Vitaminler, gıda takviyeleri sınıfına giren ürünler arasında hem ülkemizde hem de dünyada adından ilk söz ettiren ürünler olmuşlardır her zaman. Vitaminlerin kullanımı konusunda ise uzmanların çelişkili açıklamaları mevcuttur. Peki bu gıda takviyelerini kimler, nasıl kullanmalıdır? Sporcuların vitamin kullanması şart mıdır?

 

Vitamin kullanımıyla ilgili bütün bu sorularınızın cevabını bu yazı dizimizde bulabilirsiniz.

 

Multivitamin kullanmak zorunda mıyım? Spor yapanların vitamin ihtiyaçları nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek lazım ki, eğer herhangi bir sebeple bir sağlık uzmanı tarafından bir vitamin eksikliği teşhisi konulmamışsa ve sağlıklı, düzenli ve dengeli beslendiğinize inanıyorsanız muhtemelen bir multivitamine para vermenize gerek yok diyebiliriz. Bu büyük ölçüde doğruluk taşıyan bir önerme olsa da, zaman zaman istisnaları olabilmektedir.

Örneğin, kimler multivitamin / vitamin supplementleri kullanmalıdır?

  • Gelişiminde besin yetersizliği yaşayan çocuklar (doktor tavsiyesiyle)
  • Duruma göre hamile kadınlar (doktor tavsiyesiyle)
  • Çok üst düzey spor yapanlar (antrenör tavsiyesiyle)
  • Şu ya da bu sebeple vitamin eksikliği / azlığı çekenler

Bunun yanı sıra, fiziksel performansında vitamin supplementlerinin katkı sağlayabileceğini düşünen her seviyede sporcu, öncelikli olarak beslenmelerini yola koyduktan sonra halen yetersiz vitamin aldıklarını düşünüyorlarsa, multivitamin ürünleri kullanabiliriler.

Yine de burada dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır:

  • Eğer spesifik bir vitamine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, klasik bir multivitamin yerine spesifik olarak sadece bu vitamini içeren bir ürünü kullanmanız sizin için faydalı olabilir.
  • Ayrıca önemli bir yan not olarak da şunu belirtmeliyiz ki, dikkatsiz ve aşırı kullanımda bazı multivitamin supplementleri vücutta çeşitli yan etkilere / zararlara sebebiyet verebilmektedirler. Bu konuda çok daha detaylı incelemelerimiz zamanla olacak fakat örnek vermek gerekirse, sigara içen şahıslar üzerinde yapılan bir inceleme doğrultusunda aşırı ölçüde B vitamini tüketenlerin kanser riskinin artığı konusunda ciddi bulgular içeren bilimsel araştırmalar mevcuttur.

Özet geçmek gerekirse, eğer ciddi anlamda bir multivitamin kullanmaya ihtiyacınız olduğunu belirleyen durumlar mevcut değilse, düzenli olarak bu tür ürünleri kullanmadan önce fiziksel gelişiminiz için doğru ve dengeli beslenmeyi ön plana almanız gerekmektedir. Ayrıca hatalı kullanımlarda (nadiren de olsa) bu tür ürünlerin faydadan çok zarar getirdiği de bilinmektedir.

Yine de bu çoğu sporcu için ara sıra kullanımda multivitaminlerin bir takım faydalar gösterebileceği gerçeğini de değiştirmemektedir, ama her şeyden önce bir vitamin supplementi kullanmadan önce çoğu kişide eksikliği görülmesi oranı en yüksek olan bazı vitamin ve mineralleri doğrudan tek başına kullanmayı denemenizde fayda olabilir.

Bkz. Magnezyum, vitamin D

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir