Hayatında supplement kullanmış hemen hemen herkesin, özellikle de ülkemizde yakınlarından en az bir kere geçmiş olduğu bir firmaya ait olan Optimum Nutrition BCAA 5000 Powder ürünü genel çizgilerine yakışır şekilde, en iyiler listemizde yer bulmayı başarıyor.

“Fakat neden en iyi BCAA’lar listenizde sadece 5. sırada ?” diye soruyor olabilirsiniz. Bunun sebebini ise bu yazıyı okuyunca anlayacak ve umarız bize hak vereceksiniz!

1) İçerik ve Performans:

Optimum Nutrition, ürünlerinde gereksiz içerik konusunda oldukça katı bir firma. İçerik formülasyonlarında ürünün esas amacı neyse onu yerine getiren maddeler dışında şeylere fazla yer vermiyor. Bunu daha önce yaptığımız protein tozu incelemelerimizde de görmüştük.

Konu BCAA olunca da işler değişmiyor ve Optimum’un bu ürünün içerisinde şunlar var;optimum bcaa 5000 powder 345 gr ürün içeriği

BCAA 5000 Powder ‘ın bir servisinde (5.75g)

L-Lösin 2.5 g
L-İzolösin 1.25 g
L-Valin 1.25 g

Evet, hepsi bundan ibaret! Görüldüğü üzere oldukça minimalistik bir ürün BCAA 5000 ama içeriği konusunda hoşumuza gitmeyen bir şey var, o da bir ölçeğinin sadece 5.75 gram olması! Bilindiği üzere (yani yapılan bilimsel araştırmalara göre) BCAA’ların antrenman esnasında ve sonrasında en iyi etkili olabilmesi için aşağı yukarı 10 gram civarında tüketilmeleri gerekmekte. Bunu daha önce BCAA nasıl kullanılır yazımızda ele almıştık.

Bu durumda Optimum BCAA, içerik açısından 2 servis kullandığınız zaman ancak diğer bcaa ürünleri ile rekabet edebiliyor, bu da hem içerik hem de fiyat performans açısından bir miktar puan kırmamız gerektiği anlamına geliyor.

2) Lezzet ve Kullanım Kolaylığı:

Lezzet ve kullanım kolaylığı açısından diyecek pek bir şey yok açıkçası, çünkü zaten içeriğinde 3 tane madde olan bir ürün ve oldukça iyi karıştırılabiliyor ve ülkemizde (bizim gördüğümüz kadarıyla) sadece aromasız çeşidi mevcut.

Yurt dışında Fruit Punch ve Portak lezzetlerinin mevcut olduğu düşünülürse bu ülkemiz açısından bir dezavantaj, çünkü genellikle antrenman esnasında içilecek bir ürünün bir de içine lezzet katacak bir şeyler ekleme ihtiyacı olması olumsuz bir puan.

3) Fiyat performans ve Bulunabilirlik:

Bulunabilirlik açısından çok fazla problem yaşatmayan bir ürün ve bu açıdan diğer pek çok BCAA ile aşağı yukarı aynı seviyede fakat ürünün esas problemi, fiyatının performansına göre yüksek olması. Bu ciddi anlamda bir puan kırma sebebi çünkü aynı fiyata daha iyi ürünler bulmak mümkün.

optimum bcaa 5000 powder 345 gr

İnceleme Özeti:

Optimum Nutrition  BCAA 5000 Powder şüphesiz ki kaliteli bir ürün ama eksikleri var ve en büyük dezavantajı Fiyatına oranla düşük olan performansı.

1 Yorum

  1. Levent Alagöz
    07/01/2015 at 17:42 — Cevapla

    Öncelikle belirtmek isterim ki uzun zamandır sporla ilgilenen birisiyim. Daha yeni başlayanlara Optimum Nutrition BCAA 5000 Powder tavsiye ederim. Bu zamana kadar oldukça fazla ürün kullandım ama hiç birisinden Optimum Nutrition BCAA 5000 Powder kadar verim alamadım.
    Neden bu ürünü kullanmaya devam ettiğim sorulacak olursa; fiyat, bulunabilirlik ve performans konusunda piyasada kullanabilecek en iyi ürün olduğu için derim. Tadı konusunda piyasadaki diğer ürünlerden biraz geride kaldığı söylenebilir fakat ekonomikliği ve performans verimi ile bu açığını fazlasıyla kapatıyor.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir