğini de uygulayabilirsiniz.

Tavsiye edilen kullanım miktarı genellikle 300-500mg civarında olsa da, farklı kaynaklardan elde edilen Magnezyum türevleri farklı ölçüde etkili olduğu için, çok net bir açıklama getirmek pek de mümkün değildir.

Çeşitli alt türleri olan magnezyum supplementleri karşımıza genelde oksit, dihidroksit, sitrat, aspartat gibi şekillerde çıkmaktadır.

Ayrıca Magnezyum L-Threonate maddesinin de beyin fonksiyonları ve öğrenme kapasitesi üzerindeki etkisi de yeni araştırmalara konu olmaktadır.

Yan etkileri nelerdir?

En bilinen yan etkisi ishaldir ve en çok Magnezyum oksit türevinde görülür.

Doğal magnezyum kaynakları

Doğal olarak aşağıdaki kaynaklarda bol miktarda bulunmaktadır;

  • Ispanak
  • Fıstık ezmesi
  • Süt
  • Palamut balığı
  • Avokado
  • Bitter çikolata

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir