Whey Protein neden iyidir?

Spor yapıyorsanız ve özellikle protein tozu hakkında bilgi almak istiyorsanız, merak ettiğiniz konuların başında protein tozlarının faydaları gelir. Daha önce de bu konuda yazılar yazmıştık ama bu sayfada detaylı olarak protein tozunun faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Protein tozunun faydasını anlayabilmek için her şeyden önce doğal proteinlerin faydaları üzerinde durmak gerekir.

Proteinler daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi kas yapımında en önemli gıda parçacıkları olan amino asitleri bol miktarda içeren ve hatta bunlardan oluşan gıda türleridir. Elbette kas geliştirmek gibi bir faydalarının olmasının yanı sıra, sağlık açısından aşağıdaki öneme sahiptirler:

  • Kemik ve saç, tırnak, kıkırdak gibi dokuların gelişimini sağlar.
  • Vücudun yeni kan oluşturmasına yardımcı olur.
  • Yukarıda sayılan dokuların ve hücrelerin oluşumu hariç, hasar gördükleri takdirde tamir edilmesinde de büyük rol oynarlar.

Not: Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar ile birlikte üç büyük ve önemli gıda türü grubunu (macronutrient) oluştururlar.

Protein tozu ise, vücuda gerek duyulduğu derecede doğal proteinin alınamadığı durumlarda, ki bu gerek beslenme eksikliği gerekse sağlık veya kişinin spor yaptığı için protein ihtiyacının çok yüksek olması gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir, bu eksikliği gidermede yardımcı olabilecek bir supplement türüdür.

Doğal proteinlerden farklı olarak, her zaman her protein tozu gerçek ve doğal bir protein kaynağının size sağladığı faydayı sağlayamayabilir, ama zaten bu tozlar genellikle adı üzerinde olduğu gibi takviye olarak kullanıldığı için, bu çok da önemli bir dezavantaj değildir.

Avantaj olarak düşünmek gerekirse, protein tozlarının en büyük faydası, kişinin bir seferde, çok para harcamadan (göreceli olarak) kaliteli bir protein kaynağına erişimini sağlamasıdır.

Özellikle spor sonrasında tüketimlerinin kolay olması, en büyük faydalarındandır.

Protein tozu kullananların kullanmayanlara göre sağladığı bazı avantajlar aşağıdaki gibidir:

  • Antrenman sonrasında yıpranan kasların daha hızlı tamir edilmesi ve dolayısıyla kas gelişimin artması.
  • Kas hacminin de yukarıdaki faktöre bağlı olarak protein tozu kullanmayanlara göre daha hızlı artış göstermesi.
  • Özellikle güç (örneğin halter, powerlifting, dövüş sporları vb.) ve vücut geliştirme sporları yapan sporcuların bu tür supplementlerden daha çok fayda gördüğü bilinmektedir.

 

[icons icon=”forward” color=”#1e73be” size=”30″]Protein tozundan en fazla miktarda fayda alabilmek için kullandığınız protein tozunun kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz, bu doğrultuda bilgi almak için sizler için seçtiğimiz en iyi protein tozları listemizi bir referans olarak kullanabilirsiniz.

Elbette unutulmaması gereken bir başka konu da, protein tozlarının, et – süt – balık – yumurta ve diğer hayvansal ürünler ve bakliyat gibi doğal kaynaklardan alınan proteinler ile hiçbir zaman aynı verimlilikte ve kalitede olamayacağı gerçeğidir. Bu tür doğal gıdalarla beslenmek her zaman daha büyük avantaj sağlar ve supplementler ancak ve ancak bunların yetersiz kaldığı yerlerde takviye olarak düşünülmelidir.

Etkisi olan her şeyin bir yan etkisi olduğu gibi, protein tozlarının da zararları vardır, bu konu hakkındaki detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ek okuma: Protein tozlarının zararları

[icons icon=”forward” color=”#c14234″ size=”30″]Protein tozu hakkında çok daha detaylı bilgi için lütfen Protein Tozu Anasayfamızı ziyaret edin!

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir