Bu supplement grubu yani Pre-Workout (Antrenman Öncesi) supplementler, etkileri ve yan etkileri en kısa sürede hissedilebilecek ürünlerdendir. Bunun başlıca sebebi aslında bu ürünlerin zaten çok hızlı ve hissedilir etki göstermeleri için tasarlanmış olmalarıdır. Üretici firmalar zaten bu supplementler açısından “ne kadar çok hissedilir etki, o kadar iyi” şeklinde bir görüş benimsemişlerdir. Bunun ise zaman zaman kullanıcılar açısından olumsuz etkisi olabilmektedir…

Pre-Workout supplementlerin olumlu (istenilen) etkileri:

Antrenman öncesi supplementlerin tek amacı, kullanıcının antrenmana daha iyi konsantre olabilmesi ve antrenman esnasında daha yüksek enerji sarfedebilmesi, daha uzun süre idman yapabilmesidir.

Bu etkiyi sağlamak için ise üretici firmalar çok sayıda yönteme başvurmaktadır. Bunlardan bir tanesi ürünün içine yüksek ölçüde kafein yüklemektir. Bunun yanı sıra, üründe bulunan ve kana hızlı karışan bir miktar basit karbonhidrat da, kullanıcıya bir enerji artışı olarak geri dönecektir. Ayrıca BCAA’lar da yine daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, enerji artışı ve hissedilen yorgunluk hissindeki azalma olarak etki gösterebilmektedirler.

antrenman

Antrenman öncesi ürünlerin yan etkileri:

Bu konu ise, diğer pek çok supplemente göre daha hassas. Antrenman öncesi ürünler, yan etkileri (diğer pek çok supplemente göre) fazla olabilen türde gıda takviyeleridir. Bunun sebebi, içerdikleri performans artırıcı maddelerin, aynı zamanda pek çok kişide istenmeyen etkiler oluşturabileceği gerçeğidir. Fakat bir başka tehlike de, üretici firmaların, kendi ürünlerinin performansını ön plana çıkartabilmek için, hem ürün içindeki maddelerin tavsiye edilen dozların üst limitlerinde (hatta bazen üzerinde) bulundurmalarıdır.  Buna ek olarak da kullanıcının ürün içinde bulunan madde veya maddelere alerjisi/hassasiyeti var ise, yan etkiler daha da istenmeyen boyutlara ulaşabilmektedir.

Bu konudaki bir başka tehlike ise, pek çok zaman kullanıcıların ihmalkarlık seviyesine varan dikkatsizlikleridir. “Daha fazlası daha iyidir” şeklinde yapılan tüketim, özellikle bu ürün grubunda ciddi sağlık sıkıntılarına sebebiyet verebilmektedir.

 

grenade 50 calibre pre workout 50 servis FA NUTRİTİON XTREME NAPALM PRE-CONTEST 500GR olimp pump express pre-workout 660 gr musclepharm assault sport 360 gr
Diğer pre-workout ürünlerini incelemek için tıklayınız

Sık görülen yan etkiler:

Pre-workout ürünlerde en sık görülen yan etkiler şu şekildedir;

– Kalp çarpıntısı

– Mide / sindirim sistemi problemleri

– Psikolojik rahatsızlıklar (stres hissi, asabiyet veya mevcut bulunan rahatsızlıkların etkilerinin artması)

– Antrenmandan sonra yorgunluk ve bitkinlik hissi (crashing olarak da bilinir)

– Deride kızarıklıklar, döküntü vs. vb. yan etkiler gözükmektedir.

Tabi ki yan etkileri sadece bundan ibaret değil ve tüketicilerin bu yan etkilere ve kendi sağlıklarına dikkat etmek kendi sorumlulukları altındadır.

4 Yorum

 1. burak
  07/05/2014 at 12:40 — Cevapla

  Ben voleybol oynuyorum ve bu tip performans arttiricilar kötü etki edrr mi benim sporum icin ??

  • 07/05/2014 at 13:47

   Pre-Workout’lar içeriğinde çok fazla farklı madde barındıran bir ürün grubu olduğu için bu konuda böyle genel şekilde net cevap vermek zor, fakat iki ana başlıkta toplayabiliriz:

   Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa (özellikle kalp, dolaşım bozukluğu vb. gibi) mantıken sizi kötü etkilememesi lazım. Yine de bu tür ürünlerin genelde vücut geliştirme – ağırlık sporları gibi daha “statik” sporlar için üretilmiş olduğu göz önünde bulundurularak, belki zarar değil ama bir ihtimalle yeterli fayda görmemeniz gibi bir durum söz konusu olabilir. Elbette üretici firmaların açıklamalarına bakacak olursak, “profesyonel veya amatör her türlü sporcunun faydalanabileceği ürünlerdir” benzeri açıklamalara rastlamak mümkün ama bu tür supplementlerin sizin performansınız üzerinde ne gibi etki göstereceğini ancak siz, denedikten sonra tespit edebilirsiniz.

   Dikkat çekilmesi gereken bir başka be belki de daha önemli konu ise
   , eğer profesyonel müsabakalara katılıyor iseniz, kullanmayı düşündüğünüz pre-workoutlara özellikle dikkat ediyor olmanızla ilgili. Her ne kadar ülkemizde satışı pek yaygın olmasa da ve biz sitemizde genel olarak bu konuya hassasiyet göstersek ve gerekli uyarılarda bulunmaya çalışsak da, bazı ürünlerin içerisinde doping kontrollerinde pozitif sonuç çıkartabilecek maddeler bulunabilmektedir (gerek üretici tarafından bilinçli ve ambalajda beyan edilerek, gerekse kasıtlı ve bildirmeden veya kontaminasyon sebebiyle). Bu durumda spor kariyerinizin olumsuz etkilenmemesi için doping kontrollü müsabakalara katılıyorsanız klübünüz hekiminden veya konunun bir uzmanından kullanmayı düşündüğünüz ürünün içindeki spesifik maddelerin regülasyonu konusunda bilgi almayı ihmal etmemelisiniz.

   İlginiz için teşekkürler!

  • burak
   07/05/2014 at 15:32

   Teşekkür ederim bilgilendirdiginiz icin

 2. Baran
  22/03/2017 at 09:22 — Cevapla

  Ben pre workout ile birlikte creatine,bcaa,gainer,beef amino ve iso whey kullanıyorum.Kullandığım diğer supplementlerin pre workout kullanmam açısından bir riski olabilir mi ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir