Puanlama

92
Optimum Nutrition Gold Standard %100 Whey Protein Tozu, sadece ülkemizde değil tüm dünyada protein tozu denilince ilk akla gelen ürünlerden biridir ve oldukça geçerli sebepleri vardır.
Fiyat: 88%
Performans: 93%
Lezzet: 95%

Optimum Nutrition, yıllardır dünya çapında ve özellikle Amerika’da oldukça iyi tanınan bir supplement üreticisi ve ülkemizde de en bilinen ürünü %100 Gold Standard Whey Protein Tozu.

Protein tozları, tüm sporcular tarafından kullanılan ve kendi içinde pek çok alt türü barından, supplement piyasasının en çok kullanılan ürün grubudur. Ülkemizde de pek çok yıldır satılan protein tozları arasında, yaptığımız sıralamada, şu an için Optimum Nutrition %100 Gold Standard Whey 2013-2014 yılları arasında 1. Sırada bulunmaktaydı.

En iyi protein tozları ‘nı listelediğimiz sayfamızda bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gel gelelim bu listede, şu an incelediğimiz bu ürünün neden uzun süre 1. Sırada olduğuna:

Protein Tozu İnceleme:

1) İçerik ve performans:

Bir ölçeği 30 gram olan bu üründe, kullanım başına;

24 gram protein
120 kalori
1 gram yağ
30 mg kolesterol
3 gram karbonhidrat ve
130 mg sodyum bulunmaktadır.

Protein tozu türü olarak sadece whey protein ihtiva eden bu ürün, vücutta hızlı emilen türde bir protein tozudur ve görüldüğü üzere fazla ıvır zıvır ile şişirilmemiş, oldukça saf bir üründür. Bu da demektir ki verdiğiniz ücretin karşılığında oldukça yüksek performanslı bir ürün satın alırsınız.

24 gram protein, bir ölçek protein tozu için oldukça iyi bir rakamdır, özellikle ölçeğin kendisinin 30gram olduğunu hesaba katarsak. 120 kalori, bu tür içerisinde hemen hemen hiç karbonhidrat barındırmayan böyle bir ürün için normal bir rakamdır. Ürünün içerisinde bulunan 1 gram yağ ve 3 gram karbonhidrat, tamamen yok sayılabilecek miktardadır ve bu yüzden sorun yaratmamaktadır. Tek problem yaratabilecek 130 mg sodyum yani tuz miktarı, vücudundaki tuz alımını çok detaylı takip etmek isteyen sporcular için az da olsa problem teşkil edebilir fakat, genellikle tüm protein tozu ürünlerinde benzer miktarda sodyum bulunduğu hesaba katılırsa, bu da kaçınılmaz bir miktardır ve göz ardı edilebilir.

Ürünün whey protein profili incelendiğinde; whey protein izolat, whey protein konsentrat ve whey protein hydrolizat bulunduğu görülebilir, bu da oldukça kaliteli bir whey protein profili oluşturmaktadır (her ne kadar hangisinden ne kadar var onu bilmesek de…)

Ürünün içerisinde ayrıca 5 gram BCAA ve 4 gram glutamine ve glutamic acid bulunmaktadır.

Özet: Genele bakıldığımızda içeridiği whey protein profili ve neredeyse hiç gereksiz madde barındırmamasıyla fiyat performansı oldukça yüksek bir protein tozu görüntüsü vermektedir.

2) Lezzet ve kullanım kolaylığı:

Lezzet olarak alışılagelmişin dışında pek bir şey sunmayan bu ürünün aslında yurt dışında iki düzineden fazla lezzet çeşidi bulunmaktadır fakat ülkemizde genellikle 1 ya da 2 tanesine ulaşılabilmektedir. Bunların arasında da ortalama bir kakaolu sütten veya muzlu sütten farklı bir lezzet veren bir çeşit bulunmamaktadır.

Genellikle bu ürünün kullanıcılarının lezzet ile (uzun süreli kullanılan her üründe olduğu gibi bir süre sonra kabak tadı vermesi dışında) ilgili pek şikayeti olmamaktadır.

Kullanım kolaylığı açısından, oldukça saf bir ürün olması ve mikro filtrelenmiş olması sebebiyle hem süt hem de su ile kullanımında oldukça çabuk karıştığı ve tortu yapmadığı gözlemlenmektedir.

Farklı lezzet çeşitlerine ülkemizde pek erişim olmaması dışında bu klasmanda da en tepelerde yer almaktadır.

3) Fiyat / Performans oranı ve Bulunulabilirlik:

Bu alanda bakıldığında, piyasadaki en uygun fiyatlı ürün olduğunu söylemesek de, en yaygın bulunan ve fiyat performans oranı en yüksek ürünlerden biri olduğu konusunda şüphe yoktur.

 

Genel inceleme özeti:

Optimum Nutrition Gold Standard %100 Whey Protein Tozu, sadece ülkemizde değil tüm dünyada protein tozu denilince ilk akla gelen ürünlerden biridir ve oldukça geçerli sebepleri vardır. Hem fiyat performans oranı hem de içerdiği maddelerin profili göz önünde bulundurulduğunda, gerçekten de kaliteli bir ürün olduğu ortaya çıkan bu ürünün, neden yıllardır dünyada en çok satan protein supplementlerinden biri olduğunu anlamak güç olmamaktadır.

optimum-gold

16 Yorum

  1. 30/09/2013 at 19:50 — Cevapla

    Merhaba
    Whey protein kana hızlı karışan bir protein türüdür ve kullanım amacı, genelde antrenmandan hemen sonrası ya da sabah ilk öğün olarak vücuda gerekli yapıtaşlarını “hızlıca” sağlamaktır. Bu açıdan bakıldığında, saflık, emilim hızı ve temel amino asit profili vb. açısından günümüz teknolojisiyle en değerli olan “hidrolize” whey dir
    Bu yüzden “BENCE” ürünün içerisindeki whey proteinlerin filtrelenme çeşidinin karışık olması (izolat, konsentrat ve hydrolizat) iyi değil, bilakis whey kalitesinin düşük olduğunu gösterir ki siz de yazınızda parantez içinde “her ne kadar hangisinden ne kadar var onu bilmesek de…” diyerek belirtmişsiniz.
    SAYGILARIMLA
    Umman Emeksiz
    Personal Trainer

    • 27/12/2013 at 09:44

      Merhabalar Umman bey, dediğiniz doğru ama bu whey türleri arasında performans açısından gerçek anlamda çok büyük bir fark bulunmamakta.

      Saygılarla
      Hangi Supplement

  2. mete
    25/11/2013 at 02:03 — Cevapla

    Merhabalar. Şu sıralar Optimum Nutrition %100 Gold Standard Whey Protein Tozu’nu tedarikçilerde bulamıyoruz. bunun yerine Optimum Nutrition ON GOLD STANDART WHEY DOUBLE RİCH CHOC diye bi ürün var. acaba aynı ürün müdür? yoksa farklı mıdır?

    • 27/12/2013 at 09:45

      Evet Mete bey aynı ürün (eğer güvenilir bir satıcıdan aldıysanız). Ülkemizde ithalatçıların bazı terimleri ithla ettikleri ürünün üzerinde bulundurmaları yasak bu yüzden üstünü bantlamak zorunda kalıyorlar.

      Saygılarla,
      Hangi Supplement

  3. 26/11/2013 at 22:26 — Cevapla

    hocam merhaba;

    Spora yeni başlayanlar arasındayım.yaklaşık 1 , 1,5 aydır vucut gelıstırme ıle ılgılenıyorum. optimum whey nutrition aldım fakat kullanım hakkında biraz bilgi almak istiyiorum sızlerden. Boyum 1,76 kilo 70. Antreman oncesi ve sonrası mı almalıyım , yoksa antreman sonrası benm ıcın yeterlımıdır. Son olarakda yanında kullanmamı onerdıgınız bır amınoasıt vs.vs.. varmıdır?

  4. 07/05/2014 at 12:22 — Cevapla

    Merhaba bu ürünü almak istiyorum fakat kafamda soru işaretleri oldu spordan bi kac kişi yede sordugumda ve bazı sitelerde yorumlara baktıgıımda Optimum Nutrition %100 Gold Standard Whey Protein Tozunun Türkiyeye orjinal gelmediği hakkında birşeyler duydum bu konu hakkında ne diyorsunuz ?

    • 07/05/2014 at 13:39

      Merhabalar,

      söz konusu ürün ülkemizde uzun yıllardır satışı gerçekleşen bir markanın ürünü. Ürün hakkında kafanızda soru işaretleri oluşması aslında doğal çünkü ürünü ithal eden (bilgimiz dahilinde) 1’den fazla firma var bunun yanı sıra ürünün ambalajlarında dikkatimizi çeken küçük farklılıklar gerek farklı üretim serilerinden olan ürünlerin ve belki de aynı firmaya hizmet veren farklı tesislerde üretim yapılmış olabileceğine işaret ediyor. Kafalara genelde takılan bir başka konu ise, ülkemize giren bu markanın ürününün Avrupa pazarı için üretilmiş olmasından kaynaklanıyor. Burada kulağına gelmiş olan “orjinal olmama” mevzusunun, Amerika’daki versiyonunu burada bulamayacağınız anlamına geliyor olabilir. Fakat her ne kadar bazı supplement satıcılarının iddialarının aksine, Amerika-Avrupa ürünleri arasında protein miktarı ve etkililik anlamında ciddi bir fark yok (üretici firmanın yaptığı açıklamaları baz alarak).

      Özetle, güvenilir bir satıcıdan aldığınız sürece bu markanın sahtesine rastlama imkanınız diğer herhangi bir markanınkine rastlamanızdan fazla değil. Ama her şeyden önemlisi içinize sinmesi o yüzden içinize sinmiyorsa farklı bir markaya da yönebilirsiniz. Bu tür basit içerikli protein tozları arasında fiyat/performans dışında etkililiğini değiştiren çok fazla fark bulunmamaktadır. Bizim bu ürünü tavsiye etmemiz hem basit ve saf içerikli hem de nispeten uygun fiyatlı ve kendini ispat etmiş bir ürün olmasındandır.

      Umarız yardımcı olabilmişizdir, ilginize teşekkürler.

  5. ismail
    07/06/2014 at 17:42 — Cevapla

    Peki bu urunlrrin kullanimini nasil bir fauda getiriyor ornegin 1 aylik bir kullanim ne kazandirir

    • 08/03/2015 at 17:51

      düzenli spor yapiyorsan günlük protein ihtiyacınının 2 katını karsılıyorsan kas kazanırsın ama yabancı ülkelerde bu şekilde supplement ürünlerini insanlar günlük yaşamlarında et balık gibi şeyleri hazırlayıp tüketmek zahmetli ve pahalı olduğu için günlük protein ihtiyaclarını karşılamak için kullanıyorlar supplementden bişi bekleme yani steroid gibi mucizevi bişi değil

  6. Abdulaziz Osman
    15/12/2014 at 13:51 — Cevapla

    Başka bir siteler de başlangıç seviye orta seviye yuksek seviye diye yazmışlar öyleyse bu seviyeler ne kadar olmali önceden teşekkür ederim.

  7. kemal
    30/12/2014 at 14:11 — Cevapla

    Yorumlara göre kalıp büyümesi yapıyormus!Bu nasıl olabilir acıklayabılırmısın?hemde içinde tatlandırıcı maddeler olup olmadığını soyleyebılırmısınız?

    • 30/12/2014 at 17:03

      Merhabalar Kemal Bey,

      çoğu zaman gıda takviyeleri ile ilgili kalp rahatsızlıkları yaptığı konusunda çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Bu durum aslında protein tozlarından ziyade yüksek protein diyetleriyle alakalı bir durumdur. Bu konuda doğru kullanım yapan bir sporcunun büyük bir risk altında olduğunu söylemek ne kadar doğru olduğu bilinmez ama elbette vücuduna gerektiği gibi bakmayan, doğru beslenmekten ziyade yaşadığı açığı supplementler ile kapatmaya çalışan veya dengesiz diyetler yapan kişilerde çeşitli sağlık sorunları görülebileceği bir gerçektir.

      Özellikle bu ürün hakkında böyle bir bulgu var mıdır? Elimizde böyle bir veri yok, eğer bir risk varsa benzeri içeriğe sahip tüm gıda takviyeleri için geçerlidir.

      Tatlandırıcı konusuna gelince, evet bu ürünün içinde hem doğal hem de suni tatlandırıcılar mevcuttur. Malesef ki bu işlemden geçirilmiş gıdaların hemen hemen hepsinde bulunan bir durumdur.

      Bu doğrultuda kişinin bazı riskleri alıp almak istemeyeceği elbette kendi kararıdır.

  8. Buğra
    01/07/2015 at 12:08 — Cevapla

    Hocam spora yeni başladım. Boyum 1.85 ama 59 kiloyum protein tozu ile calışsam kilo olarak felan etki eder mi yoksa gainer mı kullanmalıyım hangisi daha etkili olur ?

    • 07/07/2015 at 19:35

      Sevgili Buğra;

      Şunu belitmekte fayda var ki protein tozunun sadece kullanımı kas gelişimine fayda etmeyecektir. Yani; protein tozunu bir mucize olarak görmemek gerekiyor. Çünkü dengeli beslenme olmadan sadece protein tozu ile kas gelişimi elde etmek zor olacaktır.

      Başarılar.

  9. akif
    26/10/2015 at 19:19 — Cevapla

    Gold standart da yasaklı uyarıcı veya dopingli madde varmı

  10. Erhan
    25/09/2016 at 17:54 — Cevapla

    XPRO WHEY COMPLEX PROTEİN TOZU mu yoksa OPTİMUM GOLD STANDARD WHEY PROTEİN TOZU numu önerirsiniz ikisinin arasında kaldım sizce hangisi daha iyi lütfen bir seçenek belirtin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir