Puanlama

81
Whey protein kaynakları ile her ne kadar üretici MuscleMeds’in belirttiği ve abarttığı kadar büyük bir performans farkı olmasa da, Carnivor özellikle süt ve süt ürünlerinden üretilen protein kaynaklarından uzak durmak isteyenler için iyi bir seçenek görüntüsü çiziyor.
Performans: 98%
Fiyat: 70%
Lezzet: 76%

Et proteini kaynağı olmasıyla ön plana çıkan bir protein tozu olan MuscleMeds Carnivor, bu incelememizin konusu.

MuscleMeds firması ülkemizde çok popüler olmasa da dünya çapında belirli bir üne sahip bir supplement firması olmakla beraber, ülkemizde de Carnivor ürünü git gide adını duyurmayı başarıyor.

Bu supplement incelememizde Carnivor ‘u ele alıp, kullanılmaya değer kaliteli bir ürün mü sizler için detaylarıyla anlatacağız.

Protein Tozu İnceleme:

1) İçerik ve Performans:

Bir ölçeği 33 gram olan bu üründe kullanım başına;

116 kalori
23 gram protein
0 şeker
0 yağ
0 kolesterol
6 gram karbonhidrat

Ve tamamı sığır etiden gelen Vitamin A, C, B6, B12 ve Thiamin, Riboflavin, Niacin, Kalsiyum, Fosfor, Sodyum, Magnezyum ve Potasyum bulunmaktadır.

Ayrıca üründe miktarı bilinmeyen kreatin monohidrat, BCAA ve glutamin bulunmaktadır.

İçeriğinde hiç kolesterol, şeker ve yağ barındırmaması ile bu alanda (en azından ülkemiz piyasasında) tek olmayı başarıyor.

Ayrıca, içeriğindeki protein miktarının tamamen et proteininden geliyor olması, ürün için büyük bir avantaj. Bu avantajın sebebi et proteinin, whey ve diğer protein türlerine göre üstün olmasından değil, (Türkiye’de) piyasada bu spesifik protein alanında hiçbir rakibi olmamasından kaynaklanıyor.

Bu durum özellikle süt ve süt ürünlerine karşı hassas olan tüketiciler veya farklı bir protein türü denemek isteyenler için çok büyük bir nimet niteliğinde. İçeriğinde laktozlu herhangi bir gıda maddesi barındırmaması ile, standart whey protein tozlarının gaz yapmasından şikayetçi iseniz, bu ürün sizin için iyi olabilir.

Et proteini (gerçek etin değil, etten imal edile protein tozunu hakkında) ile ilgili yapılabilecek bir eleştiri de genel anlamda yetersiz aminoasit profiline sahip olduğudur. Burada bir başka husus daha var dikkat çeken; o da et proteini içerdiği söylenen bu ve benzeri ürünlerin sakatattan imal ediliyor olduğu.

Uzmanlar, bu ve benzeri ürünlerdeki proteinlerin doğrudan etten değil, sığırdan gelen kemik, kıkırdak ve benzeri maddelerin işlemden geçirilmesi dolayışında ortaya çıkan jelatinden üretiliyor olabileceğinden şüphelendiklerini belirtiyorlar.

Bu konuda her ne kadar elimizde somut bir delil olmasa da, doğrudan etten üretilen protein tozunun mantıken daha pahalı olması gerektiği gerçeği bizim de bu yönde düşünmemize sebep oluyor.

Peki bu ürünlerin kemik, kıkırdak ve benzerlerinden üretildiğini varsayarsak, ne kadar sağlıklı olduklarını söyleyebiliriz? Bu konuda şu an yorum yapmak için elimizde yeterli veri olmasa da eğer durum böyle ise en azından tüketicinin “etten imal ediliyor” denilerek yanlış yönlendirildiğini söylemek yerinde olur.

Açıkçası 0 yağ ve kolesterol içeriyor olması, çok ama çok büyük bir avantaj vermiyor. Bunun sebebi hem rakiplerindeki yağ ve kolesterol oranlarının zaten çok yüksek olmaması, hem de bu düşük miktarlardaki yağ ve kolesterolün varlığının veya yokluğunun günlük diyetiniz üzerinde çok büyük bir etkisinin olmadığı gerçeği. Ayrıca protein miktarının rakiplerine göre bir miktar daha az olması sebebiyle, en azından teoride biraz daha zayıf kalıyor.

Özetle; oldukça saf bir içeriğe sahip ve farklı bir kaynaktan temin edilen protein ile ağırlıklı olarak süt ve süt ürünlerinden protein elde eden rakiplerine karşı farklılık yaratıyor ama kolesterol ve yağ olmaması, her ne kadar bir çok kullanıcı avantaj olsa da, çok çok önemli bir nokta değil.

2) Lezzet ve kullanım kolaylığı:

Ne lezzet ne de kullanımının kolay olması, MuscleMeds Carnivor ‘un güçlü noktaları değil. Ürün pek çok whey rakibine göre zor karıştırılıyor ve karıştırılma esnasında (özellikle shaker veya blender kullanıldığınıda) yoğun miktarda köpürüyor.

Tat konusunda ise pek çok tüketici Carnivor’dan şikayetçi ve hakikaten de çok da lezzetli bir protein tozu olduğunu söylemek mümkün değil bu supplementin. Fakat yine de bahsedildiği kadar da kötü değil. Tüketicilerin bu ürünün lezzetini bu kadar kötü bulmasındaki bir sebebin de, kişilerin alıştığı whey protein lezzetinden bir miktar uzak olmasına bağlıyoruz.

3) Fiyat / Performans oranı ve Bulunabilirlik:

Fiyatı diğer pek çok protein ek gıdasına göre daha yüksek olan Carnivor, aslında en iyi protein tozları listemize girme hakkını bu sebepten ötürü kaybediyor. Performansı gayet olumlu olmasına rağmen bu kadar yüksek bir fiyatı kabullenmemizi sağlayabilecek kadar da iyi değil.

Bulunabilirlik konusunda ise giderek yaygınlaşacağını düşünüyoruz ve bu konuda sorun çıkartmayacağını tahmin ediyoruz.

Genel inceleme yorumu:

Whey protein kaynakları ile her ne kadar üretici MuscleMeds’in belirttiği ve abarttığı kadar büyük bir performans farkı olmasa da, Carnivor özellikle süt ve süt ürünlerinden üretilen protein kaynaklarından uzak durmak isteyenler için iyi bir seçenek görüntüsü çiziyor fakat içerdiği protein miktarının tamamının etten imal edildiği konusunda hem bizim, hem okurlarımızın hem de konu hakkında yorumları kaydadeğer olan uzmanların ciddi anlamda şüpheleri var.

carnivor-beef-protein

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir