Zeki Akyıldız sizler için sporlar için nitrojen dengesinin ve proteinli beslenmenin önemlerine değinen bir yazı hazırladı, keyifle okumanız dileğiyle.

Nitrojen dengesinin vücut geliştirmedeki önemi

Kas gelişimi ve maksimum performans üzerine yapılan antrenmanların bıraktığı tahribata karşı yenilenmeyi sağlayan proteindir. Nitrojen de sadece protein de bulunan bir elementtir.

Pozitif nitrojen dengesi ise yapılan aktivitelerle harcanan aynı zamanda vücuttan atılan protein miktarından daha fazla proteini vücudunun kendisinde barındırmasına denilir. Vücudun nitrojen dengesinde olduğunu bulabilmek ancak laboratuar ortamında gerçekleştirilir.

Gün boyu vücudun nitrojen dengesinde olmasını sağlamak kaliteli proteinlerin zamanında doğru miktarlarda alınmasıyla sağlanacaktır.Yapılan antrenmanlara karşılık kaliteli bir protein alımı yoksa her ne yaparsanız yapın kas ve performans gelişimi sağlanamayacaktır.Günlük almanız gereken kalori miktarının en az %15lik kısmını pozitif nitrojen dengesinde kalabilmek için proteinlerden almanız gereklidir. Bu miktara kaliteli proteinlerle ulaşabiliyorsanız gelişim sağlanacaktır.

Gereğinden fazla protein alımı da diğer alınan besinlerin fazlalığında olduğu gibi yağ olarak depolanacaktır. Periyodik olarak yapılan kas ve yağ oranı ölçümleriyle beraber her 200-250 gramlık kas miktarı artışına günlük kalori alımınıza 100 kalorilik protein artışı sağlanmalıdır.

1gr protein ortalama 4 kaloriye tekabül etmektedir bu nedenle 450 kalorilik protein alımının gram bazını bulabilmek için 450/4=112,5

Bu miktara 10 gr opsiyon koyarak bu bireyin pozitif nitrojen dengesinde kalabilmesi için alması gereken protein miktarı 110-120gr arasında olması gerekli diyebiliriz. Alınan proteinin yeterli bir şekilde emilimini sağlamak için kan amino asit havuzunu korumamız gereklidir.Toplamda 120gr protein ihtiyacı olan bireyin bu miktarı bölerek 5-6 öğünde alması gereklidir. Her öğün başında 20 gramlık protein alımlarına tekabül edecektir. Büyük ve aralarının uzun tutulduğu öğünlerle alınan proteinler kan amino asit havuzunu boşaltacak ve bu durumda vücut pozitif nitrojen dengesinden uzaklaşıp kendi kas yapısını risk altına atacaktır. Kan amino asit havuzumuzu dolu tutmak pozitif nitrojen dengesinde kalmamızı sağlayacak ve gelişimin devamlılığında büyük rol oynayacaktır.

1 Yorum

  1. Kazım Tuna
    04/01/2015 at 20:09 — Cevapla

    Bende ilk zamanlar da ne yazık ki kaliteli protein takviyesi yapmadığım için kas gelişimim de ve performansımda istediğim gibi olumlu bir sonuç alamıyordum. İlerleyen zamanlarda aldığım tavsiyeler doğrultusunda kaliteli protein alımının çok önemli olduğunu öğrendim. Ondan sonra kaliteli protein takviyesi ile istediğim seviyelere geldim. Bu güzel bilgilendirmeniz için de teşekkür ederim. Ben ilk başladığım zamanlarda bu yazınızı görmüş olsaydım keşke.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir