Hemen hemen her gıda takviyesinin farklı alt türlerini ve çeşitlerini bulabilmek mümkün. Yine de bazı supplementler için bazı farklı türlerin kullanımı daha avantajlı olabilmektedirler. Özellikle bu yazıda protein bar ne zaman yenmeli sorusunun da cevabını arayacağız.

Örneğin, protein besin destekleri genellikle toz şeklinde tüketiciye sunulurlar. Bunun sebebi bu şeklinde ürünlerin gerek tüketiciye gerek ise üretimi ve satışı yapanlara avantajlarının bulunmasıdır.

Bu konuda daha önce detaylı bir yazıyı kaleme almıştık.

Bunlar arasında

  • Muhafazalarının ve nakliyelerini kolay ve zahmetsiz olması.
  • Daha konsantre şekilde tüketiciye sunulabilmeleri.
  • İmalatta çeşitli kolaylıklar sunmaları.
  • Tüketimde esnek tüketim yollarına ve miktarlarına izin vermeleri.

Sayılabilir.

Elbette protein barların avantajları ve toz ürünlere üstün olacağı durumlar da vardır.

  • Kullanımının çeşitli durumlarda daha pratik olması. (Karıştırma derdi yok kap yıkama derdi yok)
  • Başka besleyici içeriklere sahip olabilmeleri (karbonhidratlar gibi)
  • Bir şey yeme hissiyatı sağladıkları için psikolojik olduğu kadar gerçekten de tok tutmaları ve ara öğün olarak da kullanılabilmeleri.

Peki ne zaman protein barları protein tozlarına tercih etmeliyiz? Hangisi ne zaman kullanılmalı?

Aslında en güzeli iki farklı türde protein supplementine de yer yer başvurmaktır ama kısaca özetlemek gerekirse;
  • Protein tozlarının fiyat performans oranı çoğu zaman daha yüksektir ve TL başına sağladıkları protein miktarı daha fazladır.
  • Protein barlar spor salonuna giden veya gün arasında çok fazla öğün kaçıran insanlar tarafından ve toz karıştırmak, kap yıkamak gibi şeylere zaman olmadığında tercih edilmelidir.

Not: Unutmayın, protein barlar toptan alındıklarında daha uygun fiyata satın alınabilmektedirler. Eğer supplement tüketim miktarlarınızı doğru şekilde planlarsanız, totalde harcadığınız para miktarı daha az olacaktır. Son dakikada salondaki otomattan gidip protein bar almak bütçenizi zorlayabilir.

Protein bar ne zaman yenmeli?

Yukarıda yazdıklarımızdan yola çıkarak, spordan önce, sonra veya antrenman yaptığınız veya yapmadığınız günlerde öğün atlayıp protein ihtiyacınız olduğunu hissettiğiniz herhangi bir zaman yenilebilir

Sonuç:

Protein tozları ve barları birbirlerini tamamlayan nitelikte gıda takviyeleridir. Her ne kadar birbirlerinin yerine geçiyor gibi görünseler de, aslında her birinin güçlü ve zayıf olduğu yönler vardır.

Eğer sizin aklınıza da protein barların avantajlı olduğu başka durumlar geliyorsa yorum yaparak paylaşmaktan çekinmeyin!

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir