Puanlama

83
Phase 8 ‘e bir şans verdik ama bizi tatmin ettiğini söylememiz maalesef mümkün değil, piyasada çok daha iyi rakipleri varken tüketim sırasını açıkçası bu ürüne vermemeniz gerektiğini düşünüyoruz.
Performans: 75%
Tad: 90%
Fiyat: 84%

Her zamanki gibi oldukça iddialı bir MuscleTech ürünü olan Phase 8, vücudu 8 saat protein ile beslemeyi vaadeden bir protein tozu, peki bunu gerçekten de başabiliyor mu, fiyat-performansı nasıl ve özetle satın almaya değer bir ürün mü? İşte tüm bunları sizler için detaylı şekilde inceledik.

phase-8-urun-onden-buyuk

 

satinal

İçerik Listesi

phase-8-icerik-listesi

Casein içerikli Protein Tozu İnceleme

İçerik ve Performans değerlendirmesi

Phase 8 yavaş sindirimli olması ve vücudu 8 saat boyunca protein ile beslediği yönünde avantajları ile kullanıcının önüne sunulmakta MuscleTech tarafından. Hepimiz biliyoruz ki karmaşık yapıda protein tozları ve özellikle kazeyin içeren ürünler saf whey protein göre daha yavaş sindirilmektedirler. Peki gerçekten Phase 8, vadettiği gibi 8 saat boyunca vücudu beslemekte midir? Bir kere burası ciddi bir tartışma konusu çünkü ürünün kendi sayfasındaki açıklamalara göre 26 gramın tamamı sütten gelen protein türlerinden oluşmakta ve bu da avantajlı bir durum, fakat gerçekten 8 saat boyunca mı etkili oluyor bu ürün ve rakiplerine göre bu açıdan ne kadar avantaj sunuyor emin olmamızın bir yolu yok maalesef.

Dikkat çeken bir başka konu ise Whey gibi hızlı sindirilen bir proteinin de süt ürünlerinden (süt->peynir->peyniraltı suyu tozu = whey) temin edildiğini unutmamak lazım, yani burda MuscleTEch birazcık da olsa pazarlama oyunu yapıyor diyebiliriz.

Ürünün içeriğindeki göze batan ana noktalara şöyle bir değinmek gerekirse şöyle bir tablo çıkıyor karşımıza:

1 serviste (42 gram’lık bir ölçek)

 • 6 farklı kaynaktan gelen toplamda 26 gram protein
 • 2 gram glutamin
 • 6 gram bcaa
 • 8 saatlik yavaş sindirim (yani uyku öncesi kullanıma daha uygun)

Detaya inmek gerekirse üründe;

 • 150 kalori (20’si yağdan olmak üzere)
 • 5 mg kolesterol
 • 7 gram karbonhidrat (0 şeker)
 • 20 mg kalsiyum
 • 1 mg demir
 • 120 mg sodyum
 • Sindirimi destekleyen papain ve amilaz 50mg ‘şer

(Tam içeriğe sayfanın en tepesinden ulaşabilirsiniz)

Aslına bakarsak üründe çok sıradışı bir şey olmadığını söyleyebiliriz fakat yine de göze batan bazı hususlar yok değil:

Ürünün protein içeriği, ağırlığına göre yüzdeye vurulduğunda düşük, yani 42 gramlık bir serviste 26 gram protein az. Keza ürünün bir porsiyonundaki BCAA miktarı da benzeri firmaların üründe en az bu kadar mevcut, yani burada da bir artı puan yok diyebiliriz.

Puanlama

83
Phase 8 ‘e bir şans verdik ama bizi tatmin ettiğini söylememiz maalesef mümkün değil, piyasada çok daha iyi rakipleri varken tüketim sırasını açıkçası bu ürüne vermemeniz gerektiğini düşünüyoruz.
Performans: 75%
Tad: 90%
Fiyat: 84%

Bir başka husus ise ürün içeriğini vermeden önce bahsettiğimiz gibi, 6 kaynaktan gelen proteinin 8 saat boyunc vücudu besleyebilmesi ancak saf Casein bu şekilde sindirilen bir protein. Phase 8’in içeriğinde dikkatimizi çeken bir konu ise kalsiyum miktarının biraz düşük olması, yani üründeki kazeyin miktarı (6 protein kaynağından hangisinden ne kadarı 26 gramı oluşturuyor bilmediğimiz için) biraz düşük olabilir. Bu da “8 saat boyunca besliyor” vaadini boş çıkartabilir.

Özetle: Phase 8 tam anlamıyla içeriğiyle bizi tatmin etmeyi başaramadı ve bu yüzden bu alanda bizden düşük puan alıyor.

Lezzet ve Kullanım Kolaylığı değerlendirmesi

Phase 8 ‘in sınıfta kaldığı başlıca derecelendirmelerden birisi lezzet dersek yanlış olmaz herhalde. Ekibimizden 3 kişinin denediği MuscleTech’in bu ürününde sadece bir ekip üyemiz memnun oldu ve aramızda “senin ağzının tadı yok” şeklinde yorumlara maruz kaldı.

Ağzımızda bir miktar tortu bırakmış olsan bu ürün çok rahat bir içime sahip değil açıkçası, yani protein tozunuzun tadına önem veriyorsanız ilk tercihiniz olmayacağı kesin.

Not: Sütlü Çikolata (Milk Chocolate) lezzetinde olanı denedik.

Bulunabilirlik ve Fiyat / Performans oranı

Piyasada her yerde ve her zaman Phase 8 ‘e ulaşmanız mümkün değil, pek çok satıcının stoğunda bulundurmadığı bir ürün ama internette yine de temin edebilirsiniz birkaç basit aramayla.

Fiyat/Performans oranı konusu ise daha ciddi olarak ele alınması gereken bir hikaye. Hem içerik profili olarak rakipleri (bkz. Optimum Gold Standar Casein başta olmak üzere) olan kaliteli kazein ürünlerinin gerisinde kalıyor Phase 8 hem de 42 gramlık servisiyle epey hızlı tükeniyor. Bu açıdan ele aldığımızda pek çok rakibinden %20 daha verimsiz olduğunu görebiliyoruz, tabi içerik formülasyonunu da beğenmemiş olmamızda düşük not almasının büyük payı var.

İnceleme Özeti:

Phase 8 ‘e bir şans verdik ama bizi tatmin ettiğini söylememiz maalesef mümkün değil, piyasada çok daha iyi rakipleri varken tüketim sırasını açıkçası bu ürüne vermemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir