Puanlama

88
Eğer bu firmanın ürünlerinden şaşmam diyorsanız denenebilecek bir ürün ama açıkçası fiyat performans olarak kendisinden daha üst rakipleri olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğiz.
Lezzet: 80%
Performans: 90%
Fiyat: 96%

Son dönemlerde gıda takviyesi satan firmaların raflarında sıklıkla görmeye başladığımız ürünlerden bir tanesi de Optimum Nutrition Complete Protein.

Optimum Nutrition zaten ülkemizde sevilen bir marka ve bu yeni ürün kısa sürede supplement kullanıcılarının dikkatini çekmeyi başardı. Biz de adı üstünde komple bir protein tozu olan “Complete Protein” adlı ürünü sizler için incelemeye aldık.

Optimum’un bu ürününde dikkat çeken şeylerin başında tabi ki firmanın genel üretim felsefesinin aksine, ender görülen bir “kompleks karışım” ürünü olması geliyor. Bilindiği üzere bu firma genellikle daha tek tip içerikli ve saf ürünleri ile tanınmaktadır.

İçerik yapısı olarak diğer firmaların kompleks protein tozlarının piyasada rekabetçi olarak ön plana çıkmasıyla (ki BSN Syntha 6 ve MusclePharm Combat ürünlerini burda örnek verebiliriz) bu ürünün firmanın piyasa payını korumak üzere imal edildiğini anlamak zor olmuyor.

Yine de bütün faktörleriyle bu ürünü inceledikten sonra yorumumuzu da sizlere sunup, Complete Protein ‘in size uygun bir ürün olup olmadığı kararını size bırakıyoruz.

Protein Tozu İnceleme: Optimum Nutrition Complete Protein

1) İçerik ve Performans

Ürünün içinde bir ölçek başına (35 gram)

20 gram protein
6.5 gram karbonhidrat (3 gramı şekerden)
1.4 gram yağ

Ve
516mg tuz
206 mg sodyum

Bulunmakta. Burada enteresan bir konu dikkatimizi çekiyor. Genellikle ürünlerde tuz ve sodyum ayrı ayrı olarak belirtilmez fakat Optimum firması burada bunu niye bu şekilde yapmış, bir bilgiye ulaşamadık.

Her neyse, üründe bulunan maddelerin matematiksel değerlerini bir kenara bıraktıktan sonra, firmanın ambalaj üzerinde belirttiği, protein ve içerik miktarlarının nelerden oluştuğunu da kısaca yazalım. Firmanın belirttiğine göre, Complete Protein ürününde

 • Hidrolize, Konsantre ve İzole türlerinde Whey protein
 • Kazein
 • Yumurta Proteini
 • Soya lesitinleri
 • Ve bir takım tatlandırıcılar bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere ürünün içeriğinde değişik protein türleri bulunmakta ve firmanın yaptığı açıklamaya göre, bu ürün 100% Gold Standard ve Platinum Hydrobuilder ürünlerine kıyasla en yavaş sindirilen protein tozu ürünü.

Ayrıca yine firmanın bu üründe 20gramdan daha fazla amino asit bulunduğunu iddia ettiğini de hatırlatalım.

Sonuç ve Yorum: Bu ürün özünde oldukça farklı türde (yumurta, süt ve whey) proteinleri bir arada içermesiyle, kompleks protein tozu arayanların tercihi olabilir. Fiyatının çok da uygun olmadığını göz önünde bulundursak, gün içinde kullanıma veya gerek duyulduğunda gece yatmadan önce de kullanılabilecek bir ürün olmasına rağmen, fiyatından ötürü biraz puan kaybettirdiğini söyleyebiliriz.

Dezavantaj olarak ise belirtmemiz gereken şey, içindeki servis başına düşen protein miktarının (20g) az olması ve açıkçası hangi protein türünden ne kadar var, net olarak açıklamaması. (Fakat kazeinin nispeten az olduğunu düşünüyoruz, hem maliyetinin çok olmasından hem de ürün ambalajında 3. Sırada belirtilmiş olmasından ötürü).

2) Lezzet ve kullanım kolaylığı:

Lafı çok uzatmadan anlatmak gerekirse, lezzet olarak dünyanın en iyi ürünü olmasa da, yine de bizi tatmin etmeyi başardığını söyleyebiliriz. Kullanım kolaylığı olarak ise, kendi klasmanındaki ürünlerle aşağı yukarı aynı seviyede olsa da, tamamen saf protein tozlarına göre daha zor karıştığını belirtmek lazım.

3) Bulunabilirlik ve diğer faktörler:

Enteresandır ki, bu ürün yurt dışında fazla satışı yapılmayan bir ürün ve çoğu yabancı mağaza bu ürünü stoğundan kaldırmış durumda. Bu durumun sebebini şu an gerek üretici firma gerekse yabancı mağazalar ile iletişime geçerek çözme niyetindeyiz. Görüldüğü üzere şu an bu ürün daha ağırlıklı olarak Avrupa piyasasında yaygın ve ülkemizde de bulunabilirlik açısından fazla sıkıntı yaşatmıyor diyebiliriz.

Son Söz: Optimum Nutrition Complete Protein satın almaya değer bir ürün mü?

Eğer bu firmanın ürünlerinden şaşmam diyorsanız denenebilecek bir ürün ama açıkçası fiyat performans olarak kendisinden daha üst rakipleri olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğiz.

Fiyat durumu göz önünde bulundurarak notunu kırdığımızı da görebilirsiniz

optimum-complete-protein

2 Yorum

 1. 03/07/2014 at 13:53 — Cevapla

  Ben bu ürünü ilk defa gördüğümde sadece değişiklik olması için almıştım. Yine de memnun kaldığımı söyleyebilirim özellikle kahvaltıdan sonra öğün arası olarak antrenmana kadar tok kalmamı sağlıyor.

  Fiyatı biraz daha uygun olmalıydı ama orası gerçek

 2. 13/12/2014 at 22:31 — Cevapla

  Optimum markasını en güvenilir markalar içinde ilk 3 içinde rahatlıkla sayabiliriz. O yüzden her ürününü raharlıkla kullanabiliriz. Bu ürünü kullandım. Tad olarak güzel, içeriğindeki protein oranı daha yüksek olabilirdi. Ben genel olarak beğendim. Bazı sitelerde indirimli fiyattan satılıyor. O fiyatı yakalayınca bu ürün göze daha da hoş geliyor.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir