Protein ne zaman kullanilir sorusu supplementler konusunda en çok kafa karışıklığına sebebiyet veren sorulardan biridir. Bu yazımızda buna çözüm bulmaya çalışacağız.

Protein supplementleri, protein barları, protein tozları, protein shakeleri, kilo aldırıcılar ve öğün ikameleri olarak bir kaç farkl gruba ayrılmaktadır. Bunların arasında kullanımı en çok kafa karıştıran grup protein tozlarıdır.

Ne zaman kullanılmalı?

Protein tozlarını kullanmanın en temel yöntemi, antrenmandan hemen sonra bir (veya isteğe bağlı daha fazla da olabilir) ölçek protein supplementini, arzu edilen miktarda yağsız süte karıştırarak veya su, meyve suyu gibi herhangi bir içecekle karıştırarak tüketmektir. Antrenman sonrasındaki protein supplementi tüketiminde, kana hızlı karışan türde ürünler tercih etmekte fayda olabilir.

Eğer günlük protein ihtiyacınızı sadece antrenman sonrası protein kullanarak karşılayamıyorsanız, sabah kalkar kalkmaz ilk iş olarak da, kahvaltıdan önce bir miktar protein supplementi tüketmenizde fayda olabilir. Bu noktada yapılan tüketimde, kompleks türde dediğimiz, kana hem hızlı hem yavaş karışan türde proteinler içeren ürünler tüketmekte fayda olabilir.

Eğer antrenman öncesinde de protein kullanmak istiyorsanız, yine kompleks türde veya yavaş kana karışan türde protein tozu tüketmek, spor esnasında vücudun protein ihtiyacını karşılamak açısından faydalı olacaktır. Yani spordan önce hızlı kana karışan türde protein supplementi tüketmemekte fayda vardır.

Gece yatmadan önce protein kullanımında ise, casein gibi oldukça yavaş tüketilen proteinler kullanmak, yine gece boyunca kas yapımını desteklemek için faydalı olacaktır.

Nasıl Kullanılmalı?

Genelde tercih edilen yöntem, protein tozlarının yağsız süte karıştırılarak kullanılmasıdır, karıştırılması kolay olması açısından, en az 200 ml süt kullanmak faydalı olabilir. Hazım problemi olmadığı sürece daha fazla miktarlarla karıştırmakta sakınca yoktur.

Eğer süt kullanılmak istenmiyorsa, su, enerji içeceği, meyvesuyu gibi herhangi bi içecek de kullanılabilir. Ama genel kanı, su kullanma yönündedir, çünkü enerji içeceği ve meyvesuyu gibi içeceklerin içindeki şeker, tatlandırıcı ve renklendirici gibi bir çok madde, çoğu sporcu tarafından tüketilmek istenmemektedir.

Hangi miktarda kullanılmalı?

Daha önce de değindiğimiz gibi, insan vücudunun bir sefer sadece 30 gram protein hazmedebildiği gerçeği yansıtmamaktadır. Bu yüzden genelde 30 gram civarında olan bir ölçek protein tozu kullanmak yerine, ihtiyaca da bağlı olarak daha fazla kullanmak da söz konusu olabilir. Fakat genelde bu miktarı gün içine yayarak kullanmak daha faydalı olabileceğinden, kişinin kendisinin karar vermesi en doğrusu olacaktır.

 

Proteinler hakkında diğer bilgiler için yazı dizimizi okumayı ihmal etmeyiniz!

 

 

Yani antrenman biter bitmez bir

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir