Antrenman öncesi kullanılan ve sporcuya antrenman esnasında daha fazla güç ve enerji veren supplementlerdeki en büyük tehlike, aslında tüketicinin kendi alışkanlıklarından kaynaklanan ve bu doğrultuda ortaya çıkabilecek olan sağlık problemleridir.

Tüketiciler, genellikle ilk defa pre-workout ürünler kullanmaya başladıklarında gördükleri etkiden oldukça memnun kalmaktadırlar. Özellikle de bu tür ürünlerin içeriğinde yoğun miktarda bulunan kafein maddesi, doğal bir performans artırıcı ve uyarıcı olmasından ötürü, kişiye oldukça kuvvetli bir “zinde olma hissi” ve antrenman yapmaya heves vermektedir. Bunun üzerine, antrenman öncesi ürünlere eklenen amino asitler, betaine ve beta alanin gibi maddeler ve benzerlerinin de vücutta gösterdikleri etki doğrultusunda, ortaya gerçekten de kayda değer bir performans artışı (veya böyle hissetmeye sebep olabilecek etkiler) çıkabilmektedir.

Fakat maalesef, kafein başta olmak üzere, bu tür uyarıcı maddelerin etkileri söz konusu olduğunda, vücudun bunlara tolerans geliştirdiği gerçeğini unutmamak lazımdır.

Bu da şu anlama gelmektedir; daha önce bir ölçek kullandığınız performans artırıcı, sizde olumlu etki yaparken, 1-2 aylık düzenli kullanım sonrasında, aynı etkiyi muhtemelen hissedemeyeceksinizdir. Çoğu tüketici de bunun önüne geçmek için, kullandıkları pre-workout supplementinin miktarını artırmaktadırlar, ve esas tehlike de böyle ortaya çıkmaktadır…

Antrenman öncesi ürünlerin zararları

Bu durumun en büyük zararlarından bir tanesi, bu tür supplementlerden kaynaklanan yan etkilerin bu aşırı kullanım doğrultusunda artabileceği gerçeğidir. Bunun yanı sıra, kafein başta olmak üzere, bu tür supplementlerde bulunan bazı maddeler, yoğun kullanımda ciddi sağlık tehlikelerine yol açabilmektedirler.

Bir başka tehlike ise, bazı antrenman öncesi ürünlerde, içerik listesinde bile adı geçmeyen bazı tehlikeli maddelerin bulunabileceği gerçeğidir. Henüz yakın geçmişte buna benzer olaylar, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde epeyce ses getirmişti.

Neticede, kullanıcı, tavsiye edilen miktarların üzerinde tüketim gerçekleştirdiğinde, bu tür maddelerin sağlıklarına olumsuz etki etme riskini de artırmaktadırlar.

Nasıl kullanılmalılar?

Bu durumun önüne geçebilmek için yapılması gereken şey ise nispeten basittir:

Kullanılan ürünün üzerinde yazan tüketim talimatlarına uymak ve tüketime başlamadan önce kendi tolerans sınırlarınızı iyi belirlemek çok önemlidir. Buna ek olarak, vücudunuzun kullandığınız antrenman öncesi supplemente tolerans gösterdiğini fark ettiğinizde, tüketimi azaltmak veya bir süreliğine ara vermekte de fayda vardır.

Zaten, içeriği oldukça yoğun ve farklı maddelerden oluşan bu tür supplementleri, sürekli olarak kullanmak, çok da mantıklı ve sağlıklı olarak görülmemektedir. Yapılması gereken en doğru şey, eğer bu tür supplementler kullanmak istiyorsanız, antrenman süreçlerinizde, sadece en zorlandığınız antrenman dönemlerinde, kısa süreli performans artışı olarak kullanmaktır.

 

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir