Günümüzde insanların bir “mit” olarak inandıkları ve en fazla söyledikleri şeylerden çoğu belki de “Protein tozları kasları şişiriyormuş”, “Onu içme şişersin” gibi cümlelerdir. Peki gerçekten durum böyle midir? Yani protein tozları kişiler üzerinde şişirici etkiye mi sahiptir?

kas yapmak

Öncelikle, protein tozlarının normal besin takviyelerinden bir farkı olmadığını belirtmekte fayda var. Yani bir kaşıkla hazırlanmış protein içeceğinden aldığınız protein ile, bir parça biftekten aldığınız protein arasında çok fazla bir fark yok. Sonuçta şişirecekse biftek proteinin de şişirmesi lazım!

Protein tozları karbonhidrat bakımından diğer supplementlere göre daha zayıf oldukları için, tek başına hacim almaya (şişmeye) yaramaz. Kaldı ki supplementler mucizevi değildir. Yani bu şekilde şişmek (hacim almak) kolay olsaydı, çoğu dünyaca ünlü body builder, neredeyse sadece bu şekilde beslenerek hayatlarını devam ettirebilirlerdi.

protein tozu

Supplementler kesinlikle hacim almak için tek başına yeterli olmayacaktır. Bu işi yapan usta vücut geliştiriciler Supplementlerin bu işin sadece %5’lik bir kısmını oluşturduğunu söylerler. Geri kalan %95 lik kısım sizin kendi disiplininiz ve doğal yollardan alınan besinleri oluşturmalıdır.

Besin takviyeleri sadece spor sonrası ya da hızlı bir şekilde kas kaybını engellemek için kullanılmalı, ana öğün ile karıştırılmamasına büyük özen gösterilmelidir.

Sonuç olarak; vücut, normal yoldan alınan protein ile, protein tozlarının arasında bir fark gözetmez. Bu yüzden hiç protein tozu kullanmamış ancak beslenmesi çok iyi olan birisi daha iyi şişebilir (hacim alabilir). Ancak protein tozu kullandığı halde yetersiz beslenen birisinin, kolaylıkla kas alamayacağı, hatta var olan kas kütlesini de kaybetmesi oldukça normal bir durumdur.

Doğal beslenmeye özen göstermeli, protein tozlarını minimal seviyede kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Yani protein tozu içen insanların “şişeceği” miti tamamen bir söylenti, asılsız bir iddiadır.

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir